آکاایران: احتمال سکته قلبی در زنان قدبلند بیشتر است یا قد کوتاه؟

آکاایران: احتمال سکته قلبی در زنان قدبلند بیشتر است یا قد کوتاه؟


سکته در زنان و یا مردان به عوامل بسیاری ارتباط دارد. در این مطلب به بررسی ارتباط احتمال سکته در زنان با اندازه قد آنها می پردازیم.

ارتباط احتمال سکته در زنان با اندازه قد آنها

محققان در آخرین مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که زنان قد بلند بیش از زنانی که کوتاه قد هستند و یا قد متوسطی دارند در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند.  زنان قدبلندتر دهلیزهای قلب بزرگ‌تری دارند که میزان ضربان قلب اندام را تعیین می‌کند و بزرگ‌تر بودن آن باعث بروز بیماری مرتبط با قلب می‌شود. همچنین وزن بالای 76 کیلوگرم در زنان خطر بیماری‌ها و سکته‌های قلبی(heart attack) را افزایش می‌دهد. دانشمندان دانشگاه گوتنبرگ معتقدند که زنان با حفظ وزن متعادل می‌توانند شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را در خود کاهش دهند.

پژوهشگران با تحقیقاتی بر روی 1.5 میلیون زن که حدود 30 سال زمان برد، در نهایت به این نتیجه رسیدند که زنان قد بلند و چاق سه برابر بیشتر از دیگر زنان در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند. زنانی که لزوما خیلی هم اضافه‌ وزن ندارند.محقق و پرفسور دانشگاه گوتنبرگ در سوئد باور دارد، نتیجه تحقیقات کاملا محرز می‌کند که زنان قد بلند بیش از زنان با قد معمولی دچار  فیبریلاسیون دهلیزی می‌شوند.  بر اساس آنچه که پژوهش‌های قبلی نشان داده و آنچه که محققان دانشگاه سوئد به دست آورده‌اند، در ازای هر 6/5 سانتی‌متر افزایش قد، احتمال ابتلا به سرطان 4 برابر بیشتر می‌شود.

با این باور که افراد بلند قد عموما وضعیت تحصیلی خوبی دارند و از موقعیت اجتماعی خوبی برخوردار هستند و حتی در دوران جنینی خوب تغذیه(Nutrition) شده‌اند، نباید این مسئله را نادیده گرفت که قد بلند موجب تغییراتی در ساختار قلب می‌شود که برخی انقباضات دهلیزی را به همراه دارد و در نهایت ناهنجاری‌ها و سکته‌های قلبی را ایجاد می‌کند. 

علاوه بر بیماری‌های قلبی، زنان قد بلند بیش از زنان با قد معمولی در معرض سرطان روده بزرگ و پستان قرار دارند
گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :