آکاایران: عوارض بی خوابی برای خانمها

آکاایران: اگر شما با چشمان قرمز، بدون انرژی، سردرگمی و سردرد از خوا برخواسته اید مطمئن باشید که خواب شما کافی نبوده است. شاید به نظر بسیاری از افراد کم خوای معایب کمتری نسبت به دیگر بیماریها دارد اما خواب یکی از مهمترین فرآیندهای بدن است و کم خوابی و بی خوابی اثرات مخربی روی سیستم بدنی دارند که در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم.

خستگی فیزیکی و استرس ذهنی: خواب شبانه هم درست به اندازه تغذیه اهمیت دارد، زمانیکه شما خواب هستید بدن به صورت خودکار فرآیند نوسازی و ترمیم سلولهای عضلانی را آغاز میکند و مغز نیز به آنالیز و ذخیره اطلاعات دریافتی در طول روز مشغول میشود. به همین سبب خواب ناکافی با ایجاد استرس و خستگی باعث سردرگمی در طول روز میشود.

افزایش وزن: کم خوابی باعث کم شدن سوخت و ساز بدن میشود و این به دلیل اختلال در هضم قند دریافتی بدن در طول روز است. کمبود خواب باعث ایجاد حس گرسنگی در ساعاتهای مناسب میشود و همین امر سبب میگردد بدن بیش از آنچه نیاز دارد کالری دریافت کند که نتیجه آن افزایش وزن خواهد بود.

کاهش ادراک: هنگام خواب بدن اصطلاحا خاطرات روز را مرور و ساماندهی میکند. به این ترتیب وقتی شخصی کافی ندارد این ادراک شناختی مختل شده و روز بعد مغز کارکرد درستی ارائه نمیدهد. احساس فراموشکاری و گیجی در صبح نشانه کمبود خواب است.

افسردگی و دیگر ناهنجاریهای روحی: تحقیقات ثابت کرده است ناهنجاریهای روحی مثل افسردگی رابطه مستقیمی با خواب دارد. خانمهایی که دچار بی خوابی هستند در مقایسه با دیگر همتایان خود بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. کم خوابی به عنوان زمینه پرورش بسیاری از بیماریهای روانی شناخته شده است.

بیماریهای قلب و عروق: محرومیت از خواب با اختلالات قلب و عروق نیز مرتبط است. کم خوابی سبب ترشح بیشتر هورمونهای استرس زا در بدن میشود که این امر خود مسبب آسیب دیدن عروق خونی و فشار خون بالا میشود.

دیابت: یکی دیگر از معایب کم خوابی ارتباط آن با دیابت است. همانطور که قبلا هم اشاره شد کم خوابی باعث کاهش متابولیسم بدن شده و در هضم قند در دستگاه گوارش اختلال ایجاد میکند که این مسئله در طولانی مدت سبب ابتلای فرد به دیابت میشود.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت پرداد / پریسا دهقان

.

منبع :