آکاایران: دیابت مرزی یا پیش دیابت، اغلب با دیابت نوع دو همراه می باشد و به عنوان اختلال در قند خون ناشتا و یا عدم تحمل گلوکز شناخته شده است. این اختلال اساساً به آن معنی می باشد که سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است اما نه به میزان قند خون کسانی که به دیابت نوع دو مبتلا می باشند.

در طول اختلال دیابت مرزی، پانکراس هنوز انسولین کافی در پاسخ به کربوهیدارتها و شکستن آن‌ها تولید می‌کند اما تأثیر انسولین برای از بین بردن قند از جریان خون کند است و همین امر باعث بالارفتن میزان قند می‌شود. این وضعیت، وضعیت مقاومت به انسولین نامیده می‌شود.

اگر شما به دیابت مرزی مبتلا می باشید، بدانید که تنها نیستید چون در سال 2012 تخمین زده شد که 86 میلیون نفر در سنین 20 سال به بالا به این بیماری مبتلا هستند.

داشتن پیش دیابت به این معنا نمی باشد که شما قطعاً دیابت می‌گیرید، ولی می‌تواند هشداری باشد برای این که بدانید پیش دیابتی‌ها 5 تا 15 برابر بیشتر از سایر مردم به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند.

از علائم پیش دیابت می‌توان به افزایش تشنگی، خستگی، تاری دید و التهاب لثه‌ها اشاره کرد. اما خیلی از بیماران نیز هیچ کدام از این علائم را ندارند.

اضافه وزن و چاقی، غیر فعال بودن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، داشتن سابقه خانوادگی دیابت نوع 2، و به دنیا آوردن نوزادی با وزن بیش از 9 پوند، شانس ابتلا به دیابت مرزی را افزایش می‌دهد.

تهیه و گردآوری : گروه بیماری های پرداد /

.

منبع :