آکاایران: ماه سوم بارداریReviewed by Aryan on Oct 7Rating:

آکاایران: » ماه سوم بارداری

در ماه سوم بارداری، هورمون حاملگی به بالاترین میزان خود می‌رسد و همین مساله باعث بدخلق شدن و حساس شدن شما می‌شود طوری که ممکن است حوصله هیچ کس را نداشته باشید، اما تمام این حالات طبیعی است و بهتر است اصلا نسبت به آن حساس نشوید و فقط از اطرافیان بخواهید تا حد امکان مراقب حالات روحی خاص شما در این دوران باشند.

سعی کنید در این دوران به پهلو بخوابید تا جریان خون در بدنتان افزایش یابد. در این زمان شما به استراحت بیشتری نیاز دارید. ممکن است در این زمان بخواهید فعالیت‌های بیشتری انجام دهید و فعالیت‌های روزانه تان را کمتر نکنید، اما یادتان باشد که نیاز به ساعات خواب بیشتر دارید.

شاید برایتان جالب باشد که در این ماه می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های سونوگرافی ساده که در مطب پزشکتان است صدای قلب فرزندتان را بشنوید.

به طور معمول در پایان این ماه احتمالا حالت تهوع و استفراغ شما کمتر می‌شود و می‌توانید مواد غذایی بیشتری را مصرف کنید و کم‌کم وزنتان شروع به اضافه شدن می‌کند.

به تغذیه خود در این ماه توجه کنید و رژیم غذایی متعادلی را در پیش بگیرید و به مصرف آهن و پروتئین خود اهمیت دهید؛ همچنین از سبزیجات برگ سبز و میوه به اندازه کافی مصرف کنید و مصرف غذاهای حاوی فیبر مثل نان‌های سبوس دار و نان جو را افزایش دهید چون در این زمان هورمون پروژسترون روند هضم را کند می‌کند، پس به فیبر بیشتری نیاز دارید و از همه مهم‌تر این‌که حداقل ۱۰ لیوان در روز آب بنوشید.

خطر سقط جنین تا پایان سه ماهگی بسیار بیشتر از ماه‌های دیگر بارداری است، به همین دلیل در این زمان به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارید؛ اجسام سنگین را بلند نکنید و با سرعت از پله‌ها بالا و پایین نروید و برای این‌که در هنگام نشستن فشار زیادی به بدنتان وارد نشود یک زیرپایی یا صندلی در زیر پایتان قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.

در پایان این ماه می‌توانید آرامش بیشتری داشته باشید چون با پایان یافتن ماه سوم خطر سقط جنین تا حد خیلی زیادی کاهش یافته است، اما همچنان باید مراقب خود و جنین درونتان باشید.

.

منبع :