آکاایران: مواردی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را بالا میبرد Reviewed by Farnaz on Sep 24Rating:

آکاایران: » مواردی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را بالا میبرد


سرطان سینه یکی از شایع ترین بیماری های سرطانی در زنان است. در این مطلب به برخی موارد که احتمال ابتلا به این سرطان را بالا می برند اشاره شده است.

۱ محققان می گویند، دخترانی که در زمان نوزادی شیر مادر خورده اند، در بزرگسالی کمتر به سرطان سینه مبتلا شده اند. از نظر آنها احتمال مبتلا شدن این افراد به چنین بیماری ای ۱۷درصد کمتر از کسانی است که در دوران کودکی شیرخشک خورده اند. از طرف دیگر محققان معتقدند، زنانی که سه یا بیشتر از سه خواهر و برادر بزرگ تر از خود دارند، کمتر از فرزندان اول خانواده در خطر گرفتار شدن به سرطان سینه قرار دارند. البته این ارتباط تنها در مورد زنانی که با شیر مادر تغذیه شده اند درست است.

۲ در مورد دختران باید گفت که آنهایی که مادران شان استخوان بندی درشتی دارند، باید بیشتر به فکر سلامت شان باشند زیرا محققان می گویند، فرزندان این مادران، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

محققان می گویند اگر استخوان لگن مادرها درشت باشد، بیشتر احتمال دارد که دختران شان به سرطان سینه مبتلا شوند. البته محققان معیار دقیق تری را هم برای بزرگی لگن مادران تعیین کرده اند؛ آنها می گویند، اگر قطر لگن مادری بیشتر از ۳۰ سانتی متر باشد، دختر او سه برابر بیشتر از دختر های دیگر در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می گیرد.

البته شکل لگن مادران هم در این زمینه بی اهمیت نیست و مادرانی که لگنی گرد تر دارند، به احتمال بیشتر، دختران شان با ریسک این سرطان روبه رو می شوند.

۳ اضافه وزن شما تنها قلب و فشارخون تان را تهدید نمی کند، بلکه بیماری دردآور تری را هم برایتان به ارمغان خواهد آورد. محققان می گویند، بالا بودن وزن می تواند خطر سرطان سینه را افزایش دهد.

از نظر آنها افراد چاق بیشتر از دیگران در معرض این بیماری قرار دارند، زیرا بالا بودن حجم چربی در بدن، یکی از ریسک فاکتور های اصلی این بیماری است. محققان معتقدند حتی کسانی که با سرطان سینه دست وپنجه نرم می کنند، در کم کردن وزن شان کوشا باشند زیرا بیشتر احتمال دارد که از این بیماری جان سالم به در ببرند.

۴ اگر می خواهید به جمع سرطانی ها وارد نشوید از زیر کارهای خانه شانه خالی نکنید و تا می توانید خانه دار و کدبانو باشید. محققان می گویند تحرک در انجام کار های خانه تنها بدن شما را ورزیده نمی کند، بلکه باعث می شود سرطان سینه هم سراغ تان نیاید.

البته آنها تنها کار خانه را در این زمینه موثر نمی دانند و می گویند هر تحرک بی ضرری می تواند به نفع شما تمام شود. از نظر آنها پیاده روی و فعالیت های دلپذیری مثل باغبانی هم از این خطر کم می کند. با توجه به بررسی های محققان، زنانی که کدبانوترند و بیشتر برای انجام کارهای خانه وقت می گذارند، ۱۳درصد کمتر از زنان تنبل، با خطر ابتلا به سرطان سینه مواجه می شوند.

۵ ورزش کردن بر هر درد بی درمانی دواست. این را محققانی می گویند که سال ها روی سرطان سینه و راه های درمانش تحقیق کرده اند. آنها معتقدند ورزش های نفس گیر بهتر از هر راه دیگری می تواند شما را از این بیماری دور کند. به گفته محققان، ورزش هایی مانند دویدن، تنیس رقابتی و حتی دوچرخه سواری در سربالایی ایمنی بدن تان در برابر سلول های سرطانی را بالا می برد.

البته پیاده روی در کم کردن خطر این بیماری اثر زیادی ندارد. محققان می گویند ورزش های سبکی که عرق شما را درنمی آورد، نمی تواند در این مورد کمکی به شما کند. به همین دلیل آنها می گویند ورزشی مثل بولینگ، تنها می تواند به عنوان یک تفریح باعث شادی تان شود و نقشی در کم کردن خطر این سرطان ندارد.

۶ اگر واقعا می خواهید مقابل سرطان سینه بایستید، باید در مورد شغلی که برعهده گرفته اید هم کمی تجدیدنظر کنید. اگر در شیفت شب کار می کنید یا طبق عادت، شب ها برای انجام کارهای عقب مانده بیدار می مانید، باید بگوییم بیشتر در معرض خطر این سرطان قرار دارید.

به گزارش آسوشیتدپرس، مشاغلی که نیاز به شب زنده داری دارند، نه تنها خطر سرطان سینه را در زنان بیشتر می کنند بلکه باعث می شوند مردها هم به انواع دیگر سرطان مبتلا شوند. با توجه به نتایج این بررسی، محققان دریافتند افرادی مانند خلبان ها و راننده های بین شهری و پرستاران، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه و پروستات هستند، زیرا سطح هورمون ملاتونین در بدن این افراد به هم می ریزد و از آنجا که این هورمون مسوول تنظیم ساعات بیولوژیک بدن است و واکنش های ذهنی و جسمی نسبت به روز و شب و ساعت های مختلف را کنترل می کند، برهم ریختن آن می تواند برای بدن دردسر درست کند که یکی از این دردسرها بیماری سرطان است.
        
    
    
    روزنامه شرق

.

منبع :