آکاایران:  

با رژیم غذایی مناسب، قاعدگی بدون درد را تجربه کنید

یکی از اصلی ترین راه ها برای اینکه روزهای قاعدگی ماهانه تان تنظیم شود توجه به رژیم غذایی تان است که می توان به راحتی آماده اش کرد. استروژن خون به شدت با نوع تغذیه در ارتباط است و برای تنظیم میزان استروژن خون باید سری به آشپزخانه بزنید.

یکی از اصلی ترین راه ها برای اینکه روزهای قاعدگی ماهانه تان تنظیم شود توجه به رژیم غذایی تان است که می توان به راحتی آماده اش کرد.  استروژن خون به شدت با نوع تغذیه در ارتباط است و برای تنظیم میزان استروژن خون باید سری به آشپزخانه بزنید.  حتما در اطراف شما هستند زنانی که چند روز پس از قاعده ماهانه شان به هیچ وجه از چالاکی و سرحالی شان کم نمی شود و به راحتی زندگی عادی شان را ادامه می دهند و در مقابل زنانی که چند روز پیش از موعد قاعدگی شان دچار افسردگی می شوند و دردهای عضلانی در ناحیه کمر و پاها عذاب شان می دهد و برنامه روزانه شان مختل می شود.  این بهترین نسخه ممکن در برطرف کردن این دردهاست.


اولین گام برای تنظیم سیکل قاعدگی

یکی از نخستین علائم بالا بودن میزان استروژن در بدن شما نامنظم بودن دوران قاعدگی است.  در واقع چند روز پیش از آغاز قاعدگی، استروژن خون شما به بالاترین حد خود می رسد.  برای تنظیم میزان این هورمون در یک چرخه ۲۸ روزه تنها کافی است که استرس خودتان را کم کنید و در کنار ورزش به مواد غذایی که استفاده می کنید اهمیت بدهید.

در هر دوره ماهانه طبیعی، تعادل بین هورمون های استروژن و پروژسترون، بازسازی دیواره رحم را تنظیم می کند.  این دیواره در طول قاعدگی تخریب شده و از طریق خونریزی خارج می شود.  اگر تعادل بین هورمون ها به هم بخورد، دیواره رحم بیش از حد رشد می کند و به ناچار باید خونریزی بیشتری صورت بگیرد تا این دیواره بریزد و خارج شود.  گاهی خونریزی های شدید هنگام عادت ماهانه خانم ها، از یک اختلال انعقاد خون جدی ناشی می شود، نداشتن تعادل هورمونی در دختران جوانی که برای نخستین بار عادت ماهانه می شوند و همچنین در خانم هایی که به یائسگی نزدیک می شوند، بیشتر رخ می دهد.

هر علت دیگری که بتواند این تعادل هورمونی را به هم بزند، ممکن است باعث خونریزی قاعدگی بیش ازحد یا طولانی شود، مثل بیماری های تیروئید که اغلب با داروهای هورمونی قابل کنترل است.  هر چند، استفاده نامناسب از داروهای هورمونی خود می تواند یکی از علل مستقیم این مسئله باشد. اولین گام برای تنظیم این سیکل ماهانه این است که بدانید چه چیزهایی منجربه قاعدگی نامنظم می شوند و بعد از این مرحله است که می توانید به یافتن درمان های موثر دست بزنید، اما یکی از موثرترین راه ها برای تنظیم شدن قاعدگی رعایت موارد زیر است.


دریایی های آرام بخش

امگا ۳، ماهی آزاد و ماهی ساردین

در اغلب موارد عروق خونی در تخمدان زنان ظریف هستند و به سبب گردش خون سریع ضعیف و آسیب پذیر می شوند. در این میان سیگار کشیدن، وزن بالا و کلسترول می توانند این آسیب پذیری را بیشتر کنند، اما استفاده از روغن ماهی و قراردادن ۲ وعده ماهی ساردین یا ماهی آزاد می تواند این آسیب پذیری را تا اندازه زیادی کاهش بدهد. در عین حال استفاده از ماهی و روغن امگا ۳ می تواند پیامدهای یائسگی را هم به شدت کاهش بدهد. البته برای حذر کردن از جیوه ای که این روزها در اغلب ماهی های دریای آزادی وجود دارد می توانید به همان روغن امگا۳ بسنده کنید. در عین حال غذاهایی مانند سیب زمینی، نان، ماکارونی و برنج سفید به دلیل حجم بالای نشاسته ای که دارند روی تخمک ها تاثیر منفی می گذارند.


نکته : پروتئین های گیاهی نه تنها سبب می شوند که تعادل هورمونی بدن حفظ شود بلکه در عین حال سبب افزایش باروری هم می شوند.


با رژیم غذایی مناسب، قاعدگی بدون درد را تجربه کنید -آکابا رژیم غذایی مناسب، قاعدگی بدون درد را تجربه کنید -آکا
گیاهی باشید

پروتئین، پنیرهای کم چرب، گوشت کم چرب و آجیل

پیدا کردن منابع پروتئین سالم یکی از اصلی ترین چالش های متخصصان تغذیه است. در عین حال زنان باید در رژیم غذایی شان به تعادل هورمونی هم فکر کنند. برای همین هم بهتر است برای تامین پروتئین ها بیشتر روی منابع گیاهی تکیه کنند. پروتئین های گیاهی نه تنها سبب می شوند که تعادل هورمونی بدن حفظ شود بلکه در عین حال سبب افزایش باروری هم می شوند. برای همین هم سعی کنید در وعده های غذایی تان بادام، گردو، بادام زمینی، تخم مرغ آب پز و چیپس سویا را دست کم نگیرید.


ویتامین D خاصیت غریبی در بهبود وضعیت سلول های تخمدان دارد و در عین حال می تواند به تقویم قاعدگی شما نظم ببخشد. در عین حال ویتامین D می تواند از بدن شما در مقابل ابتلا به بیماری هایی همچون سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و تخمدان جلوگیری کند. در عین حال می توان کمی از ویتامین D را در محصولات لبنی، ماهی تن، زرده تخم مرغ و ماهی ساردین پیدا کرد.
علاوه بر همه این ها بهترین راه این است که هفته ای دوبار حداقل برای ۱۰ دقیقه پوست تان را در معرض تابش یک آفتاب ملایم قرار بدهید.


سراغ تلخ ها بروید

شکلات تلخ

در شکلات و به ویژه شکلات تلخ ترکیباتی وجود دارد که سبب می شود گردش خون در بدن سریع تر شود. در عین حال خوردن شکلات تلخ در تنظیم استروژن و پلاکت خون هم نقش موثری دارد.

در واقع استفاده از شکلات تلخ چند روز پیش از آغاز قاعدگی سبب می شود که ماده دوپامین در خون فعال شود و به همین دلیل حسی از شادی در بدن احساس شود. برای این منظور بیشتر به سراغ شکلات تلخ ۷۰ درصد بروید.


برای آنکه درد کمتری بکشید

غذاهای چرب سبب افزایش ترشح هورمون استروژن می شوند و چربی های حیوانی بیشتر این حالت را در سیستم بدن شما پدید می آورند. در دراز مدت هم افزایش چربی خون و استروژن بالا امکان ابتلا به سرطان ها را در بدن شما جدی تر می کند. تحقیقات نشان داده، زنانی که چربی خون بالایی دارند و میزان استروژن خون شان بالاست بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.

با مصرف غذاهای گیاهی و با افزایش میزان فیبر دریافتی می توان میزان تولید استروژن ها را کاهش داد.  استروژن توسط کبد از جریان خون جذب شده و پس از انتقال به روده کوچک، دفع می شود. فیبرهای گیاهی، مانند اسفناج، استروژن را جذب خود کرده و باعث دفع آن ها می شوند؛ در نتیجه فیبرهای غذایی به دفع استروژن ها کمک بزرگی می کنند. غذاهای حیوانی فاقد فیبر هستند و اگر رژیم غذایی فیبر گیاهی نداشته باشد، استروژن به طور کامل از بدن دفع نمی شود و میزان آن در خون افزایش می یابد.  با مصرف غلات، سبزی ها، حبوبات و دیگر غذاهای گیاهی می توان فیبر دریافتی را تامین و از افزایش بیش ازحد استروژن جلوگیری کرد.

فراموش نکنید، مصرف زیادی قندهای ساده می تواند باعث ایجاد افسردگی و زودرنجی در این دوره شود. بسیاری از زنان در این دوره به دلیل ایجاد درد در ناحیه کمر و پاها احساس می کنند دچار افت فشار شده اند و برای همین هم مواد قندی را در رژیم غذایی شان به شدت افزایش می دهند و در بسیاری دیگر از زنان مصرف زیاد شکلات یا شیرینی قبل از دوره قاعدگی می تواند باعث افزایش احساس زودرنجی در این دوره شود. غذاهایی که کربوهیدرات پیچیده و فیبر دارند (مثل نان های سبوسدار تهیه شده از گندم کامل، برنج قهوه ای، جو، سبزی ها و لوبیا) و همچنین مصرف غذاهای حاوی پروتئین بالا، مثل لوبیا، باعث کاهش عوارض این دوران می شوند.

تحقیقات نشان می دهد، دریافت کافی کلسیم و تعادل آن در بدن می تواند عوارض این دوران را کاهش دهد. تعادل کلسیم با دریافت میزان کافی کلسیم از فرآورده های لبنی یا مکمل ها ایجاد می شود؛ برای مثال مصرف کربنات کلسیم باعث کاهش عوارض قاعدگی می شود. محققان دریافته اند، مصرف پروتئین های حیوانی باعث افزایش دفع کلسیم توسط کلیه می شود و با کاهش مصرف پروتئین های حیوانی، دفع کلسیم به نصف میزان قبلی خود می رسد.

زن برگزیده سال دانشگاه هاروارد
خصوصیات و دانستنیهای خانم ها
تصاویر جالب و دیدنی از زنان جنگجو
زنان ایرانی در نگاهی متفاوت ( تصویری)
عکسهای سیاستمدارن زنی که به واسطه زیبایی وارد سیاست شدن
خبر ساز ترین زنان سال 2010 (تصویری)
خانم رقاصه ای که مشهدی خانم شد (عکس)
زن تاکسیرانی که خجالت می کشد کرایه بگیرد + عکس
فواید مفید شیر مادر برای نوزاد و مادر
خانم ها جهت داشتن شکمی صاف چه بتید بکنند ؟
زنان ملت های مختلف در لباس محلی (عکس)
آیا با این روش میتوانم از بارداری جلوگیری کنم؟
آیا زنان زیبا بیشتر دختر به دنیا می آورند؟
رشد غیرطبیعی مو در خانم ها (هیرسوتیسم)
چگونه اندامی مناسب بعد از زایمان

.

منبع :