آکاایران: ماه هشتم بارداریReviewed by Aryan on Nov 10Rating:

آکاایران: » ماه هشتم بارداری

اکنون وزن کودک شما کمی بیشتر از ۲ کیلوگرم و اندازه بدن او حدود ۴۵ سانتی‌متر است. لایه‌های چربی که برای تنظیم دمای بدن او بعد از تولد مورد نیاز است هم در حال حاضر در حال کامل شدن است در نتیجه کودک کوچک شما حالت گردتری به خود گرفته است.

دست‌های این کوچولو حالا با ناخن و سرش با موهای سیاهی که ممکن است روییده باشد زیباتر از قبل شده‌اند، البته بعضی از کودکان در این مرحله فقط موی نرمی مثل کرک هلو دارند، اما بعضی دیگر موی واقعی هم درآورده‌اند.

با این‌که او در این ماه دیگر می‌تواند سرش را هم از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند، اما گاهی اوقات در طول روز آن‌قدر آرام و بی‌حرکت می‌ماند که ممکن است باعث نگرانی شما شود، اما نگران نباشید او جایش کوچک شده و فضای کمتری برای حرکت دارد در نتیجه خیلی از اوقات ترجیح می‌دهد بخوابد؛ این کوچولو حالا دست‌های خود را در قفسه سینه جمع کرده و آرام گرفته است، اما اگر تصمیم بگیرد حرکت کند طبیعی است که خیلی بیشتر از قبل حرکات او را احساس می‌کنید تا آنجا که گاهی اوقات حتی اطرافیان هم می‌توانند تکان خوردن‌های او را از بیرون شکم شما ببینند.

این روزها شکم شما آنقدر بزرگ شده که امکان دارد باعث تنگی نفستان شود، احساس می‌کنید با چند قدمی که برمی‌دارید نفستان می‌گیرد و مجبور هستید بنشینید و استراحت کنید؛ این مشکل از آنجا ناشی می‌شود که رحم شما ۱۵ برابر حالت عادی بزرگ شده و به قفسه سینه فشار می‌آورد. حتی ممکن است به دلیل این‌که رحم جای بقیه اندام‌ها را تنگ کرده بیشتر از پیش به دستشویی رفتن نیاز داشته باشید و همچنین بیشتر از قبل دچار بعضی عوارض ناشی از سوءهاضمه مثل سوزش معده شوید.

امکان دارد بعضی از خانم‌های باردار در ماه هشتم بارداری شاهد ترشح آغوز یا پیش شیر از سینه باشند و بعضی هم این مساله را تا بعد از تولد نوزادشان تجربه نخواهند کرد، اما نکته اینجاست که در هر دو صورت نباید نگران باشید و هر دوی این حالات طبیعی هستند.

در این ماه حتی بیشتر از قبل برای افزایش وزن کودک درونتان به مواد مغذی نیاز دارید، در این زمان می‌توانید برای مغذی کردن غذاهایتان از غلات جوانه زده مثل گندم، عدس و جو در سالاد و سوپ استفاده کنید، همچنین سعی کنید از نان‌های سبوس‌دار مثل سنگک به جای نان سفید استفاده کنید؛ اگر احساس کردید که نمی‌توانید وعده غذایی خود را تمام کنید، نگران نباشید چون طبیعی است، رحم شما بزرگ شده و به معده تان فشار می‌آورد، بنابراین باز هم حجم غذای خود را کاهش و در عوض تعداد وعده‌ها را افزایش دهید.

اگر خود و کودک‌تان به اندازه کافی اضافه وزن نداشتید، می‌توانید از برنج، ماکارونی، سیب‌زمینی و مواد قندی طبیعی مثل خرما و عسل استفاده کنید، اما آنچه که در مورد تغذیه از همه مهم‌تر است رعایت تنوع و تعادل در مصرف انواع مواد غذایی به‌ویژه در سه ماهه سوم بارداری است.

.

منبع :