آکاایران: آندومتریوز عامل اصلی نازایی زنان در ایران

آکاایران: مرکز تحقیقات سلولی صارم ،دکتر ابوطالب صارمی افزود: استرس، آلودگی های محیطی اعم از آلودگی هوا، آلودگی صوتی و امواج الکترومغناطیسی، تغییر سبک زندگی و نوع تغذیه به ویژه غذاهای فرآوریی شده، طی سال های اخیر، آمار مبتلایان به بیماری آندومتریوز را افزایش داده است.وی اظهار داشت : آندومتریوز به معنای نشاء شدن (کاشت) سلول های داخل رحم (آندومتر) در محوطه شکم است.
صارمی ادامه داد: آندومتریوز یک بیماری پیش رونده است که سلول های آندومتر از طریق لوله های انتقال تخمک به خارج رحم انتقال یافته و در صورت درمان نشدن به سیستم گوارش تحتانی، مثانه و غیره گسترش می یابد.
به گفته صارمی، اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود به سادگی قابل درمان است، اما مراحل پیشرفته آن نیاز به جراحی دارد. وی اظهار داشت: یکی از علل نازایی که باعث چسبندگی لوله های رحم و انجام تخمک گذاری های غیر طبیعی می شود، آندومتریوز است که تاخیر در درمان آن شانس بارداری را کاهش می دهد.
رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم ادامه داد: بر اساس یافته های پژوهشی با درمان بیماری آندومتریوز به ویژه در مراحل اولیه، شانس بارداری دو تا سه برابر افزایش می یابد.
وی یادآور شد: آندومتریوز، سومین علت بستری زنان در بیمارستان به دلیل مشکلات سیستم تولید مثل و یکی از علل خارج کردن رحم (هیسترکتومی) است.
صارمی گفت: این بیماری از طریق درمان های طبی و جراحی و یا ترکیبی از آنها قابل مداواست. وی با تاکید بر اینکه لاپاراسکوپی به عنوان گزینه طلایی در درمان آندومتریوز مطرح است، اظهار داشت: به کمک لاپاراسکوپی می توان تا درصد موارد آندومتریوز را بدون درمان های بزرگ جراحی و بدون نیاز از خارج کردن رحم درمان کرد.
رییس مرکز تحقیقات سلولی صارم گفت: آندومتریوز هم دختران مجرد و هم زنان را مبتلا می سازد. این بیماری متاسفانه در قاعدگی های منظم به همراه تخمک گذاری نیز مشاهده می شود، اما مبتلایان با دردهای بسیار شدید به هنگام قاعدگی روبرو می شوند و در موارد زیادی به اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند.
وی به مبتلایان به این بیماری توصیه کرد به محض اطلاع از بیماری خود، پس از مشورت با پزشک متخصص هر چه سریع تر نسبت به درمان در مراحل اولیه اقدام کنند.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد /

.

منبع :