آکاایران: سلامت کودک در فصل تابستان

آکاایران: سلامت کودک در فصل تابستان
bxs1

بارداری تا بلوغ ارسال دیدگاه 1,586 بازدید

شما اگر در تابستان اوقات خود را در خانه سپرى کنید، کودک شما فصل امن و راحتى را سپرى مى کند. اما کلاً گرماى تابستان براى کودکان خطرناک است. جوشهاى ملتهبى که بر اثر پوشاندن لباس زیاد به کودکان در گرما به وجود مى آید نشان مى دهد که بدن آنها در برابر گرما تا چه اندازه حساس است. کودکان در تابستان به وفور به آفتاب سوختگى هاى دردناک و گرمازدگى که با تب بالا و تنفس تند مبتلا مى شوند. عرق سوز یکى از شایع ترین دلایل مرگ ناگهانى نوزادان است. براى آنکه مطمئن شوید کوچولویتان در وضعیت مناسب و خنکى است و براى محافظت از او در طول روزهاى گرم و دراز تابستانى، مى توانید به این توصیه ها عمل کنید:
انتخاب لباسهاى مناسب
اگر مى خواهید در خانه بمانید به نوزادتان لباسهاى سبک و گشاد بپوشانید، بهتر است این لباسها نخى و از جنس مواد طبیعى باشد که عرق را به خود جذب مى کند و نه از الیاف مصنوعى. ترجیحاً به کودکتان لباسهایى بپوشانید که خودتان مى پوشید. اگر شما تى شرت و شلوار کوتاه مى پوشید این نوع لباس پوشیدن براى کودکتان هم مناسب است. براى هواى آزاد به کودکتان لباسهاى بلند رنگ روشن بپوشانید و از کلاه لبه دار استفاده کنید که صورت کودک را از گرما حفظ کند. از پوشاندن لباس هاى باز به کودک حتى در روزهاى ابرى خوددارى کنید. زیرا در این روزها ست که اشعه هاى مضر خورشید به راحتى از ابرها نفوذ مى کنند و به پوست لطیف کودک آسیب مى رسانند.
فراهم کردن تهویه مطبوع
تا وقتى که نوزاد نمى تواند گرما را به وسیله عرق به طور مؤثرى دفع کند، احتمال آنکه در روزهاى گرم بیش از بزرگسالان دچار گرما زدگى شود زیاد است. به همین دلیل هرگز نباید کودکتان را در یک اتاق گرم یا یک اتومبیل پارک شده یا خاموش تنها بگذارید. حتى چند دقیقه کافى است که درجه حرارت بدن او بیش از حد بالا برود و زندگى اش را به خطر بیندازد.
استفاده از یک کالسکه مناسب
حرارت بدن نوزاد و فضاى کوچک کالسکه مى تواند موجب گرما زده و عاجز شدن او شود و در چند دقیقه به پوستش آسیب برساند. سعى کنید کالسکه نوزاد شما از رنگ هاى روشن با الیاف پارچه اى باشد. اگر مشاهده کردید صورت نوزادتان گلگون شده به سرعت او را از کالسکه خارج کنید.
شیر دادن براى عرق کردن
اگر شما دانه هاى عرق را در گرما روى سر نوزادتان نمى بینید، احتمالاً آب بدنش کم شده است. چهره گلگون، پوستى که هنگام لمس کردن گرم است، تنفس تند و بى قرارى از علایم کم شدن آب بدن است. نوزادان زیر ۶ ماه نباید آب بنوشند. بعد از این مدت مقدار کمى آب مى توان به آن ها داد. سعى کنید با شیر دادن متناوب، آب از دست رفته بدنش را جبران کنید. نوزادان در تابستان باید ۵۰ درصد بیشتر شیر بخورند. به طور متوسط سعى کنید براى هر پوند کودکتان دو وعده شیر در نظر بگیرید. یعنى یک نوزاد ۲۰ پوندى به ۲۰ بار شیر خوردن در روز نیازمند است.
عاقلانه بیرون بروید
بدترین ساعتهاى بیرون رفتن براى کودک شما و حتى خود شما بین ساعت هاى ۱۰ صبح تا ۲ عصر است. در این هنگام خورشید بیشترین ضرر را به پوست مى رساند. برنامه بیرون رفتنتان را براى قبل یا بعد از این دوره زمانى تنظیم کنید.
دنبال سایه باشید
وقتى به ساحل دریا یا پارک مى روید، همیشه دنبال یک مکان امن و سایه باشید. مانند سایه یک درخت، چتر یا یک سایبان. آسان ترین راه استفاده از چادر هاى مخصوص کنار دریاست که از نوعى پارچه مخصوص ساخته مى شود و مانع عبور اشعه هاى مضر خورشید است. مطمئن شوید که چادرتان پنجره هاى مناسبى براى تهویه و جریان هوا در چادر دارد. براى محافظت از چشم هاى کودکتان و کاهش نور شدید آفتاب، از عینک هاى آفتابى استفاده کنید. شیشه این عینک باید از جنسى باشد که حداقل از عبور ۹۹% پرتو ماورابنفش خورشید جلوگیرى کند.
استفاده از ضد آفتاب ها
کودکان زیر ۶ ماه پوست لطیف و نازکى دارند و باید سعى کنید آنها را از آفتاب دور نگه دارید. اما هنگامى که رفتن در آفتاب اجتناب ناپذیر است، مى توانید از کرم هاى ضد آفتاب استفاده کنید. مقدار کمى کرم ضد آفتاب براى ناحیه هایى از بدن کودک که در معرض آفتاب است مخصوصاً صورت مشکلى ایجاد نمى کند.
براى کودکان بزرگتر از ۶ ماه، آزاد هستید که از مقدار بیشترى کرم استفاده کنید و هر ۲ ساعت یک بار کرم را تجدید کنید. از ضد آفتاب هاى واترپروف مخصوص کودکان با SPF حدود ۱۵ استفاده کنید. حتى به جاهایى از بدن کودک که در معرض آفتاب نیست هم کرم بزنید. یک بلوز نخى تنهاSPF 5 دارد.
تسکین دهنده هاى پوستى
اگر کودک در هواى گرم و شرجى بیش از حد عرق مى کند، ممکن است دانه هاى قرمز کوچکى در گردن و کشاله ران، پشت زانو ها یا در آرنج او ایجاد شود. براى کم کردن خارش هاى ناشى از گرما، لباسهاى چسبناک او را در آورید و لباس کمترى به او بپوشانید. حتى کهنه بچه را هم عوض کنید و از پودر بچه براى محل هاى تحریک شده استفاده کنید. بردن بچه به یک اتاق خنک و با تهویه مناسب به کاهش تحریک ها کمک خواهد کرد.
آفتاب سوختگى، که پوست ملتهب، قرمز و داغ و دردناک از علایم آن است، مى تواند به شدت کودک را اذیت کند. اگر کودکتان زیر یک سال است، پس از مشاهده این علایم به سرعت با پزشک مخصوص کودکتان تماس بگیرید. پزشک شما را راهنمایى مى کند تا نقاط سوخته بدن کودک را با آب ولرم خنک (نه سرد) و لوسیون مخصوص شست وشو دهید. هرگز تاول ها را نترکانید. آنها از سرایت عفونت به مناطق سوخته شده بدن جلوگیرى مى کنند. استامینوفن و ایبوپروفن مخصوص کودکان هم براى کاهش درد مؤثر است.

.

منبع :