آکاایران: آیا بعد از سزارین میشود زایمان طبیعی داشت؟Reviewed by Farnaz on Jun 15Rating:

آکاایران: » آیا بعد از سزارین میشود زایمان طبیعی داشت؟


با توجه به این که در زنانی که قبلا سزارین شده اند، خطر پارگی رحم هنوز بالاست، افرادی را که کاندیدا های مناسب عمل هستند، باید شناسایی کرد و به آنها اجازه زایمان طبیعی داد.

تا چند سال پیش باور بر این بود زنانی که یک بار زایمان سزارین داشته باشند، به ناچار می بایست زایمان های بعدی خود را نیز به این روش انجام دهند، ولیکن با توجه به پیشرفت های چشمگیر در روش جراحی این امکان فراهم گردیده است که بسیاری از خانم هایی که سزارین شده اند، بتوانند زایمان طبیعی داشته باشند.

طبق بررسی های انجام شده حدود 60 تا 80 درصد خانم هایی که بعد از سزارین، برای زایمان طبیعی اقدام نموده اند، موفق بوده اند.

دکتر آمنه لاهوتی ، متخصص زنان و زایمان در این باره می گوید:

«چندین دهه اعتقاد بر این بود، رحمی که قبلا طی سزارین برش خورده، خطر بالایی برای پاره شدن در حین زایمان طبیعی دارد و به همین دلیل شعار یک بار سزارین، همیشه سزارین باب شد، اما به نظر می رسد این شعار کمی اغراق آمیز است.

دو نوع برش حین سزارین ممکن است (یکی برش عمودی در تنه رحم و دیگری برش عرضی در قسمت پایینی رحم).

علت اصلی اعتقاد متخصصان مبنی بر غیرممکن بودن زایمان طبیعی پس از سزارین این بود که در گذشته همیشه از برش عمودی روی رحم استفاده می شد که خطر پارگی رحم حین زایمان طبیعی در آن بالاست، اما امروزه بیشتر سزارین ها با برش روی سگمان تحتانی انجام می شود و خطر پارگی رحم حین زایمان در این نوع برش بسیار کمتر از برش عمودی است. به همین دلیل به نظر می رسد پزشکان و بیماران باید در دیدگاه خود تجدید نظر کنند.

خطرناک ترین عارضه پارگی رحم، مرگ مادر به علت خونریزی شدید و مرگ نوزاد به علت خارج شدن جنین از رحم و نرسیدن خون به وی است.

با توجه به این که در زنانی که قبلا سزارین شده اند، خطر پارگی رحم هنوز بالاست، افرادی را که کاندیدا های مناسب عمل هستند، باید شناسایی کرد و به آنها اجازه زایمان طبیعی داد.»

زنانی که یک سزارین با برش افقی در پایین رحم (برش عرضی تحتانی) داشته اند، کاندیدای مناسبی برای زایمان طبیعی بعد از آن می باشند

دو نوع برش رحم در جراحی سزارین عبارتند از:

1- برش افقی، در بخش پایینی و نازک تر رحم : این نوع بُرش که در اکثر جراحی های سزارین از آن استفاده می شود، شانس فرد برای انجام زایمان طبیعی پس از سزارین را بیشتر می کند.

2- برش عمودی از بالا تا پایین و در طول سراسر ماهیچه های رحم : در صورت انجام گرفتن این نوع برش در جراحی سزارین، خطر زایمان طبیعی بعد از آن بالا می رود و ممکن است زایمان طبیعی پس از این نوع جراحی سزارین موجب پارگی عضلات رحم شود.

البته نوع بُرشی که روی پوستتان خورده است، لزوما مشابه و در جهت نوع بُرشی که روی رحمتان انجام شده است نیست.

زنانی که یک سزارین با برش افقی در پایین رحم (برش عرضی تحتانی) داشته اند، کاندیدای مناسبی برای زایمان طبیعی بعد از آن می باشند.

در موارد زیر برای انجام زایمان طبیعی پس از سزارین باید احتیاط کرد:

– خانم هایی که سابقه دو بار سزارین قبلی با استفاده از برش عرضی تحتانی داشته اند.

– خانم هایی که سابقه یک سزارین با برش عرضی تحتانی داشته اند و اکنون دوقلو باردار می باشند.

– خانم هایی که سابقه یک نوبت سزارین قبلی را دارند، اما از نوع برش ایجاد شده اطلاعی ندارند.

– برخی خانم ها قطعا کاندید مناسبی برای زایمان طبیعی بعد از یک سزارین نمی باشند. اینها زنانی هستند که برش عمودی بر روی رحم داشته اند و یا عوارض جدی حاملگی نظیر جفت سرراهی را تجربه کرده اند.

اگر شما علاقمند به انجام زایمان طبیعی پس از سزارین هستید، با پزشک خود صحبت کنید و سپس مزایا و معایب آن را بسنجید. همین طور از قبل این مسأله را با بیمارستانی که می خواهید در آن زایمان انجام دهید مطرح کنید تا مطمئن شوید که آنها اجازه انجام این گونه زایمان را به شما می دهند یا نه.

.

منبع :