آکاایران: یک فوق‌ تخصص جراحی عروق از واریس به عنوان شایعترین بیماری عروقی یاد کرد ه و میگوید: 20 درصد زنان و 10 درصد مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند که در صورت درمان نکردن در مراحل پیشرفته، خطر لخته‌ شدن و عوارض خطرناک ناشی از آن همچون آمبولی وجود دارد.

حسن راوری با بیان این که واریس بیماری است که گشاد و طویل شدن وریدها یا همان سیاهرگهای ناحیه پاها را به دنبال دارد، درباره افراد مستعد واریس گفت: در مرحله اول  افرادی هستند که دارای وجود سابقه واریس در پدر و مادر هستند، به این صورت که این بیماری جنبه ارثی دارد و احتمال ابتلا به واریس در فرزندان افرادی که واریس دارند 50 درصد بیش از سایرین است. وی خاطرنشان کرد: نقش عوامل ارثی در ابتلا به بیماری واریس اهمیت دارد و این افراد باید از زمان بلوغ و جوانی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

تشدید واریس با قرص های هورمونی

راوری درباره راهکارهای پیشگیری از بروز یا تشدید واریس، بر نقش هورمون ها در ایجاد این بیماری تأکید کرد و افزود: بارداری و مصرف قرص های استروژن و پروژسترون موجب بروز یا تشدید بیماری واریس می شود و از این رو به افرادی که سابقه واریس در خانواده دارند، توصیه می شود به منظور پیشگیری از مصرف قرص های ضدبارداری خودداری کنند. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: افراد مبتلا به واریس باید توجه داشته باشند که مصرف قرص های ضدبارداری، این بیماری را تشدید کرده و خطر لخته شدن خون را به همراه دارد.

وی، افزایش وزن و بی تحرکی را از دیگر عوامل ایجاد و تشدید کننده بیماری واریس برشمرد و اظهار کرد: افرادی که بصورت درازمدت حالت ایستاده ثابت و یا نشستن ثابت دارند، باید دقت کنند که اگر کارمند هستند هر نیم ساعت یکبار چند قدم راه بروند و از زیرپایی متحرک استفاده کنند.

علائم واریس

راوری درباره علایم بیماری واریس نیز گفت: واریس در مراحل اولیه به صورت ظاهر نازیبا و به شکل رگ های قرمز و آبی در زیر پوست، ناحیه مچ پا، ساق و زانو تظاهر می یابد و بتدریج سیاهرگ های زیر پوست بزرگتر و طویل تر شده و ظاهر آن نیز بسیار ناخوشایند می شود.

به گفته این فوق تخصص جراحی عروق، در این حالت، فرد به تدریج احساس سنگینی و درد مبهم در ناحیه عضلات ساق پا به دنبال ایستادن دارد که با بالا نگهداشتن پاها، این درد و سنگینی از بین می رود. اما در مراحل پیشرفته واریس، تورم ناحیه مچ پا بدنبال ایستادن و طولانی و تغییررنگ پوست ناحیه ساق پا بصورت لکه های قهوه ای و سیاه رنگ ظاهر میشود.

عوارض واریس

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عوارض واریس اشاره کرد و گفت: ایجاد زخم های واریس، ایجاد لخته در خون و خطر آمبولی ریه که بسیار خطرناک و حتی کشنده است، از جمله عوارض این بیماری است.

پیشگیری

وی با تاکید بر رعایت اصول پیشگیری از ابتلا به واریس، افزود: برای افرادی که سابقه واریس در خانواده دارند و در حال حاضر نیز در محیط کار مجبور به ایستادن و یا نشستن طولانی مدت هستند، اکیدا توصیه می شود که اقدامات پیشگیرانه بصورت تحرک، راه رفتن های منظم حین کار، استفاده از جوراب نوع پیشگیرانه و استاندارد، خودداری از پوشیدن لباسهای تنگ در ناحیه کمر و ران ها، پرهیز از اضافه وزن، ورزش های هوازی منظم و سبک و خودداری از ورزش های قدرتی را در برنامه خود قرار دهند.
راوری همچنین تصریح کرد: در مراحلی که واریس بروز یافته، درمان با توجه به شدت بیماری انواع مختلف دارد و بطورکلی استفاده از جوراب استاندارد با فشار و اندازه فرد، استفاده از لیزر پوستی، تزریق ماده داخل وریدهای واریس، استفاده از لیزرهای داخل عروقی و استفاده از جراحی باز و یا محدود در مراحل پیشرفته بیماری به تشخیص پزشک معالج انجام می شود.

تهیه و گردآوری: گروه سلامت پرداد /

.

منبع :