آکاایران: اغذیه و اختلالات خوردن در بارداریReviewed by Farnaz on Aug 25Rating:

آکاایران: » اغذیه و اختلالات خوردن در بارداری

همه خانم هایی که دچار اختلالات خوردن هستند، می خواهند روزی بچه دار شوند؛ ولی نگرانند که به خاطر مشکل شان، نتوانند باردار شوند. بعضی از آنها می ترسند که نتوانند جنین شان را در رحم تغذیه کنند، زیرا آن قدر غذا نمی خورندکه خودشان خوب تغذیه شوند؛ چه رسد به فرزندشان.
برخی دیگر نگران این مساله هستند که قادر نباشند رفتارهای پاکسازی خود را به دنبال پرخوری شدید، متوقف کنند. همچنین، به این موضوع فکر می کنند که شاید بعد از تولد نوزادشان، به خوبی از عهده تغذیه نوزاد شیرخوارشان، برنیایند.
همه این نگرانی ها معقول است. اگر چه بسیاری از خانم های دچار اختلالات خوردن می توانند باردار شوند، ولی سه عامل زیر با تخمک گذاری تداخل می کند و می تواند سبب ناباروری شود.
1) وزن بسیار پایین

2) ورزش شدید

3) غذاخوردن نامنظم
اگر فردی هر یک از مشکلات بالا را دارد، بهتر است به دنبال درمان پزشکی- روانی باشد نه به دنبال درمان ناباروری. اگر خانمی کم وزن است، به شدت ورزش می کند یا برنامه غذایی نامنظمی دارد، باید بداند که نه تنها بارداریش تحت تأثیر واقع می شود، بلکه ممکن است روی رشد جنین در طی 9 ماه بارداری هم اثر بگذارد.
آیا من آماده بارداری هستم؟
بهترین راه این است که خانم های دچار اختلالات خوردن، قبل از بارداری روی بهبود خود متمرکز شوند؛ زیرا کسانی که با علائم این اختلال، وارد مرحله بارداری می شوند، نسبت به افرادی که علائم شان رو به بهبود بوده است، تفاوت هایی دارند؛ مثلاً:
الف) در طول بارداری علایم شان تشدید می یابد.
ب) در طی بارداری، افزایش وزن خواهند داشت.
ج) احتمال تولد نوزاد با وزن کمتر از طبیعی در آنها بیشتر است. اگر مادر باردار، افزایش وزن خوبی در دوران بارداری نداشته باشد، جنین در حال رشدش نمی تواند خوب وزن بگیرد (وزن طبیعی نوزاد: 5/4- 5/2 کیلوگرم می باشد).
هر تغییری، حتی مطلوب، روی توانمندی های ما در مراحل مختلف زندگی تاثیر می گذارد و نیازمند این است که ما پذیرای شرایطی جدید و متفاوت باشیم. 9 ماه بارداری هم شرایط متفاوتی است که به جسم و روح مادر باردار استرس وارد می کند. بنابراین خانم های دچار اختلالات خوردن باید سعی کنند که استرس بیماری شان را به استرس طبیعی بارداری، اضافه نکنند و با بهترین شرایط وارد این مرحله شوند.

آیا بیماری من در اثر بارداری، تشدید می شود؟

معمولاً تغییرات هورمونی، پیش از افزایش وزن مربوط به دوران بارداری ایجاد شده و باعث خستگی و تهوع می شود. اگر فردی دچار اختلالات خوردن است، خوب غذا نمی خورد و به طور مرتب از رفتارهای پاکسازی استفاده می کند، تهوع صبحگاهی برای او یک مشکل بسیار جدی محسوب می شود، زیرا تهوع، خوردن را مشکل تر می کند و معضل آنها دو چندان می شود. خانم های دچار اختلالات خوردن نسبت به زنان سالم، دوره های تهوع واستفراغ طولانی تری دارند؛ بنابراین لازم است افرادی که در گذشته یا حال دارای سابقه اختلالات خوردن هستند، حتماً پزشک خود را در جریان بگذارند تا بتوانند از درمان های پزشکی مناسب بهره بگیرند.
آیا بارداری باعث بهبود من می شود؟
علائم بعضی خانم ها، حداقل در حین بارداری کمتر می شود که می تواند موقتی و گذرا باشد. بارداری و معجزه تکامل زندگی در برخی خانم های دچار اختلالات خوردن، سبب می شود که آنها مواظب خودشان باشند وخود را خوب تغذیه کنند. یعنی بارداری، آنها را به سمت درست هدایت می کند.
ولی برای بهبود کامل بیماری، چیزی فراتر از کم شدن علائم لازم است. بهبود، به معنای عدم شروع علائم بعد از تولد نوزاد و توانایی مقابله با استرس ها بدون گرسنگی، پرخوری و رفتارهای پاکسازی است.
دیده شده است که این خانم ها در طول دوران بارداری، دوره های گرسنگی، پرخوری و رفتارهای پاکسازی کمتری (نسبت به دوران قبل از بارداری) دارند. وقتی علائم بیماری تحت کنترل باشد، جنین در حال رشد، شانس بیشتری برای بقا دارد.
آیا نوزاد من، تحت تأثیر قرار می گیرد؟
اگر مادر در دوران بارداری، درحال جنگ با علائم بیماری باشد (به خصوص وقتی که علائم شدید است)، نوزاد نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و احتمال بروز خطرات زیر افزایش می یابد:
1- احتمال سقط جنین
2- احتمال نقایص جنین مثل لب شکری شدن
3- احتمال بروز عوارض پس از زایمان
4- احتمال تولد نوزاد کم وزن
ناگفته نماند که افزایش وزن مادر تنها ناشی از جنین نیست، بلکه توده عضلانی رحم افزایش می یابد، سینه ها بزرگ می شوند، فعالیت و اندازه غده تیروئید بیشتر می شود و حجم خون مادر برای تأمین ذخایر خونی نوزاد افزایش پیدا می کند.

جدول 6- چگونگی افزایش وزن در طی بارداری
وزن به گرم
3855- 3400: جنین
3400: ذخایر چربی و پروتئین مادر
1815: خون
1225: مایعات بافت ها
907: رحم
816: مایع آمنیوتیک
680: جفت
450: سینه

جدول زیر، میزان افزایش وزن طبیعی یک خانم باردار را بر اساس bmi قبل از بارداری و در طول 9 ماه بارداری نشان می دهد. همان طور که مشاهده می کنید، زنانی که خیلی لاغرند، در طول بارداری افزایش وزن بیشتری دارند.
افزایش وزن مناسب خانم ها در طول بارداری بر اساس وزن قبل بارداری

افزایش وزن هفته ای
در سه ماهه دوم و سوم (کیلوگرم)
افزایش وزن
سه ماهه اول
(کیلوگرم)
کل افزایش وزن
در 9 ماه
(کیلوگرم)
طبقه بندی وزنی
49/0
44/0
3/0
3/2
6/1
9/0
18-5/12
16-5/11
5/11-5/7
6
خیلی لاغر (8/19bmi<)
نرمال (26-8/19bmi=)
چاق (29-26bmi>)
خیلی چاق (29bmi>)

دوران پس از بارداری:
اگرچه برخی خانم ها به علت بهبود در دوران بارداری حال شان بهتر می شود، ولی در بسیاری نیز بعد از تولد نوزاد، دوباره به همان رفتارهای اختلالات خوردن بر می گردند. بسیاری شروع به گرفتن رژیم های کاهش وزن و محدود کردن دریافت غذا می کنند و برخی از این مادران، حتی دریافت غذایی نوزادشان را کاهش می دهند، زیرا می ترسند نوزادشان چاق شود؛ در حالی که رشد و تکامل نوزاد بسیار حیاتی است و باید به خوبی تغذیه شود. بنابراین لازم است که این مادران، متخصصان اطفال را در جریان بیماری خود بگذارند و اطلاعات کافی را در مورد نیازهای غذایی نوزادشان از پزشک و کارشناسان تغذیه دریافت کنند. در ضمن، فرد دیگری باید برنامه غذا دادن به نوزادشان را کنترل کند. بعد از تولد نوزاد، درمان خانم های دچار اختلال خوردن نباید قطع شود، زیرا آنها به محافظت و مراقبت بیشتری در این دوران نیاز دارند.
در مورد تاثیر بیماری مادران روی فرزندان شان، تحقیقات چندانی صورت نگرفته است؛ ولی نتایج دو مطالعه روی مادران دچار پرخوری عصبی در مقایسه با مادران سالم به شرح زیر بود:
مادران دچار پرخوری عصبی:
الف) بیشتر احتمال محدود کردن غذای نوزادشان را دارند.
ب) در طی دوره های پرخوری وانجام رفتارهای پاکسازی، به فرزندشان بی توجهی می کنند.
ج) مشکلات زیادی در رابطه با تغذیه فرزندان شان دارند.
د) استرس بیشتری در مورد وزن و اندام فرزند خود دارند.

قایص جنین مثل لب شکری شدن

.

منبع :