آکاایران: مضرات استفاده از IUD

آکاایران: یکی از راههای پیشگیری از بارداری استفاده از IUD میباشد. این انتخاب علیرغم بسیاری از فواید زاید الوصف دارای مضراتی نیز میباشد که قابل توجه است. برای آشنایی بیشتر شما خانمهای عزیز تعدادی از عوارض این حالت پیشگیری از بارداری را در قالب یک مقاله در زیر آورده ایم. بهتر است ابتدا مطالعه کرده و سپس اقدام به انتخاب روش درست نمایید.

خونریزى
شایع‌ترین شکایتى که خانم‌هاى IUD گذاشته دارند (چه IUD خنثى باشد چه داروئی) افزایش خونریزى مهبلى است. این عارضه ۱۰ تا ۲۰ درصد از درخواست‌هاى خروج IUD را باعث مى‌شود. خونریزى داراى یک یا چند اشکال زیر است: خونریزى بیشتر از حد عادى در طى قاعدگی، افزایش روزهاى خونریزى یا خونریزى در وسط دوره. از دیدگاه زنان، خونریزى‌هاى نامنظم یکى از منابع احساس شخصى سالم نبودن و از دیدگاه پزشکى یکى از منابع ایجاد کم‌خونى فقر آهن است. خونریزى یا لکه‌بینى بین قاعدگى معمولاً ظرف یک تا دو ماه اول رخ مى‌دهد. بیمارانى که موارد خونریزى را تجربه مى‌کنند باید با قرص‌هاى آهن درمان شوند (فروس سولفات ۲۰۰ میلى‌گرمی، سه بار در روز).
مطالعات نشان مى‌دهد که خونریزى افزایش یافته با IUDهاى غیرداروئى بزرگ‌تر، بیشتر رخ مى‌دهد. وسایل مسى با خونریزى کمترى همراه هستند. خونریزى قاعدگى با IUDهاى هورمونى به ‌طور ثابتى کمتر است. اگر خونریزى خیلى زیاد باشد یا قطع نشود و یا اگر بیمار، علیرغم دریافت آهن، مبتلا به کم‌خونى فقر آهن شود، IUD را باید خارج کرد. از آنجائى که همیشه ارتباط مستقیمى بین خونریزى و اندازه و شکل IUD وجود دارد، تعویض IUDهاى Lippes Loop با یکى از IUDهاى مسی، توصیه مى‌شود. در بیشتر خانم‌ها خروج (IUD) وضعیت خونریزى قاعدگى را به ‌سرعت به وضع طبیعى برمى‌گرداند. اگر خونریزى غیرعادى باقى ماند باید معاینات دقیق و کامل زنان و مامائى انجام گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ‌گونه ضایعه‌اى در لگن وجود ندارد.

درد
درد دومین عارضه مهمى است که منجر به خارج کردن IUD مى‌شود. سازمان جهانى بهداشت برآورد کرده است که ۱۵ تا ۴۰ درصد از IUDهاى بیرون آورده شده فقط به خاطر درد بوده است. درد ممکن است موقع گذاشتن IUD ایجاد شود و چند روز بعد از آن هم ادامه یابد. و نیز ممکن است موقع خونریزى قاعدگى هم ظاهر شود.
درد ممکن است به ‌صورت درد قسمت پائین کمر ظاهر شود و یا به ‌صورت انقباضات عضلانى در قسمت پائین شکم باشد و گاه‌گاهى تا قسمت ران پائین مى‌آید. این علائم معمولاً تا ماه سوم از بین مى‌روند.
اگر درد موقع جاى‌گذارى IUD شدید باشد ممکن است IUD درست جاى‌گذارى نشده باشد و یا عدم تناسبى بین اندازه IUD و حفره رحم وجود داشته باشد. درد شدید هم‌چنین ممکن است نشانه‌اى از پارگى رحم باشد. به‌ علاوه درد ممکن است به ‌علت عفونت باشد. در زنان نزائیده و کسانى که چند سالى است از آخرین زایمان آنها مى‌گذرد، درد بیشتر دیده مى‌شود.
دردهاى خفیف در هنگام جاى‌گذارى با مسکن‌هاى خفیف مثل آسپرین و کدئین برطرف مى‌شود. اگر درد غیرقابل تحمل بود IUD باید برداشته شود و به جاى Lippes Loopها، IUDهاى مسى باید امتحان شوند. اگر خانمى تصمیم داشت که دیگر از IUD استفاده نکند، روش دیگرى باید براى او تجویز گردد.

عفونت‌هاى لگنى
بیمارى التهابى لگن (PID) اصطلاحى است که مجموعه‌اى از شرایط را شامل مى‌شود مثل: شرایط حاد، تحت حاد و مزمن تخمدان‌ها، لوله‌هاى رحمی، رحم، بافت هم‌بندى و صفاق لگنى که معمولاً این شرایط در اثر عفونت ایجاد شده‌اند. مطالعات نشان مى‌دهند که استفاده‌کنندگان از IUD، نسبت به دیگران، ۲ تا ۸ بار بیشتر مستعد ابتلاء به PID هستند. این خطر در زنانى که شرکاء جنسى متعددى دارند بیشتر است، احتمالاً به این خاطر که این‌گونه خانم‌ها به‌طور بالقوه در خطر بالاترى براى مواجهه با بیمارى‌هاى مقاربتى هستند. خطر بیشتر ابتلاء به PID بعد از جاى‌گذارى IUD، احتمالاً به‌ خاطر ورود باکترى‌ها به رحم، هنگام جاى‌گذارى IUD است. مطالعات اخیر بر روى این مطلب متمرکز شده‌اند که علت PID بعد از استفاده از IUD احتمالاً به ‌خاطر بالا رفتن ارگانیزم‌هاى بیمارى‌زا از قسمت تحتانى دستگاه تناسلى و از طریق نخ IUD به ‌طرف رحم و لوله‌ها مى‌باشد. این ارگانیزم‌ها شامل: گاردنرلا (Gardnerella)، استرپتوکوکسى‌هاى بى‌هوازی، باکتروئیدس‌ها باسیل‌هاى کلى فرم و اکتینومایسس‌ها هستند. خطر PID در چند ماه اول بعد از جاى‌گذارى IUD بالاتر است. تظاهرات بالینى PID شامل ترشح مهبلی، درد لگنى و تندرنس، خونریزى غیرعادى و تب و لرز مى‌باشد. در بسیارى از موارد عفونت ممکن است بدون علامت و یا خفیف باشد. حتى یک یا دو دفعه ابتلاء به PID مى‌تواند نازائى دائمی، ناشى از چسبندگى لوله‌هاى رحمى را باعث شود. بنابر این زنان جوان باید قبل از انتخاب IUD در مورد خطر PID، کاملاً مشاوره شوند. وقتى PID تشخیص داده شد، باید بلافاصله با آنتى‌بیوتیک‌هاى وسیع‌الطیف، درمان شوند. اغلب پزشکان توصیه مى‌کنند اگر پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از شروع آنتى‌بیوتیک پاسخى به درمان داده نشد IUD خارج شود. خطر PID باعث مى‌شود که در موارد زیر دقت بیشترى مبذول گردد: انتخاب داوطلب مناسب براى استفاده از IUD، استریلیزاسیون مناسب‌تر و تکنیک بهتر جاى‌گذارى و نیز تغییر IUDها به انواع بدون نخ.

پارگى رحم
گزارش‌هاى زیادى از پارگى رحم، هنگام جاى‌گذارى IUD منتشر شده است. بسته به زمان جاى‌گذاری، طراحى IUD، تکنیک IUD و تجربه و مهارت شخص جاى‌گذارنده، میزان بروز پارگى رحم از ۱ در ۱۵۰ تا ۱ در ۹۰۰۰ متفاوت است. این میزان، در دستان یک پزشک ماهر، نباید بیش از ۳ در هزار باشد. IUD ممکن است به داخل حفره صفاقى مهاجرت کرده و منجر به عوارض جدى مثل انسداد روده‌اى شود. وسایل مس‌دار، در این موارد، واکنش بافتى شدید ایجاد کرده و ایجاد چسبندگى صفاقى مى‌کنند. اگر جاى‌گذارى IUD بین ۴۸ ساعت تا ۶ هفته اول بعد از زایمان انجام گیرد، پارگى خیلى بیشتر رخ خواهد داد. گاهى اوقات پارگى رحم کاملاً بدون علامت است و فقط وقتى به‌دنبال IUD گمشده‌اى مى‌گردند، متوجه آن مى‌شوند. تشخیص قطعى پارگى رحم معمولاً با عکسبردارى با اشعه X از لگن، انجام مى‌شود. شواهد نشان مى‌‌دهد که هر IUD که باعث پارگى رحم شود باید برداشته شود چرا که خطر پاسخ التهابى داخل شکمى که منجر به چسبندگى یا پارگى دیگر اعضاء شکمى مى‌شود بیشتر از خطر نداشتن IUD است.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد /

.

منبع :