آکاایران: با توجه به قرار داشتن در هفته دیابت در راستای ارتقای سطح آگاهی کاربران عزیز نسبت به این بیماری خطرناک و خاموش مقاله ای در این زمینه برای شما عزیزان قرار داده ایم. امیدواریم با مطالعه جدی در زمینه دیابت و با شناخت علائم و عوارض و همچنین راههای پیشگیری و درمان انواع دیابت بتوانید به سلامت خود و خانواده کمک کنید.

دیابت چیست

بیماری دیابت یکنوع اختلال در سوخت وساز بدن است.به طوری که بدن در این اختلال قادر به استفاده کامل از قند نمی باشد.اگر تظاهرات و علائم آن در سنین جوانی یا کودکی ظاهر شود،آنرا بیماری دیابت جوانان (نوع۱) و اگر در سنین بالاتر بروز نماید،آنرا بیماری دیابت بزرگسالان(نوع ۲) می نامند.علائم بالینی دیابت عبارتند از: ۱-عدم توانایی در سوخت و کربوهیدراتها.۲-افزایش قابل ملاحظه گلوکز در خون.۳-دفع مقادیر مختلفی قند از ادرار.
میزان بیماریهای قلبی در افراد دیابتی ،دو تا سه برابر بیشتر از غیر دیابتیهاست.طبق دستور W.H.O دیابت به دو دسته کلی تقسیم می شود:
دیابت نوع ۱:I.D.D.M:دیابت وابسته به انسولین که دیابت جوانان هم گفته می شود.
دیابت نوع ۲:N.I.D.D.M: دیابت غیر وابسته به انسولین که در بزرگسالان دیده می شود.
دیابت G.D.M: دیابت بارداری است.
دیابت I.G.T: اختلال در تحمل گلوکز است،که دیابت نیست ولی ممکن است به دیابت تبدیل شود.
اکثر مبتلایان به دیابت از نوع ۲ هستند.در برابر هر ۱۰-۸ نفر که به این دیابت مبتلا هستندیک نفر به دیابت نوع ۱ مبتلا است.

مقادیر طبیعی قند خون:F.B.S یا قند خون ناشتا ۱۰۰-۶۰ میلی گرم در دسی لیتر است .اگر F.B.S  بین ۱۴۰-۱۱۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد فرد I.G.T  است و اگر بیشتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد بیمار قطعا” دیابتی است.قند خون ۲ ساعت بعد از غذا باید کمتر از ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.هدف مطلوب در بیماران دیابتی این است که قند خون را به کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر برسانیم.

پزشکان می گویند علاوه بر علائم شناخته شده دیابت که بین همه بیماران معمولا مشترک هستند، این بیماری در زنان دارای علائم دیگری نیز میباشد.این دسته از علائم دیابت در زنان معمولا ناشناخته هستند و ممکن است بدون زیان به نظر برسند اما بیماران نباید فریب خورده  و ضرورت دارد که با این علائم آشنا شده و آنها را جدی بگیرند.

علائم دیابت مشترک میان زنان و مردان
-افزایش احساس تشنگی
-اشتهای زیاد
-تکرر ادرار
-کاهش یا افزایش وزن
-تهوع و استفراغ
-خشکی دهان
-کاهش دید و نابینایی
-خارش پوست
-کندی در بهبود زخم ها

 علائم دیابت مخصوص زنان
-عفونت های مهبلی
-عفونت های مخمری
-تاثیر روی فعالیت های هورمونی بدن
-ابتلا به سندرم تخمدان چند کیستی
-افسردگی
-افزایش چشمگیر تراکم کلسترول لیپوپروتئینی در مقایسه با مردان مبتلا به دیابت

به گفته متخصصان، علائم دیابت در زنان اغلب نادیده گرفته شده و یا اشتباه تشخیص داده میشود. بنابراین حتما یک متخصص می تواند تعیین کند که این علائم دیابت مشکلاتی قابل درمان هستند یا این علائم ممکن است به دیابت منجر شوند.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد /

.

منبع :