آکاایران: مراحل به دنیا آمدن نوزادReviewed by Farnaz on May 14Rating:

تصور دیدن یک نوزاد تازه متولد شده با دست و پاهایی کوچک و ظریف و صورتی معصوم، با گریه هایی آهنگین همه را به وجد می آورد. حال فرض کنید در یک اتوبوس یا مینی بوس نشسته اید و در حال عزیمت به یک روستای دور از شهر و در حال تماشای طبیعت بهاری هستید که ناگهان متوجه بی قراری خانمی باردار در نزدیکی خود می شوید. با کمی دقت کنجکاوانه، به دردهای ناگهانی زایمان و هراس او پی می برید. در این زمان چه می کنید؟ مانند یک تماشاچی حالات و روحیات او را زیر نظر می گیرید یا به دلیل شرم و حیای بیجا خجالت کشیده و سکوت می کنید.

 

 

شاید هم به خاطر داشتن افکار انساندوستانه جلو می روید و در حد توانتان کمک می کنید؟ براستی در این مواقع چه باید کرد؟

زایمان مرحله ای طبیعی و اغلب اوقات طولانی مدت است و ریتم و سرعت آن بر اساس شرایط و خصوصیات جسمی مادر ممکن است ۱۲ تا ۱۴ ساعت طول بکشد. بنابراین اگر دردهای زایمان تازه شروع شده است به هیچ عنوان دچار ترس و واهمه نشوید. زایمان شامل ۳ مرحله است.

 

 

● مرحله اول: انقباضات دردناک

در این مرحله با بروز انقباضات، گردن رحم شروع به اتساع می کند. انقباضات به صورت منظم و در فواصل زمانی معین بتدریج زیاد و دردناک می شود. توده مخاطی محافظت کننده رحم از عفونت ها دفع و ترشح خونی عارض می شود. کیسه آب حاوی مایع آمنیوتیک پاره شده و انقباضات با فرکانس افزایش یابنده پیش می رود.

 

 

● مرحله دوم: تولد نوزاد

در این مرحله، جنین در امتداد مجرای تولد به جلو رانده شده که حدود ۲ساعت به طول می انجامد. فواصل انقباضات به کمتر از ۳ تا۴ دقیقه و حتی یک تا ۲ دقیقه کاهش یافته و دردهای شدید و قوی ایجاد می شود. در این زمان مادر را در بهترین وضعیت قرار داده و از او بخواهید که در فواصل انقباضات، عضلات را شل و تنفس را منظم کند (از بینی نفس بکشد و از دهان بیرون دهد).

به او آرامش خاطر دهید و از استرس او بکاهید. انقباضات قوی موجب بی قراری مادر می شود. هرگز از این وضعیت طبیعی نترسید و خونسردی خود را حفظ کنید. در این موقع سر نوزاد نمایان می شود. از مادر بخواهید که نفس های عمیق و آرام بکشد. به هیچ عنوان سعی در بیرون کشیدن سر یا شانه های نوزاد نکنید. بگذارید نوزاد به طور طبیعی و بدون دخالت دست و هر گونه فشاری خارج شود. خوب است بدانید هنگامی که نوزاد وارد مجرای تولد می شود، وضعیت جسمانی مادر به طور غیرارادی او را واردار به تولد می کند. در این مرحله شانه ها و سپس تنه و پاها خارج و نوزاد متولد می شود. مادر خسته است و نیاز به استراحت دارد، ولی امدادگر هیجان زده و خوشحال است. پس از اتمام مرحله تولد نوزاد، انقباضات تا مدت کمی ادامه دارد. اگر بند ناف بلند است نوزاد را روی سینه مادر قرار دهید. گذاشتن نوزاد روی سینه، سبب ترشح هورمون هایی می شود که به جداشدن جفت از رحم کمک می کند. اگر بندناف کوتاه است نوزاد را در کنار مادر بگذارید. بهترین و گرم ترین جا برای او نزدیک بدن مادر است.

 

 

● مرحله سوم: خارج شدن جفت

جفت، سیستم حمایتی جنین است که مسوول رساندن مواد مغذی و دفع مواد زاید از اوست. پس از تولد کامل نوزاد ۱۰ الی ۳۰ دقیقه بعد به طور خودکار و بدون دخالت دست و فشار جفت به همراه ادامه بندناف خارج می شود. در این زمان خونریزی متوقف شده و رحم بتدریج منقبض می شود. بد نیست بدانید خونریزی شدید و غیرطبیعی مادر بعد از زایمان به علت جمع نشدن کامل رحم یا باقی ماندن برخی اجزای جفت در داخل رحم است که نیاز به فوریت های پزشکی دارد. در این مرحله به هیچ عنوان اقدام به بریدن بندناف نوزاد نکنید. بندناف ارتباطی بین جفت و جنین است. اگر بندناف در شرایط غیربهداشتی و به صورت ناشیانه بریده شود احتمال خونریزی و عفونت بندناف نوزاد وجود دارد. پس بهترین اقدام آن است که جفت خارج شده را همچنان که به بندناف متصل است در پارچه ای تمیز گذاشته و به نزدیک ترین مرکز پزشکی برسانید. اجازه دهید پزشک یا ماما جفت را بررسی کرده تا از خروج کامل بقایای زایمان اطمینان حاصل کند.

 

 

● توصیه های کلیدی را از یاد نبرید

ـ اگر فواصل انقباضات دردناک مادر بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بود فرصت دارید او را به بیمارستان برسانید.

ـ برای ایجاد محیطی آرام و به دور از تنش و همچنین رعایت برخی شؤونات، سطح صحنه زایمان را بپوشانید.

ـ بکوشید از جایی کمک بگیرید و خونسردی خود را حفظ کنید.

ـ لباس هایی را که باعث ایجاد تداخل در امر زایمان می شود خارج کنید.

ـ اجازه خوردن و آشامیدن به مادر ندهید.

ـ نگذارید بدنتان با ترشحات مادر ارتباط پیدا کند. دستتان را با آب و صابون خوب بشویید و از دستکش، عینک و ماسک و در صورت امکان از لباس تمیز استفاده کنید.

ـ راحت ترین و ایمن ترین وضعیت مادر در طول زایمان، دراز کشیدن او روی تخت، زمین یا تشک عقب ماشین است. بهتر است اطراف و زیر مادر را با کاغذ، ملحفه یا پارچه ای تمیز بپوشانید تا عفونت محیط به مادر و نوزاد منتقل نشود.

ـ گاهی اتفاق می افتد که روند طبیعی زایمان کند یا متوقف شود. از مادر بخواهید کمی قدم بزند و برای تخلیه اضطراب عاطفی گریه کند تا استرس او رفع، عضلات شل و جریان زایمان تسریع یابد. از فشار آوردن به شکم مادر اجتناب کنید.

ـ از کشیدن بندناف برای خروج هرچه سریع تر جفت خودداری کنید.

ـ نوزاد تازه متولد شده لیز و لغزنده است، داخل دهان و بینی او را با یک حوله نرم و کمی آب ولرم پاک کرده و داخل یک پتو، کت یا پوشش تمیز قرار دهید. نوزاد باید بلافاصله پس از تولد گریه کند. در غیر این صورت خیلی سریع به او تنفس مصنوعی همزمان دهان و بینی دهید و از ضربه زدن به او بپرهیزید و در نهایت به نظافت مادر رسیدگی کرده و او را به همراه نوزاد دلبندش به نزدیک ترین مرکز بهداشتی برسانید.

.

منبع :