آکاایران: کابوسی که هر زنی با آن روبه رو می شودReviewed by Aryan on Sep 30Rating:

می دانید که می توان از بیشتر سرطان ها با روش های ساده و کم هزینه پیشگیری کرد؛روش هایی که یا به سبک زندگی، مثل تغذیه و مصرف نکردن الکل و ورزش و… برمی گردد یا به مراجعه منظم برای معاینات دوره ای و تشخیص زودهنگام بیماری.

بررسی ها نشان می دهد، بیشتر سرطان ها درصورت تشخیص زودهنگام تا حد زیادی قابل درمان با روش های مختلف جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستند. سرطان سینه، به خصوص یکی از انواعی است که نخستین علت مرگ ناشی از سرطان در بین زنان است و عوامل زیادی در سبک زندگی ما هستند که درصورت اصلاح آن ها می توان از این بیماری پیشگیری کرد. در ضمن درصورت تشخیص به موقع نیز، تا حد زیادی می توان روند رشد آن را متوقف کرد. به همین علت شاید برای آنان که از سرطان می ترسند، چیزی واجب تر از دانستن سیر تا پیاز پیشگیری از ابتلا به سرطان نباشد.

● زنگ خطرهای سرطان سینه چیست؟

نباید برای تشخیص سرطان سینه منتظر دیدن این علامت ها باشید، ولی این ۴ علامت را به عنوان زنگ خطر سرطان سینه بشناسید.

▪ توده

هر توده قابل لمسی که خودتان در معاینه سینه ها کشف می کنید، نیاز به بررسی بیشتر دارد. البته نمی توان همه توده ها را سرطان نامید چون تعداد زیادی از توده ها خوش خیم هستند.

▪ ترشح

ممکن است در سنین باروری به دلایل مختلف ترشح از نوک سینه وجود داشته باشد که باید در مورد علت آن مشورت شود اما ترشح در سنین بالاتر حتما باید بررسی شود.

▪ تغییرات نوک سینه

هرگونه تغییر شکل جدید در سطح پوست سینه و به خصوص در نوک آن، مثل فرو رفتگی و حالت پوست پرتقالی مهم است و باید بررسی شود.

▪ بزرگی غده لنفاوی زیر بغلی

از جمله دیگر علائم احتمالی سرطان، به خصوص سرطان سینه بزرگ شدن غده لنفاوی زیربغل است؛ البته باز هم باید تاکید کنیم که علل خوش خیم هم می توانند باعث تورم غده لنفاوی شوند.

● خطر (عوامل زمینه ساز) را بشناسید

این عوامل، زمینه ساز احتمالی ایجاد بیماری هستند که با شناختن آن ها می توان غربالگری را با شدت بیشتر انجام داد یا درصورت امکان آن ها را رفع کرد.

▪ چه سنی خطرناک است؟

بروز سرطان سینه با بالا رفتن سن افزایش می یابد. گفته می شود که سن، بارزترین عامل خطر برای این بیماری است. به همین دلیل است که غربالگری زنان بدون علامت، با ماموگرافی، از ۴۰ سالگی آغاز می شود.

▪ سابقه فامیلی چه تاثیری دارد؟

سرطان سینه ممکن است در یک زمینه ارثی رخ دهد. گفته می شود که ۵ تا ۱۰ درصد کل انواع سرطان های سینه، به صورت ارثی ایجاد شده اند.

۲ ژن اصلی که جهش در آن ها می تواند فرد را از لحاظ ژنتیک مستعد ابتلا به این سرطان کند، BRCA۱ BRCA۲ نام دارند. این دو در حالت طبیعی، باعث سرکوب سلول های سرطانی می شوند. درحالی که اگر در آن ها جهش رخ دهد، نمی توانند این نقش را به خوبی ایفا کنند و در نتیجه استعداد ژنتیک ابتلا به وجود می آید.

▪ سابقه شخصی دارید؟

فردی که قبلا سابقه نمونه برداری از سینه را داشته، باید از لحاظ سرطان سینه هم مراقب باشد؛ زیرا برخی وضعیت ها در بافت سینه ها، می توانند نشان دهنده رشد غیرطبیعی برخی سلول ها در آن و در نتیجه مرحله پیش سرطانی تلقی شوند (فرآیند نمونه برداری خطر ابتلا را بالا نمی برد.) زنانی که در یک سمت دچار بیماری هستند، در معرض ابتلای طرف دیگر هم هستند. همچنین بررسی ها نشان داده هنگام درمان سرطان سینه در یک سمت، احتمال ابتلا در طرف دیگر هم افزایش می یابد (بین نیم تا یک درصد.) علاوه بر آن، درمان جراحی سرطان سینه با حفظ سینه، می تواند احتمال عود را در همان سینه، بالا ببرد.

▪ اگر سرطان دیگری داشتید…

بعضی سرطان ها ممکن است در ارتباط با برخی سرطان های دیگر رخ دهد. به این شکل که ابتلا به یک سرطان در یک عضو، باعث می شود که فرد از لحاظ ابتلا به سرطان دیگر هم پرخطر تلقی شود. این حالت، یعنی همراهی ۲ یا چند نوع سرطان با یکدیگر، برای مجموع آن ها سندرم هایی نامگذاری شده تا پیگیری بیماران طبق دستورالعمل های مشخص شده انجام شود. در مورد سرطان سینه، ۲ سرطان تخمدان و روده بزرگ در همراهی با آن ذکر می شود.

▪ قاعدگی زودرس را جدی بگیرید

آغاز زودرس قاعدگی و یائسگی دیرهنگام، از آن جا که دوره زمانی مواجهه بافت سینه را با هورمون های زنانه بالا می برد، باعث افزایش احتمال ابتلا می شود. به همین دلیل برداشتن تخمدان ها، خطر ابتلا به سرطان سینه را کم می کند. از سوی دیگر زنانی که هیچ گاه باردار نشده اند هم، بیش از آن ها که مادر شده اند، در معرض ابتلا هستند اما نکته جالب این که بالا بودن سن هنگام نخستین بارداری، خود یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان سینه محسوب می شود! (یعنی هرچه زودتر مادر شوید، به نفع تان است!) طوری که اگر سن نخستین بارداری، ۲۰ سالگی باشد، احتمال ابتلا تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.

▪ اگر با اشعه درمان شده اید…

زنانی که به دلیل ابتلا به سرطان دیگری، ناچار به درمان با اشعه در ناحیه قفسه سینه شده اند، در معرض ابتلا به سرطان سینه هم هستند که این موضوع ۷ تا ۱۰ سال بعد از تکمیل دوره درمان مشخص می شود به خصوص این خطر وقتی بالاست که سن بیمار در زمان درمان با اشعه کمتر باشد.

▪ هورمون سرطان می آورد؟

به طور کلی باور دانشمندان این است که مصرف هورمون جنسی زنانه یا همان استروژن، مثلا به صورت قرص های خوراکی جلوگیری از بارداری یا به شکل درمان جایگزینی با هورمون در یائسگی، عامل ایجاد سرطان سینه است؛ اما هنوز همه محققان شواهد را در این باره کافی نمی دانند.

▪ درمان با هورمون در یائسگی خطر دارد؟

آخرین بررسی ها نشان داده درمان جایگزینی با هورمون، اگر به مدت کمتر از ۱۰ سال انجام شود( ۵ سال توصیه شده) یا زمانی که قطع شود، خطری برای ابتلا به سرطان سینه محسوب نمی شود.

قرص جلوگیری از بارداری خطرناک است؟

در مورد قرص های جلوگیری از بارداری، مشخص شده که تنها در زنانی که این قرص ها را بیش از ۱۰ سال مصرف کرده اند، افزایش خطر، آن هم به میزان جزئی دیده می شود. به ویژه در آن دسته از زنانی که قبل از ۲۰ سالگی مصرف را شروع کرده بودند. ضمن این که هم اکنون تایید شده استفاده قبلی یا فعلی از این قرص ها در افزایش مرگ ومیر ناشی از سرطان هم بی تاثیر است.

▪ مصرف چربی را کم کنید

بالا بودن میزان چربی در تغذیه فرد، یکی از عوامل خطر شناخته شده برای ابتلا به این بیماری است. چنان که این موضوع حتی توانسته آمار بیماران را در فرهنگ های مختلف نیز تحت الشعاع قرار دهد. هرچه میزان چربی بیشتر باشد، احتمال ابتلا نیز بیشتر است .

▪ نقش سیگار را جدی بگیرید

سیگار تنها باعث سرطان ریه نیست، هرچند به این اتهام معروف تر است. این روزها مطالعات زیادی روی تاثیر سیگار روی سرطان های مختلف انجام می شود که نمونه آن مطالعه ای است که اخیرا روی حدود ۱۳ هزار نفر از زنان آمریکایی انجام شده است. در این مطالعه مشخص شده زنانی که به دلیل داشتن سابقه فامیلی مثبت یا سایر عوامل خطر، زمینه قوی برای ابتلا به سرطان سینه داشته اند، با دود کردن سیگار، این خطر را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. به عنوان مثال، زنانی که حداقل ۳۵ سال سیگاری بوده اند، تا ۶۰ درصد بیشتر از سایرین، یعنی زنانی که زمینه مشابه برای ابتلا به سرطان داشته اند ولی سیگاری نبوده اند، در خطر ابتلا قرار می گیرند. این ریسک برای زنانی که ۱۵تا ۳۵ سال اهل دود بوده اند، حدود ۷ درصد است. این میزان خطر، نسبت به مطالعات قبلی بسیار بالاتر بوده است. در این مطالعه که نتایج آن توسط انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا تایید شده، اثر سیگار در ایجاد سرطان ریه و روده بزرگ نیز تایید شده است.

▪ وزن کم کنید

چاقی یک عامل خطر شناخته شده سرطان سینه در زنان است که خوشبختانه از جمله عواملی است که می توان آن را تغییر داد.

▪ آنتی اکسیدان مصرف کنید

اصولا مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان در پیشگیری از انواع سرطان مطرح هستند اما هنوز نقش آن ها اثبات نشده است.

▪ سلامت عمومی را جدی بگیرید

زنانی که شاخص های مربوط به سلامت آن ها پایین تر از سایرین است، نسبت به ابتلا به سرطان سینه هم آسیب پذیرتر هستند. در این بررسی که در دانشگاه سن دیه گو انجام شده، مشخص شد، پایین بودن سطح سلامت عمومی فرد، می تواند احتمال عود سرطان قبلی را تا ۲۷ درصد و خطر بروز سرطان جدید را تا ۶۵درصد افزایش دهد. همچنین این زنان تا ۵۰درصد بیشتر از سایر زنان در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان بودند. احتمالا این نتایج به دلیل آن بوده است که زنانی که به سلامت خود بیشتر اهمیت می دهند، از عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه دورتر هستند و همچنین زودتر توده سرطانی شده را در بدن خود شناسایی می کنند.

▪ سبک زندگی خود را عوض کنید

سبک زندگی سالم، هم در پیشگیری از ابتلا به سرطان موثر است و هم در کم کردن پیشرفت بیماری ایجادشده. مطالعه دیگر محققان دانشگاه «سن دیه گو» در کالیفرنیای آمریکا مشخص کرده افرادی که با تشخیص بیماری سرطان سینه تحت درمان قرار گرفته اند و اکنون بیماری شان در دوره خاموشی است، می توانند با بهبود سبک زندگی شان، کاری کنند که این بیماری برای همیشه یا حداقل در سال های قابل قبولی، سایه اش را از سر آن ها کم کند. در این مطالعه مشخص شد، این زنان اگر از میوه و سبزی های بیشتری در رژیم غذایی شان استفاده کنند و همین طور ۶ روز در هفته و هر روز ۳۰ دقیقه ورزش کنند، می توانند تا ۵۰ درصد احتمال عود مجدد بیماری را از بین ببرند و امکان مرگ در اثر سرطان را پایین بیاورند.

▪ کار شبانه خطرات زیادی دارد؟

شب بیداری به خصوص در شکل مزمن آن، می تواند احتمال بروز انواع سرطان را، به خصوص سرطان سینه، هم در خانم ها و هم در آقایان بالا ببرد. البته هنوز انجمن های علمی سرطان شناسی، مانند انجمن سرطان آمریکا، این عامل را جزو عوامل اثبات نشده و مشکوک طبقه بندی می کنند. علت این ابتلای افزایش یافته، بیشتر به هورمون ملاتونین برمی گردد؛ هورمونی که مسئول تنظیم ساعات بیولوژیک بدن است و واکنش های ذهنی و جسمی نسبت به روز و شب و ساعت های مختلف را کنترل می کند. نقش دیگر این هورمون، سرکوب سلول های سرطانی شناخته شده است. محققان می گویند در افرادی که شب ها کار می کنند، ترشح این هورمون مختل می شود و به این ترتیب، آن ها در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار می گیرند. احتمال دیگر این است که کم شدن خواب شبانه، مستقیما می تواند سطح ایمنی بدن را پایین بیاورد و همان طور که می دانیم یکی از نتایج مختل شدن سیستم ایمنی بدن، این است که بدن توانایی سرکوب و از بین بردن سلول های با DNA معیوب را ندارد و اجازه رشد و تکثیر آن ها را صادر می کند.

▪ غربالگری

به معنای استفاده از روشی کم هزینه و در دسترس برای بررسی افراد ظاهرا سالم است تا بیماری مخفی را بتوان تشخیص داد.

▪ سرطان سینه

یکی از ۴ سرطانی است که غربالگری در آن ها ارزش ویژه ای دارد. برای سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ (کولون) و سرطان گردن رحم، روش های غربالگری تعیین شده که استفاده از آن ها و در نتیجه تشخیص زودهنگام افراد بی علامت، باعث می شود درمان موثرتر واقع شود.

▪ مفیدترین روش را بشناسید

ماموگرافی در واقع نوع خاصی از تصویربرداری از بافت سینه با استفاده از اشعه ایکس است که دز اشعه استفاده شده در آن، از رادیوگرافی عادی بیشتر است تا بتواند تمایز بافتی را بهتر نشان دهد.

این روش، یکی از مهم ترین و پرکاربردترین و مفیدترین روش ها، برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. بررسی ها مشخص کرده، غربالگری با ماموگرافی در زنان ۴۰ ساله و بیشتر، باعث کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی میزان مرگ ومیر ناشی از سرطان سینه شده است.

علت آن است که تشخیص به موقع، می تواند باعث موثرتر شدن درمان شود. ماموگرافی باید هر سال تکرار شود تا بتواند چنین نقشی را ایفا کند. البته متاسفانه به علت بالا بودن میزان چربی در بافت سینه در سنین زیر ۴۰ سال، استفاده از این روش برای زنان جوان چندان مفید نیست و برای زنان پرخطر در سن پایین باید از روش های دیگر سود ببرد. (البته به یاد داشته باشیم که سن، مهم ترین عامل خطر برای ابتلا به سرطان سینه است و ما بیشتر نگران ابتلای زنان بالای ۴۰ سال هستیم.)

▪ MRI بگیرید

این روش نیز برای تصویربرداری از افراد سالم و تشخیص زودهنگام بیماری استفاده می شود. بیشترین کاربرد MRI، برای زنان جوان است که از طرفی زمینه ژنتیک یا عامل خطر قوی برای ابتلا به سرطان دارند و از طرف دیگر به علت سن کم، نمی توان از ماموگرافی برای آنان استفاده کرد. همچنین در مواردی که ماموگرافی مشکوک گزارش شود، ممکن است از MRI استفاده شود.

▪ خودتان را معاینه کنید

یک روش کم هزینه و آسان برای تشخیص زودهنگام بیماری در مراحل اول است. معاینه سینه توسط خود فرد باید بعد از اتمام خونریزی ماهانه انجام شود تا قابل اعتمادتر باشد. بسیاری از توده های سرطانی را خود بیماران کشف کرده اند. البته تاکید کنیم که طبیعی بودن هنگام معاینه خودتان، نمی تواند شما را از روش های دیگر غربالگری بی نیاز کند.

▪ سالی یک بار به پزشک مراجعه کنید

توصیه می شود که زنان بدون عامل خطر از ۴۰ سالگی حداقل یک بار توسط پزشک معاینه شوند و درصورت وجود هر نوع اشکال، اقدامات تشخیص بیشتر انجام شود.

.

منبع :