آکاایران: مزیت های یک زایمان طبیعی چیست؟Reviewed by Farnaz on Aug 25Rating:

آکاایران: » مزیت های یک زایمان طبیعی چیست؟

اگر می خواهید که حداکثر کنترل ممکن را بر بدن خود داشته باشید، فعالانه در فرآیند زایمان شرکت کنید و کمترین میزان مداخل? غیر طبیعی در فرآیند تولد کودک تان صورت پذیرد، استفاده از یک روش طبیعی و بدون استفاده از دارو جهت کنترل درد زایمان بهترین گزینه برای شما خواهد بود. اگر این روش را انتخاب کنید، درد و ناراحتی را به عنوان بخشی از فرآیند تولد کودک می پذیرید: تجربه ای که شامل همکاری فعالان? شما در هر یک از مراحل زایمان می شود. اما در صورتی که با آمادگی و حمایت مناسب به این مرحله برسید می توانید احساس قدرت و رضایتی عمیق از زایمان طبیعی به دست آورید.

    ▪ مزایای زایمان طبیعی عبارتند از:

ـ اکثر روشهای زایمان طبیعی تهاجمی نیستند و در نتیجه احتمال خطر یا آسیبهای جانبی برای شما یا کودکتان کم است.

ـ بسیاری از خانمها در هنگام زایمان طبیعی و بعد از آن احساس قدرت می کنند و علی رغم اینکه مجبورند درد را تحمل کنند بسیاری از آنها می گویند که برای زایمان بعدی خود نیز همین روش را انتخاب خواهند کرد. در برخی از خانمها احساس اینکه مسوولیت این امر بر دوش آنهاست موجب می شود تصور آنها از درد کاهش یابد.

ـ در این روش بیهوشی یا بی حسی در کار نخواهد بود. شما در هنگام زایمان و تولد کودک، بیدار و هوشیار خواهید بود؛ پس می توانید وضعیت بدن خود را تغییر داده و در حالتی قرار بگیرید که بیشتر احساس راحتی کرده و هنگامی که زمان بیرون آمدن کودک فرا می رسد به انجام این کار کمک کنید.

ـ در برخی از بیمارستانها همسر شما نیز می تواند همراه شما بوده و به شما کمک کند و موجب کاهش احساس درد در شما شود.

ـ در صورت انجام زایمان به روش طبیعی احتیاجی به تزریق سرم یا وصل کردن دستگاههای مانیتورینگ الکترونیکی به شما نیست؛ بنابراین حرکت برای شما آسان تر خواهد بود، می توانید راه بروید، دوش بگیرید و در صورت امکان، از توالت فرنگی (به جای لگن بیمار) استفاده کنید.

ـ در مقایسه با زنانی که از بی حسی موضعی (اپی دورال) استفاده می کنند، احتمال کمتری وجود دارد که به استفاده از روشهای کمکی برای القاء یا تسریع زایمان از قبیل پیتوسین ((Pitocin، واکیوم(vacuum) یا فورسپسforceps) ) یا سونداژ مثانه نیاز داشته باشید.

ـ تمرینهای تنفسی و سایر روشهای خودهیپنوتیزمی را می توانید پیش از فرا رسیدن زمان زایمان تمرین کنید و آنها را بعدا نیز تکرار نمایید. برخی از خانمهایی که به تازگی مادر شده اند، در اولین روزهای شیر دادن به نوزاد هنگامی که کنار آمدن با مشکلات پس از زایمان یا مراقبت از نوزاد واقعا استرس زا می شود، از تکنیکهای آرامش بخشی و تمدد اعصاب (Relaxation) استفاده می کنند.

    ● مشکلات انجام زایمان بدون استفاده از دارو چیست؟

برخلاف روش استفاده از بی حسی موضعی این تکنیکها موجب از بین رفتن کامل درد نمی شوند. پس اگر می خواهید درد را احساس نکنید، استفاده از روش بی حسی موضعی برای شما مناسبتر است. بعلاوه در زایمان طبیعی در صورتی که نهایتا زایمان شما دشوار شود و احتیاج به مداخله زیاد از سوی پزشک یا ماما داشته باشد، یا اینکه شما به واسط? طولانی شدن مدت زایمان بیش از حد خسته شده و نیاز به استراحت یا خواب داشته باشید، نمی توان درد را آرام کرد یا به انداز? کافی تخفیف داد. اما اگر هنوز به زمان زایمان نزدیک نشده اید، می توانید تصمیمتان را عوض کرده و از بی حسی موضعی استفاده نمایید.

● چگونه می توانم برای زایمان طبیعی آماده شوم؟

هنگامی که تصمیم قطعی خود را برای زایمان طبیعی گرفتید، باید فعالانه برای آن آماده شوید. پس بهتر است برنامه ای برای زایمان تدارک ببینید و مطمئن شوید که پزشک یا ماما در محل مناسب عمل زایمان را انجام خواهد داد. در بعضی از بیمارستانها یا زایشگاهها، ممکن است با هماهنگی قبلی بتوانید یکی از اقوام یا دوستانتان را در اطاق زایمان به همراه داشته باشید و شاید همسرتان!

روشهای مختلفی برای کاهش درد زایمان طبیعی وجود دارد که در اکثر بیمارستانها و زایشگاهها قابل انجام است. می توانید در مورد روش زایمان و روشهای کاهش درد با ماما یا پزشک خود قبل از موعد زایمان صحبت کنید تا با مورد غیرمنتظره ای روبرو نشوید.

اگر تصمیم دارید زایمانی طبیعی در بیمارستان داشته باشید، باید هدف خود را به طور صریح و روشن با پزشک یا مامای خود در میان بگذارید تا او به شما بگوید که چه اقداماتی از سوی پزشک به صورت روتین و معمول انجام می شود و شما چگونه می توانید این مرحله را پشت سر بگذارید. برخی از اقدامات مانند وصل کردن سرم یا دستگاههای مانیتورینگ الکترونیکی به شما حرکت و راه رفتن را برای شما دشوار می سازد. این مطلب موجب می شود که تحمل درد و طی کردن زایمان بدون استفاده از دارو دشوارتر شود؛ هرچند غیر ممکن نخواهد بود.

در برخی از کشورهای پیشرفته بسیاری از خانمها یک “کمک زائو” انتخاب می کنند تا آنها را در مورد زایمان طبیعی راهنمایی کند. کمک زائو ها تعلیم داده شده اند تا به شما کمک کنند که شرایط یک زایمان طبیعی بدون استفاده از دارو را بشناسید و در طول زایمان نیز در کنار شما خواهند بود. در بسیاری از کشورها این امکان وجود دارد که به همراه همسر یا یکی از دوستان و اقوامتان در جلسات آموزشهای زایمان شرکت کنید. با توجه به شناخت این فرد از شما و راهنمایی ها و تمریناتی که در طول جلسات با هم انجام می دهید، این فرد می تواند در تمام طول زایمان در کنار شما باشد و در برخی از شرایط بحرانی که تحمل درد و میزان استرس برای شما طاقت فرسا می شود به شما کمک کند.

برخی از ماماها و پرستارها در زمینه تکنیکهای کنار آمدن با درد به صورت طبیعی (و بدون استفاده از دارو) بسیار ماهر هستند. اما شما نمی توانید پیش بینی کنید که کدام پرستار در زمان زایمان در کنار شما خواهد بود، چون آنها به صورت شیفتی کار می کنند. در این حالت ممکن است به این نتیجه برسید که در نظر گرفتن یکی از اقوام یا دوستان با تجربه که در زمان زایمان در کنار شما باشد و شما را کمک و راهنمایی کند ارزشمند خواهد بود.

روشهای مختلفی برای کاهش درد و کنار آمدن با مشکلات زایمان وجود دارد، مانند Lamaze و Bradley، که در بسیاری از کشورها بصورت دوره های منظم و توسط افراد ماهر آموزش داده می شوند. در این دوره ها یک مربی زایمان که در مورد زایمان طبیعی ماهر است، مراحل زایمان و مواردی را که ممکن است در طول زایمان برای شما اتفاق بیفتد به شما می گوید. درک اتفاقاتی که در هر مرحله از زایمان می افتد به شما کمک خواهد کرد تا کار سنگینی را که بدن شما قرار است انجام دهد شناخته و به آن کمک کنید. متاسفانه در ایران هنوز چنین دوره های آموزشی بطور مدون و رسمی برگزار نمی شود.