آکاایران: افسردگی پس از زایمان چیست؟Reviewed by Iranvij-1 on Jul 16Rating:

این مطلب برای کسانی است که می خواهند اطلاعات بیشتری در مورد افسردگی بعد از زایمان کسب کنند.

 ما امیدواریم که این مقاله برای افراد ذیل مفید باشد:
زنانی که افسردگی پس از زایمان داشته اند، یا زنانی که فکر می کنند ممکن است به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده باشند.
زنان بارداری که نگران مبتلا شدن به افسردگی پس از زایمان هستند.
همسران، خانواده و دوستان زنان باردار.

افسردگی پس از زایمان چیست؟
افسردگی پس از زایمان یک نوع ازبیماری افسردگی است که از بین هر ۱۰۰ خانم که صاحب نوزاد شده اند، روی ۱۰ تا ۱۵ نفر آنها تاثیر می گذارد. علائم آن مشابه به علائم افسردگی در زمان های دیگر، شامل بدخلقی و دیگر علایم است که به مدت حداقل دو هفته به طول بینجامند. بسته به شدت آن، شما ممکن است برای مراقبت از خود و نوزاد خود با مشکل مواجه شوید. ممکن است کارهای ساده و آسان برای شما سخت و دشوار به نظر آیند.

گاهی اوقات یک دلیل آشکار برای افسردگی پس از زایمان وجود دارد، اما نه همیشه. شما ممکن است احساس پریشانی یا حتی احساس گناه کنید زیرا شما انتظار دارید از داشتن نوزاد خوشحالی کنید. با این حال، افسردگی پس از زایمان می تواند برای هر کسی اتفاق افتد و این تقصیر شما نیست.

هرگز برای کمک خواستن دیر نیست. شما می توانید بهتر شوید، حتی اگر برای مدت طولانی است که دچار افسردگی شده اید. کمکی که شما نیاز دارید، بستگی به شدت بیماری شما دارد. افسردگی پس از زایمان خفیف را می توان با افزایش حمایت ازطرف خانواده و دوستان درمان کرد. اگر شما احساس ناخوشی بیشتری دارید، به کمک پزشک خود نیاز پیدا خواهید داشت. اگر افسردگی پس از زایمان شما خیلی شدید است، ممکن است که به مراقبت و درمان خدمات بهداشت روانی نیاز داشته باشید.

زمان رخداد
این نوع از افسردگی در زمان های متفاوت می تواند رخ دهد. افسردگی پس از زایمان اغلب در عرض یک یا دو ماه پس از زایمان شروع می شود. یا می تواند چند ماه پس از تولد نوزاد شروع شود. حدود یک سوم از زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان، شروع علائم شان در طول دوران بارداری است و این علائم پس از زایمان هم ادامه خواهد داشت.

چه حسی دارد؟
شما ممکن است همه یا تعدادی از علائم زیر را داشته باشید:
افسردگی: در اکثر مواقع احساس نارضایتی دارید و بغض می کنید. این حالات در زمان خاصی از روز، مانند صبح یا شب غروب، ممکن است بدتر شود.
زودرنجی: همسر، کودک شما یا بچه های دیگر ممکن است شما را زودرنج یا عصبانی کنند.
خستگی: همه کسانی که به تازگی مادر شده اند، خیلی خسته می شوند. افسردگی باعث می شود احساس کنید که بسیار خسته و فاقد انرژی هستید.
بی خوابی: با اینکه بسیار خسته هستید، نمی توانید بخوابید. ممکن است دراز بکشید بدون اینکه خواب بروید و در مورد چیزهای مختلف نگران باشید. ممکن است در طول شب بیدار شوید، در حالی که کودک شما خواب است.
تغییر اشتها: ممکن است اشتهای خود را از دست داده یا فراموش کنید که غذا بخورید. برخی از زنان برای به دست آوردن آرامش غذا می خورند و پس از آن به دلیل افزایش وزن احساس بدی به آنها دست می دهد.
لذت نبردن از هیچ چیز: درمی یابید که نمی توانید از چیزی لذت ببرید یا علاقه مند به چیزی باشید. شما ممکن است از بودن با کودک خود لذت نبرید.
از دست دادن علاقه به رابطه جنسی: دلایل متعددی برای از دست دادن علاقه به رابطه جنسی بعد از بچه دار شدن وجود دارد. این کار ممکن است دردناک باشد یا شما ممکن است بیش از حد خسته باشید. افسردگی پس از زایمان می تواند هر گونه میلی را از بین ببرد. همسر شما ممکن است این را درک نکند و احساس مطرود شدن کند.

افکار منفی و گناه: افسردگی تفکر شما را تغییر می دهد:
۱) ممکن است شما افکار بسیار منفی داشته باشید.
۲) ممکن است فکر کنید مادر خوبی نیستید یا کودکتان شما را دوست ندارد.
۳) ممکن است به خاطر اینگونه احساسات و افکار، احساس گناه کنید و خود را مقصر بدانید.
۴) ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهید.
۵) ممکن است فکر کنید که نمی توانید از عهده امور برآیید.

نگرانی یا اضطراب: بیشتر کسانی که به تازگی مادر شده اند، نگران سلامت کودک خود هستند. اگر شما افسردگی پس از زایمان دارید این نگرانی می تواند شما را از پای در آورد. ممکن است نگران باشید که:
۱) کودک شما خیلی بیمار است.
۲) کودک شما به اندازه کافی وزن نمی گیرد.
۳) کودک شما بسیار گریه می کند و شما نمی توانید او را آرام کنید.
۴) کودک شما بسیار آرام است و ممکن است دیگر نفس نکشد.
۵) به کودک خود آسیب برسانید.
۶) بیماری جسمی داشته باشید.
۷) افسردگی پس از زایمان تان هرگز بهتر نشود.
۸) با کودک خود تنها بمانید.

در این موارد به اطمینان خاطر از طرف همسر، مراقب بهداشت یا پزشک خود نیازمند هستید.

ممکن است در زمان اضطراب برخی از علایم زیر را داشته باشید:
نبض سریع، تپش قلب، تنگی نفس، تعریق، ترس از داشتن حمله قلبی یا غش کردن.
ممکن است به دلیل ترس از داشتن علائم پانیک (هراس) از مکان هایی مثل مغازه های شلوغ اجتناب کنید.
اجتناب از افراد دیگر: ممکن است شما نخواهید دوستان و اقوام را ببینید. ممکن است رفتن به گروه های حمایت پس از زایمان برایتان دشوار باشد.
ناامیدی: ممکن است حس کنید هیچ چیز بهتر نخواهد شد و ناامید باشید. ممکن است فکر کنید زندگی ارزش زیستن ندارد. ممکن است حتی فکر کنید که خانواده تان بدون شما زندگی بهتری خواهند داشت.
افکار خودکشی: اگر افکار آسیب رساندن به خودتان را دارید باید از پزشک خود کمک بخواهید. اگر انگیزه قوی برای آسیب رساندن به خودتان دارید، باید فورا کمک بخواهید.
علائم روان پریشی: علائم روان پریشی در تعداد کمی از زنان مبتلا به افسردگی بسیار شدید توسعه پیدا می کند. آنها ممکن است صداهایی بشنوند و اعتقادات غیر معمولی داشته باشند. اگر این اتفاق برای شما افتاد، باید فورا کمک بخواهید.

.

منبع :