آکاایران: پوشش کودک در فصل تابستان

آکاایران: پوشش کودک در فصل تابستان

پوشش کودک در فصل تابستان

بارداری تا بلوغ ارسال دیدگاه 1,101 بازدید

نور آفتاب برای سنتز ویتامین دی (D) در بدن انسان ضروری است. کودکان به لحاظ نیاز بیشتربه ویتامین دی برای رشد استخوانها و دندانها در اثر کمبود آفتاب بیشتر مشکل پیدا می کنند. پس ضرورت دارد که بطور متناوب در طول هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند ولی این نور آفتاب به دلیل لطافت و ظرافت زیاد پوست کودک ممکن است حساسیت شدید ایجاد کند قسمت عمده اشعه خورشید برای پوست مضر است بنابراین به لحاظ حساسیت بیشتر پوست اطفال در برابر نور آفتاب ممکن است محافظت پوست نیز انجام شود. از طرفی کودکان نسبت به بزرگسالان مدت طولانی تری را در هوای آزاد سپری می کنند و بطور معمول در طی یکسال ۳ برابر بالغین اشعه ماوراء بنفش خورشید را دریافت می کنند. مقدار تابش پرتوهای خورشید دارای اثرات تجمعی هستند و درصورت تماس زیاد ممکن است در سنین بسیار پایین خصوصیات ژنتیکی فرد آسیب پذیر شوند. و زمینه ایجاد سرطان پوست را فراهم نماید.
بعضی از کودکان رنگدانه طبیعی پوست را بطور ارثی یا کم دارند یا اصلاً ندارند این کودکان حساسیت فوق العاده شدیدی به اشعه ماوراء بنفش خورشیدی دارند و باید از همان دوران کودکی محافظت در مقابل اشعه خورشید برای جلوگیری از ایجاد سرطان پوست را اعمال کرد. پیری زودرس پوست و سرطان پوست دو عارضه مهم تماس طولانی با نور آفتاب در سنین کودکی است.در ده سال اول عمر به جهت رشد و حساسیت پوست اقدامات اولیه باید انجام شود.
● لباس کـــــودک در آفتــــــاب
پوشش لباس کـــودک خصوصاً در فصل تابستان که روزها طولانی تر و اشعه خورشیدی عمودی تر است باید مناسب باشد لباس هائی با پوشش کامل بطوریکه دستها و پاها و گردن و سینه کودک بطور کامل پوشانیده شود ضمناً رنگ روشن لباس نیز در کاهش جذب اشعه خــــورشیدی و کاهش عوارض مؤثر است لباسهای تابستانه که معمولاً فاقد آستین و پوشش کامل دست و پا می باشد لباسهای مناسبی برای تابستان کودکان نیست. ساعاتــــی از روز (۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر) که هوا گرمتر است و اشعه خورشیدی عمـــودی تر است، کــــودکان باید در منـــزل بازی و فعالیت و استراحت دارا باشند تا از گـــرما زدگی و آفتاب سوختگی و عـــوارض آن مصون باشند.
● استفاد از کــــــلاه در کـــــــودک
کلاه خصوصاً کلاههای نقاب دار که پشت گردن، گوشها و پیشانی و صورت را بپوشاند مناسب ترین وسیله محافظت در برابر نور خورشید است.
● استفـــاده از عینـــک آفتابــــی در کــــــودک
استفاده از عینک آفتابی طبی با نظر چشم پزشک برای محافظت چشم ها و همچنین گونه ها از آفتاب سوختگی مناسب است. استفاده از عینکهای معمولی غیر استاندارد با شیشه های تیره که اغلب کودکان به عنوان اسباب بازی از آن استفاده می کنند به هیچ وجه مناسب نیست و بعضاً ممکن است به لحاظ ایجاد اتساها مردمک بعلت تیرگی رنگ آن و نفوذ اشعه مضر خورشید به شبکیه چشم ضرر جدی دارا باشند. کودکانی که رنگدانه پوست آنها کم است و یا عیب انکساری چشم دارند حتماً باید با نظر چشم پزشک از عینک مناسب در مدت زمان مناسب استفاده نمایند. عینک هائی که فلزی هستند احتمال سوختگی و آسیب به پوست صورت بیشتر است حتماً باید با محافظ مناسب استفاده شوند.
● کــــرمهای ضد آفتــــاب در کــــودکان
برای جلوگیری از سوختگی پوست مانند سیاه شدن رنگ پوست، سرطان پوست، پیری زودرس پوست باید ضدآفتاب های موضعی با عیار محافظتی بالا بطور مرتب به قمستهای در معرض آفتاب مالید و از تماس پوست با نور آفتاب در ساعاتی که بیشترین خطر را برای پوست دارد جلوگیری کرد. کرمهای ضد آفتاب کودکان مخصوص است و باید مناسب سن آنها و فصل سال استفاده شود. این کرمها باید ترکیباتی داشته باشد که ساختمانهای سلولی نارس را محکم کند و شدیداً نسبت به شستشو مقاوم باشد. چرا که کودک در ضمن فعالیت در معرض نور خورشید چنانچه پوست خود را با آب بشوید کرم اثر خود را داشته باشد.
● نــــوع پـــوست کــــودک در آفتــــاب
کودکانی که پوست روشن تر و سفید تر دارند تماس تدریجی با نور آفتاب شدیداً به پوست آنها آسیب می رساند. کودکان که پوست تیره تری دارند شدت آسیب کمتر است ولی فاقد آسیب نیست. کرمهای ضد آفتاب هر ۲ ساعت در صورت تماس با نور آفتاب باید تکرار شود.
استفاده از لباس کم هزینه ترین و ساده ترین روش جلوگیری از آسیب پوست توسط نور خورشید است. پوشیدن لباس مناسب خصوصاً در ساعات حساس روز مثل قبل از ظهر تا بعد از از ظهر در تابستان بهترین روش پیشگیری مضرات نور خورشید است.
● شــــرایط جدی و اثـــــرات نــــور خــــورشید
فراموش نکنید در ارتفاعات بالای تپه و بالای کوه اشعه خورشید خطرناکتر و عوارض پوستی بیشتر است و هوای ابری مانع از اثرات مضر خورشید روی پوست نیست. در هوای ابری حتی اگر آفتاب نباشد اقدامات محافظتی چشم و پوست حتماً باید انجام شود زمین خود نیز منعکس کننده اشعه خورشیدی است زمانی برف روی سطح زمین است و یا کودکان کنار رودخانه با آب بازی می کنند و یا اینکه روی شن بازی می کنند، شدت انعکاس اشعه خورشیدی بیشتر است و باعث آسیب بیشتر به پوست می شود.
وزیده باد خنک اثر نفوذی اشعه خورشید به پوست را بیشتر می کنند بنابراین باید در این شرایط دقت بیشتری برای محافظت پوست انجام داد.
● دارو ها و پــــــوست
بسیاری از فرآورده های دارویی که به شکل خوراکی یا تزریقی استفاده می شود حساسیت پوست را به نور خورشید بیشتر می کند. داروهای موضعی نیز می تواند حساسیت به نور آفتاب را بیشتر کند. بعضی از داروهای اعصاب و آنتی هسیتامینها می تواند حساسیت پوست را به آفتاب بیشتر و عوارض آن را بیشتر کنند عطر و ادکلن حساسیت پوست را به نور آفتاب بیشتر می کند. کلاً از مصرف عطر و ادکلن در کودکان باید خوداری کرد خصوصاً روی پوست آنها و بالا خص وقتی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند.
در عوض بسیاری از داروها هستند که باعث ایجاد لایه محافظ روی پوست می شود. با مشورت با پزشک داروی مناسب برای محافظت پوست باید استفاده کرد. اشعه خورشیدی ۳ نوع اشعه مضر برای پوست داده، بنابراین ترکیباتی مناسب تر هستند در مقابل هر ۳ نوع اشعه خورشیدی بتوانند پوست را محافظت کنند. این داروها باید ترکیبات پایداری روی سطح پوست ایجاد کنند که زمان طولانی تری پوست را در مقابل نور خورشید محافظت کنند. در ضمن در کودکانی که خصوصاً در فصل تابستان از استخر یا جکوزی استفاده می کنند کرم ضد آفتاب باید نسبت به شستشو آب مقاوم باشد و زمان طولانی تری روی سطح پوست باقی بماند. چربی های سطح پوست بدن و رنگدانه موجود در سلولهای سطح پوست آنرا در مقابل ترکیب اشعه خورشیدی محافظت می کند بنابراین پوستهائی که چربی کمتری دارد و کودکانی که پوست خشک یا پوست بیمار دارند یا رنگدانه کمتری دارند حساسیت به نور آفتاب نیز بیشتر دارند.

.

منبع :