آکاایران: کلامیدیا تراکوماتیس

آکاایران: یکی از عوامل ایجاد کننده عفونت های مقاربتی می باشد که با نزدیکی جنسی منتقل می شود که قابل درمان می باشند. این باکتری یکی از عوامل ایجاد کننده التهاب گردن رحم ، نا باروری لوله ای ، بارداری نا به جا ( بارداری هایی که خارج از رحم ایجاد می شود ) می باشد. از آن جایی که این عفونت ها در زنان حامله نیز شایع هستند عوامل خطر ساز این عفونت در زنان حامله عبارتند از :

سن کمتر از 25 سال         وجود سابقه بیماری های آمیزشی         داشتن شرکای جنسی متعدد         داشتن یک شریک جنسی جدید در عرض سه ماه گذشته 
اکثر زنان حامله مبتلا به عفونت بدون علامت هستند ، اما برخی دیگر دچار عفونت ادراری و التهاب غدد دستگاه تناسلی خارجی مانند غدد بارتولن می شوند. این حالت ممکن است ناشی از تحریک طبیعی و هورمونی غدد در دهانه همراه با تولید فراوان ماده چرکی باشد.
عفونت رحمی تاخیری بعد از زایمان در اثر کلامیدیا در طی 2 الی 3 هفته بعد از زایمان ایجاد می شود این عفونت با خون ریزی یا ترشح واژینال - تب - درد در قسمت تحتانی شکم و حساسیت رحم مشخص می شود.
در صورت آلودگی مادر ، جنین در حین عبور از کانال زایمانی آلوده شده و به گونژنکتیویت ( یا عفونت چشمی کلامیدیا ) و یا پنومونیت مبتلا می شود. غربال گری در اولین ویزیت در دوره بارداری و مجددا در سه ماه آخر بارداری انجام می شود. از آن جایی که این بیماری 0 تا 80 درصد بدون علامت می باشد تشخیص به موقع آن در زنان بدون علامت به منظور پیشگیری از عوارض خطرناک مانند التهاب لگن ، نا باروری لوله ای ، بارداری نا به جا و غیر ... از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به این منظور شخص باید اطلاعات صحیحی در خصوص سوالاتی که در زیر نام برده شده به پزشک خود ارائه دهد :
فعالیت جنسی ، سن ، سطح تحصیلات ، شغل ، وضعیت بارداری ، روش های پیشگیری از بارداری مورد استفاده ، سوابق باروری شامل ؛ ترشح واژینال ، درد زیر شکم ، نا باروری ، بارداری نا به جا ، تولد نوزاد با وزن کم و زایمان زودرس. سپس معاینه و نمونه برداری توسط پزشک صورت می گیرد.
عفونت کلامیدیایی در افراد نوجوان بیشتر از هر گروه سنی دیگر شایع می باشد و در تمام نوجوانان فعال از نظر جنسی باید غربال گری روتین از نظر کلامیدیا انجام شود. لازم به ذکر است که این باکتری در افرادی که کاندوم و روش های طبیعی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند نیز دیده می شود.
فرم سرویسیت ( زخم شدن دهانه رحم ) آن معمولا بدون علامت می باشد و ممکن است سال ها باقی بماند و سبب آسیب پذیری دهانه رحم شود. پس معاینه کمک به سزای به ما می کند. البته خون ریزی بعد نزدیکی و خون ریزی غیر منتظره در افرادی که به عفونت های آمیزشی مبتلا می باشند اولین نشانه عفونت است.
تهیه و گرداوری : گروه تحریریه پرداد
.

منبع :