آکاایران: طی ۲۰ سال گذشته تحقیقات مرتب الگوی کچلی در مردان را با خطر سرطان پروستات مرتبط می کردند.

این رابطه از نظر علمی نیز معنا می گرفت چون هورمونی به نام آندروژن هم در کچلی و هم در سرطان پروستات نقش ایفا می کند. همچنین هر دو حالت تا درجاتی ارثی هستند.

اخیرا تحقیقی انجام شده است که جواب سوال ارتباط داشتن یا نداشتن الگوی کچلی و سرطان پروستات را بدهد. برای اولین بار به صورت قطعی مشخص شده که بله این ارتباط وجود دارد.

خطر سرطان پروستات در افرادی که الگوی کچلی دارند ۱٫۵ برابر بیشتر از کسانی می باشد که دچار کچلی نیستند.

در این تحقیق محققان ۴٫۳۱۶ مرد را در سنین ۲۵ تا ۷۴ سال زیر نظر قرار دادند و این افراد هیچکدام قبلا سابقه سرطان نداشتند. این افراد در سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۴ انتخاب شدند و تا به امروز ۳٫۲۸۴ نفر از آنها مرده اند که ۱۰۷ مورد از آنها بر اثر سرطان پروستات بوده.

محققان متوجه شده اند خطر کشنده ترین نوع سرطان پروستات ۵۶ درصد از افرادی که دچار الگوی کچلی هستند از دیگران بیشتر است. در آقایانی که کچلی شان متوسط بود این ریسک ۸۳ درصد بیشتر بود.

جدای این یافته ها، کچلی از شاخص های اصلی سرطان پروستات نیست. اما به هر حال این مورد نیز می تواند نقشی کوچک در این سرطان بازی کند و باید آن را نظر گرفت.

برخی از متخصصان نیز به چنین مواردی اهمیت نمی دهند چون معتقدند این خطر بسیار پایین می باشد و با خطر سیگار کشیدن برای سرطان ریه قابل مقایسه نمی باشد.

تهیه و گردآوری: گروه بیماری های پرداد /

.

منبع :