آکاایران: 7 مشکل پوستی در بارداریReviewed by Farnaz on Jun 17Rating:

بارداری یکی از لذت بخش ترین تجربیاتی است که یک زن طی زندگی خود از سر می گذراند؛ تجربه ای که البته با رخ دادن تغییرات زیادی در بدن مادر همراه است که بخش زیادی از این تغییرات در پوست مادر اتفاق می افتد. در اینجا به تغییرات پوستی در طی بارداری اشاره می کنیم. البته همه این تغییرات ممکن است در بدن یک خانم باردار اتفاق نیفتد، اما به هر حال آگاه بودن از آنها برای هر زنی که ممکن است در آینده تجربه بارداری را داشته باشد، لازم است.

لک صورت

1- ماسک بارداری

طی سه ماهه دوم بارداری، ممکن است تغییرات رنگ پوست صورت در گروهی از زنان باردار اتفاق بیفتد. این تغییر رنگ به شکل لکه های پوستی بروز می کند که آن را ملاسما یا کلواسما یا ماسک بارداری می نامند.

 

علت بروز این پدیده هورمون هایی است که در دوران بارداری در بدن مادر ترشح می شوند و هورمون ملانین را تحریک می کنند و این هورمون هم باعث می شود رنگدانه های بیشتری از سلول های پوستی ترشح شود.

 

البته تغییرات پوستی گاهی آنقدر خفیف است که خود فرد یا اطرافیانش متوجه آن نمی شوند. گاهی هم تغییرات به گونه ای است که حالت آفتاب سوختگی را تداعی می کند. البته در این موارد تنها پوست صورت این حالت را داشته و پوست باقی بدن حالت طبیعی دارد.

 

درست است که نمی توان جلوی ترشح هورمون های بارداری را گرفت، اما هر چه کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، احتمال بروز کلواسما در شما کاهش می یابد.

 

زنانی که از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده می کنند و در خارج از خانه کلاه بر سرشان می گذارند، به میزان کمتری این تغییر رنگ پوست را در صورت خود خواهند داشت.

 

2- خطوط بارداری (stretch mark)

بر اساس تحقیقات موسسه ملی بارداری آمریکا، بیش از درصد زنان باردار طی 9 ماه بارداری خود خطوط بارداری را روی پوست بخشی از بدن خود خواهند دید. این خطوط به رنگ های صورتی یا قرمز هستند و به صورت عموما افقی روی ناحیه شکم، ران ها یا سینه ها ظاهر می شوند و حالت آنها به گونه ای است که انگار پوست در آن نواحی تا خورده است.
طی دوران بارداری میزان جریان خون مادر افزایش می یابد و به دلیل افزایش وزن شکم، میزان فشار روی وریدهای قسمت تحتانی بدن افزایش می یابد و این به معنای افزایش احتمال ابتلا به واریس پا است

هنوز راه های مشخص و قاطعی برای پیشگیری از بروز این خطوط یافت نشده است، اما برخی مطالعات محدود نشان داده که شاید استفاده از بعضی کرم های پوستی بتواند میزان بروز این خطوط را کاهش دهد.

 

در مطالعه ای در سوئد مشخص شد زنانی که از ماه های اولیه بارداری، روی پوست ناحیه شکم خود کرم های پوستی حاوی ویتامین E و اسید آلفاهیدروکسی می مالیدند، با تعداد و شدت کمتر شاهد بروز خطوط بارداری بودند.

 

3- خارش پوستی

طی دوران بارداری پوست شکم کشیده و سفت می شود و در اواخر بارداری ممکن است به این علت، خارش شدید در ناحیه شکم ایجاد شود. افزایش تعریق و بالا رفتن گرمای بدن می تواند باعث بروز جوش های حساسیتی و چرکی در ناحیه شکم شود.

 

در بعضی موارد دوش گرفتن با آب خالی، حتی چند بار در روز می تواند تمام این مشکلات را برطرف کند.

پوشیدن لباس های نخی نازک و به حداقل رساندن تماس پوست شکم با لایه های مختلف لباس و جلوگیری از تعریق هم می تواند شدت علائم را کاهش دهد.

 

استفاده از یک مرطوب کننده مناسب برای جلوگیری از خشکی پوست هم می تواند کمک کننده باشد، اما اگر با تمام این توصیه ها، جوش های شکمی شما بهبود نیافت، حتما با یک پزشک متخصص پوست در این باره مشورت کنید.

 

    » 7 مشکل پوستی در بارداری -آکا    » 7 مشکل پوستی در بارداری -آکا

 
واریس

4- وریدهای واریسی

طی دوران بارداری میزان جریان خون مادر افزایش می یابد و به دلیل افزایش وزن شکم، میزان فشار روی وریدهای قسمت تحتانی بدن افزایش می یابد و این به معنای افزایش احتمال ابتلا به واریس پا است.

 

رگ های واریسی رنگ های آبی یا سبز تیره ای هستند که ضخیم شده و سفت به نظر می رسند و ظاهری زشت به پاها می دهند. بخشی از احتمال ابتلا به واریس ناشی از ژنتیک است، اما شما می توانید با برخی اقدامات ساده از احتمال ابتلا به این حالت بکاهید.

 

مهم ترین نکته این است که از ایستادن یا نشستن در یک حالت ثابت برای مدت طولانی پرهیز کنید. در صورتی که باید بایستید، هر چند دقیقه یک بار برای مدتی کوتاه بنشینید یا راه بروید.

 

پوشیدن جوراب های مخصوص واریس هم در این مورد کمک کننده است. در زمان نشستن هم پای خود را بالا بگذارید و ویتامین C کافی به بدن تان برسانید تا احتمال واریس در شما کمتر شود.

 

5- تیرگی هاله سینه ها

ناحیه سینه ها در بسیاری از زنان باردار طی دوران بارداری تغییر رنگ می یابد و تیره تر می شود که این تیرگی پس از زایمان خودبه خود برطرف می شود. ضمنا این تغییرات رنگی و تیره شدن ممکن است در خال ها و دانه های گوشتی پوست هم دیده شود.

 

اما این نکته را در نظر بگیرید که هر تغییر در خال هایتان (مثلا اندازه، شکل، پیدا شدن حاشیه های نامنظم و ایجاد خونریزی در آنها) را حتما باید به پزشک متخصص پوست اطلاع دهید تا در مورد احتمال سرطانی بودن این خال ها تحقیق کند.
بسیاری از داروهای رایج ضدجوش، حتی آنهایی که بدون نسخه در داروخانه به فروش می رسند، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند

6- جوش و آکنه

افزایش برخی هورمون ها طی بارداری باعث افزایش ترشح چربی از سلول های پوست می شود و این حالت همان طور که می دانید باعث افزایش احتمال بروز آکنه می شود.

 

اگر می خواهید طی بارداری پوستی پر از جوش پیدا نکنید، روزی دو بار صورت تان را با یک شوینده بدون بوی مناسب پوست تان بشویید.

 

این را هم بدانید که بسیاری از داروهای رایج ضدجوش، حتی آنهایی که بدون نسخه در داروخانه به فروش می رسند، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند و برای مصرف آنها حتما باید بروشور و نکات احتیاط دارو را مطالعه کنید.

 

اگر نگران زیاد شدن جوش ها روی صورت یا بدن تان هستید حتما با یک متخصص پوست در این مورد مشورت کنید.

 

7- خط سیاه (Linea nigra)

خیلی از زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری، شاهد بروز خطی در ناحیه زیرناف خود به صورت مستقیم به سمت پایین هستند. این خط در آغاز معمولا کمرنگ است، اما به مرور شروع به سیاه شدن می کند و به همین دلیل به خط سیاه شهرت دارد.

 

به طور معمول پس از زایمان، تیره تر شدن این خط برای چند روز ادامه می یابد، اما طی ماه های پس از بارداری، این خط بدون هیچ درمان و به صورت خود به خود محو خواهد شد.

منبع: بخش سلامت تبیان
.

منبع :