آکاایران: مشکلات قاعدگی در دخترانReviewed by Farnaz on Jun 20Rating:

همه می دانند که سالهای نوجوانی هم برای نوجوانان و هم والدین آنها می تواند سال های سختی باشد. همه آن تغییرات جسمی در طول بلوغ باعث می شود نوجوانان احساس بی دست و پا بودن کرده و به خودشان نامطمئن شوند.

این مسئله مخصوصاً درمورد دخترها با رسیدن قاعدگی بیشتر صادق است. برای یک دختر، اولین عادت ماهیانه یک مرحله مهم جسمی و نشانه زن شدن است. اما می تواند سردرگم کننده و ترسناک هم باشد، مخصوصاً اگر دچار مشکلات خاصی مثل قاعدگی های نامنظم یا سندرم پیش از قاعدگی هم بشوند.

 

 

 

 

 

به دخترتان کمک کنید

وقتی دخترتان یک دوره خیلی بد از دل دردهای قاعدگی یا سندرم پیش قاعدگی را تجربه می کند، می توانید به او کمک کنید که آرام تر شود. به او پیشنهاد کنید که:

•    یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد که در آن از مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات استفاده شود.
•    مصرف نمک (چون باعث احتباس آب می شود) و همچنین کافئین (که استرس او را زیاد می کند) خود را کاهش دهد.
•    از موادغذایی حاوی کلسیم استفاده کند که شدت دردها و علائم قاعدگی را کاهش می دهد.
•    برای دل درد، سردرد و کمردرد خود از مسکن هایی مثل استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کند.
•    در وان آب داغ دراز بکشد یا یک شیشه داغ روی شکمش قرار دهد تا آرام تر شود.

اگر متوجه شدید که پریودهای معمولی دخترتان باعث ناراحتی او می شود و در زندگی او اخلال ایجاد می کند، حتماً با پزشک درمور او مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکل خاصی ندارد. گاهی اوقات، هورمون درمانی که معمولاً به شکل قرص های ضدبارداری تجویز می شود به کاهش علائم مربوط به این عادات ماهیانه کمک می کند.

اما مهمترین راهی که می توانید با آن به دخترتان کمک کنید این است که با او حرف بزنید و برایش توضیح دهید که بدترین و آزاردهنده ترین وضعیت هایی که همراه با عادت ماهیانه می آید هم طبیعی است و به مرور زمان بهتر می شود. و وقتی دچار علائم جسمی و روحی قاعدگی می شود سعی کنید با او آرام تر رفتار کنید.

.

منبع :