آکاایران: یائسگی دیرتر،زنان سالمترReviewed by Farnaz on Aug 25Rating:

آکاایران: » یائسگی دیرتر،زنان سالمتر

یافته های جدید حاکی است، هورمون های جنسی زنانه که در بدن خود زنان تولید و ترشح می شوند، می توانند آنان را در برابر پیشرفت بیماری پارکینسون محافظت کنند. زنانی که دوران باروری آنها طولانی تر است و دیرتر یائسه می شوند، میزان ابتلا به بیماری های نورولوژیکی (عصبی) در آنان نیز کاهش می یابد. پژوهشگران اظهار می دارند، هورمون تراپی (هورمون درمانی) این محافظت را به بدن نمی دهد!
دکتر «بل من» از دانشگاه نیویورک می گوید، هر چه دوران یائسگی دیرتر فرا رسد و بدن زنان از این هورمون های جنسی که توسط غدد درون ریز ترشح می شوند، بیشتر برخوردار گردد، سلول های مغزی بیشتر در برابر بیماری پارکینسون محافظت می شوند.
پژوهشگران قبلا تصور می کردند هورمون های جنسی زنان می تواند سبب پیشرفت بیماری پارکینسون در آنان شود. این بیماری در مردان شایع تر از زنان است.
زنانی که عمل جراحی هیسترکتومی (برداشتن تخمدان ها) انجام داده و دچار یائسگی قبل از موعد شده بودند و قبل از عمل جراحی نیز هورمون درمانی می کردند، در مقایسه با زنانی که هرگز هورمون درمانی نکرده بودند، نشانه های گسترش بیماری پارکینسون در آنان دو برابر شده بود. همچنین، زنانی که در دوران یائسگی طبیعی خود هورمون درمانی می کردند، میزان ابتلا به بیماری پارکینسون در آنان کاهش نیافته بود.

.

منبع :