آکاایران: ماه هفتم بارداریReviewed by Aryan on Nov 2Rating:

ریه‌های کودک درون شما در این ماه تکامل پیدا می‌کند و باعث می‌شود او در مایع آمینیوتیک راحت‌تر نفس بکشد و این تمرین او را برای نفس کشیدن بعد از تولد آماده می‌کند.

اگر جزو کسانی هستید که در سه ماهه اول بارداری دچار سردرد‌های شدید می‌شدید باید بدانید که امکان دارد آن سردرد‌ها دوباره از این ماه به بعد به سراغتان بیاید، اما شما همچنان فقط برای جلوگیری از این سردردها و ناراحتی‌های ناشی از آن می‌توانید استامینوفن ساده بخورید و از هیچ مسکن و آرامبخش دیگری نمی‌توانید استفاده کنید.

ظاهر شما هم کاملا تغییر کرده و چهره‌ای پف کرده پیدا کرده‌اید همچنین در این ماه رحمتان در حدود ۱۰ سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار دارد و پوست شکمتان کشیده می‌شود و تصور می‌کنید که دیگر جایی برای بزرگ شدن شکمتان وجود ندارد در حالی که این طور نیست و شکم و جنین و رحم شما همچنان قرار است بزرگ‌تر شوند و سرعت رشد جنین در این سه ماهه انتهایی بارداری بسیار بیشتر از باقی دوران بارداری است، در نتیجه شما و جنین نیاز غذایی بیشتری پیدا می‌کنید و مقادیر زیادی پروتئین و ویتامین C، اسیدفولیک، آهن و کلسیم نیاز دارید.

برای تامین این مواد پزشکان پیشنهاد می‌کنند در این ماه، هر روز به همراه صبحانه، یک لیوان کوچک آب پرتقال بخورید. آب پرتقال منبع خوبی از ویتامین سی است که به سلامت لثه‌ها کمک می‌کند. در جذب آهن بدن نیز موثر است.

کولین برای رشد مغز کودک شما ضروری است. تخم مرغ، گوشت بدون چربی و بادام زمینی موادی هستند که سرشار از این ماده‌اند.

به جای کاهوی پیچ از کاهوی معمولی استفاده کنید. فیبر، ویتامین ب، اسید فولیک، کلسیم، پتاسیم و مواد معدنی موجود در کاهوی معمولی دو برابر کاهوی پیچ است. به علاوه ویتامین C آن چند برابر است که به سلول‌های قرمز خونی کمک می‌کند.

در این زمان دیگر نشستن و بلند شدن برایتان کار آسانی نیست و به استراحت بیشتری نیاز دارید، امکان دارد دردهای عضلانی را هم در ساق پاهایتان احساس کنید که علت آن بزرگ شدن رحم است که با افزایش حجم آن رگ پایینی که به قلب منتهی می‌شو‌د به عصبی که به سمت پا ‌می‌رود فشار وارد می‌کند که این فشار باعث گرفتگی عضلات پا به‌ویژه در شب می‌شود.

با انجام این تمرین شاید بتوانید کمی از درد و گرفتگی عضلات در سه ماهه سوم بارداری رها شوید: پاهایتان را دراز کنید و انگشت‌های پای خود را مستقیم به سمت جلو بکشید، سپس آنها را به سمت عقب، مثل این‌که بخواهید انگشت شست پا را به روی ساق برسانید، بکشید. این کار موجب کشیده شدن ماهیچه ساق پا می‌شود و ممکن است مشکل شما را بهبود ببخشد. همچنین چند دقیقه پیاده‌روی یا ماساژ دادن ماهیچه ساق پا ممکن است مفید باشد.

.

منبع :