آکاایران: نگرانی های دوران بارداری

نگرانی های دوران بارداری

بارداری تا بلوغ 34 دیدگاه 14,856 بازدید

آیا استفاده از ماکروفر یا microwave oven در بارداری مناسب است؟
مدارک مستدلی برای مضر بودن اشعه مایکرو فر(Microwave oven) برای جنین موجود نیست ولی در همه مطالعات تاکید شده که زمانی که مایکرو ویو روشن است مقابل آن نایستید!! اشعه X؟ تحقیقات حاکی از مضر بودن اشعه Xبرای جنین می باشد.

ولی در موارد اورژانسی دستگاههایی وجود دارد که کمترین اشعه را به بدن می رساند و همچنین فقط ناحیه مورد نظر تحت اشعه قرار می گیرد و بقیه قسمتها ایمن می ماند استفاده از مواد شوینده؟ استفاده از این محصولات در بارداری مانعی ندارد ولی هنگام استفاده, دستکش بپوشید و حتما در محل از تهویه مناسب استفاده کنید و دقت داشته باشید هیچ گاه محصولات شوینده مثل وایتکس و جوهر نمک (ترکیبات آمونیاک دار) را با هم مخلوط نکنید. آیا افتادن مادر باردار باعث آسیب به جنین می شود؟ جنین بوسیله مایع آمنیوتیک محافظت می شود و اکثر افتادن ها ضرری به جنین نمی رساند ولی اگر شما یک ضربه شدید یا تصادف را تجربه کردید حتما باید جنین مانیتور شود

*علایمی مانند خونریزی ,درد شکم, لیک مایع امنیوتیک و کاهش حرکت جنین باید اطلاع داده شود آیا ماساژ تراپی در بارداری مناسب است؟

ماساژ دادن اعضا باعث افزایش جریان خون شده و بسیاری از دردها را کاهش میدهد ولی جریان شدید و یا ماساژ شکم نباید انجام شود و همچنین قبل از شروع ماساژ تراپی با پزشک خود صحبت کنید. لوازم و کرمهای آرایشی؟

اگر این ترکیبات حاوی جیوه نباشند مجاز هستند. استفاده از موبر ها؟ استفاده موم, شیو کردن و کندن مو مجاز است ولی استفاده از کرمهای موبر برای جنین مضر می باشد. این کرمها حاوی سولفات باریم و تیو گلیکلات کلسیم است و استفاده انها در بارداری مجاز نیست.

*استفاده از اپی لیدی و الکترولیز مانعی ندارد ولی روی شکم و برست انجام ندهید. آیا حمل وسایل یا کودک در بارداری مجاز است؟

بعلت تغییر هورمونها عضلات بافت همبند تاندونها در بارداری سست تر از گذشته می شود و ریسک آسیب بالا می رود ولی با این حال وسایل با وزن متوسط و کودک در صورت بلند کردن صحیح مجاز می باشد روش مناسب:خم کردن زانو ونه کمر در حین بلند کردن است. از طرفی چون مرکز ثقل بدن شما به جلو رانده می شود در راه رفتن مراقب سر خوردن و افتادن باشید.

استفاده از حشره کش ها و ضد آفت گیاهان در حاملگی: این ترکیبات حاوی موادی هستند که سیستم عصبی حشرات را مورد حمله قرار می دهند و باعث مرگ آنها می شوند. در سه ماهه اول حاملگی سیستم عصبی در جنین بسرعت در حال رشد می باشد و شما باید در این دوران از استفاده هر گونه حشره کش و ضد آفت جلوگیری کنید و در ماههای دیگر هم تا حد ممکن با این ترکیبات تماس نداشته باشید اگر در خانه از این ترکیبات استفاده شد: ۲ تا ۳ برابر زمانی که سازنده روی محصول نوشته بیرون از خانه بمانید تهویه مناسب در فضا استفاده کنید شنا کردن در استخر: شنا کردن ورزش بسیار مفید در دوران بارداری می باشد اگر از قبل شنا می کردید می توانید در بارداری هم ادامه دهید البته با احتیاط بیشتر. ولی اگر در بارداری برای اولین بار تصمیم به شنا کردن دارید از سه ماهه دوم و بصورت آهسته اهسته شروع کنید. نکته: برخی مطالعات نشان داده که نوشیدن آب کلروین دار باعث افزایش ریسک مشکلات نخاعی در جنین و تولد نوزاد مرده می شود ولی این مطالعات شنا کردن در آب کلروین دار را خطرناک ندانستند!!!

*کلروین یک ماده ضد عفونی کننده است که به آب استخر اضافه می شود.

***در طی بارداری از حمام گرم, سونا و حمام بخار به علت بالا بودن حرارت و ایجاد عوارض روی جنین خوداری کنید بهترین پوزیشن برای خوابیدن: بهتزین پوزیش, خوابیدن به پهلوی چپ و با زانوی خمیده است بک بالش کوچک هم بین دو زانو ویک بالش زیر شکم بگذارید تا مهره های کمر در موقعیت مناسب قرار گیرند.

مصرف دارو: برای مصرف هر دارویی اعم از گیاهی ,شیمیایی و دارو های فاقد نسخهOver the Counter)حتما با پزشک خود صحبت کنید.

*تنها مسکن مجاز در بارداری استامینوفن ساده است فاقد کدئین(tylenol) مراجعات به پزشک در بارداری: اگر شما یک حاملگی بی خطر داشته باشید تا ماه هفتم ماهی یکبار ,ماه هشتم ۲ هفته یک بار و ماه نهم هفته ای یکبارباید مراجعه داشته باشید. نزدیکی در حاملگی: بجز در مواردی که پزشک به شماسفارش کرده و شما یک حاملگی پر خطر دارید در بقیه موارد نزدیکی در حاملگی مجاز می باشد. معمولا در مواردی که خطر زایمان زودرس وجود دارد وهمچنین مواردی که احتمال سقط جنین باشد یا مواردی که لیک مایع آمنیوتیک وجود دارد نباید نزدیکی کنید

*بعد از ۴ ماهگی مادر باردار در حین نزدیکی نباید به پشت بخوابد مسافرت: مسافرت برای حاملگی های بی خطر ,مجاز است. سه ماهه دوم بهترین زمان برای مسافرت است وهر کار دیگر!!!. در ابن دوران هم شانس سقط پایین است هم دوران ویار را پشت سر گذاشتید. دقت داشته باشید که بعضی آژانسها به خانمهای حامله بیش از ۳۲ هفته اجازه پرواز نمی دهند یک نکته در مورد Security gate که در فرودگاه ها از آن عبور می کنیم حاوی اشعه Xنیستندوجای نگرانی نیست فقطMetal Detector هستند ولی چمدانها از مسیر حاوی اشعهX عبورمی کنند. همچنین فشار داخل هواپیما تنظیم شده است وضرری برای شما و جنین ندارد.

*در حین نشستن هم مرتب شست پای خود را تکان دهید , پا را خم و راست کنید ,راه بروید تا خون جریان پیدا کند.

*حاملگی و پرواز طولانی از ریسک فاکتور های لخته شدن خون می باشد که می توان از جورابهای مخصوص برای افزایش جریان خون استفادده کرد (از دارو خانه تهیه می شود)

*از غذای کم و سبک در حین مسافرت استفاده کنید.

*آشامیدن در طول مسافرت بسیار مهم است بخصوص زمانی که با هواپیما مسافرت می کنید رطوبت هوا در طی مسافرت هوایی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد نگهداشته می شودولی وضعیت مناسب حفظ رطوبت هوا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است. رطوبت زیر ۲۰ درصد مثل رطوبت صحرا است . با کاهش رطوبت ,رطوبت شما با تنفس کاهش می یابد واین امر می تواند باعث کم آبی بدن مادر شود و کم آبی گاه خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. زنان باردار باید طی مسافرت حداقل ۲ لیوان آب در ساعت بنوشند.

*اگر با ماشین مسافرت می کنیددر فواصل کوتاه استراحت کنید وکمی راه بروید ماهی و محصولات دریایی: مصرف ماهی بعلت پروتیین بالا و همچنین وجود اسید چرب امگا۳ از منابع بسیار ارزشمند غذایی در بارداری است . ولی به توصیه های زیر حتما توجه کنید!!! ۱٫ از خوردن ماهی های زیر پرهیز کنید زیرا حاوی مقدار بالایی از جیوه هستند که برای جنین خطرناک است کوسه ماهی( shark), ماهی شمشیری(sword fish), ماهی خال مخالی(king mackerel)و (Tile fish or (deep-sea fish 2. هر نوع ماهی که خریدید بیش از ۲ تا۱بار در هفته مصرف نکنید. ۳ در هنگام طبخ انواع ماهی ها را با هم میکس کنید ۴٫ از از ماهی که در رودخانه یا دریا توسط خودتان گرفته شده و اطلاعاتی در مورد آن ندارید فقط ۱ بار در هفته استفاده کنید واز سایر ماهی ها در آن هفته مصرف نکنید ماهی های با جیوه کم: قزل آلا (Salmon ),میگو (shrimp),تن ماهی(canned light tunna), گربه ماهی (cat fish )وpollock(?)

*البته قابل توجه است که canned Albacore tunnaوtuna Steakسطح بالایی از جیوه دارند کافئین مطالعات مختلفی در مورد مصرف کافئین در دورن بارداری انجام شده است که بعضی ازآنها معتقدند مصرف کافئین باعث افزایش سقط جنین و تولد زودرس و تولد نوزاد کم وزن می شوددر صورتی که بعضی مطالعات آنرا کاملا تایید نمی کنندولی همه متفق القول هستند که مصرف بیش از ۳۰۰میلیگرم کافئین (تقریبا ۳ فنجان قهوه در روز ) می تواند مضر باشد.

* ترکیبات حاوی کافئین: قهوه, چای, شکلات, کولاو تعدادی از Orange Sodas. دندانپزشکی: کارهای روتین دندان پزشکی مانند پر کردن بهتر است تا پایان بارداری یا حداقل تا پایان سه ماهه اول به تاخیر انداخته شود

*اگر مجبور به انجام اقدامات دندنپزشکی شدید بهترین زمان سه ماهه دوم است

*اقدامات زیبایی دندان بهتر است بعد از زایمان باشد هنوز مدارک مستدل دال بر عوارض داروهای بی حسی بر روی رشد جنین موجود نیست ولی داروهای استفاده شده باید حداقل مقدار باشد

*بعضی مواد دندانپزشکی حاوی جیوه هستند که برای جنین خطرناک می باشد در این زمینه از دندانپزشک راهنمایی بخواهید

* از X-Rayدر بارداری نباید استفاده شود در موارد ضروری واورژانسی از رادیو لوژیست بخواهید صفحه کاور کننده شکم در اختیار شما قرار دهد پس فراموش نکنید اقدامات دندانپزشکی حدالمقدور بعد از زایمان وگرنه در سه ماهه دوم انجام شود. چند توصیه از انجمن دندانپزشکی آمریکا:
۱٫ در دوران بارداری رژیم مناسب داشته باشید
۲٫ حداقل روزی ۲ بار مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید
۳٫معاینه روتین ار دندانها و cleaningداشته باش
۴٫حتما به دندانپزشک بگوید که شما باردار هستید
۵٫ در حین نشستن روی صندلی دندانپزشکی برای جریان خون بهتر پا ها را روی هم قرار ندهید
۶٫هدفون و موزیکهای دلخواه را همراه خود داشته باشید رنگ مو: نه مدارک مستدلی وجود دارد که ترکیبات شیمیایی در رنگ مو باعث نقص در جنین می شود و نه مدارکی که تایید کند این موادsafe هستند. بسیاری از پزشکان توصیه به عدم استفاده از رنگ مو در بارداری یا حداقل تاخیر آن تا بعد از سه ماهه اول می کنند.

*حنا و رنگهای طبیعی در بارداری مجاز هستند
*های لایت بعلت تماس کمتررنگ با پوست سر بهتر از رنگ کردن است

*اگر خود تصمیم به رنگ کرن موی سر هستید حتما از دستکش پلاستیکی برای تماس کمتر استفاده کنید

*از گذاشتن رنگ به مدت طولانی هم جلوگیری کنید

*اتاق تهویه مناسب داشته باشد استفاده از کامپیوتر: مدرکی دال بر مضر بودن کار کردن روبروی مانیتور برای جنین وجود نداردولی کمر درد از عوارض این شیوه کار کردن می باشد که بهتر است از یک چهار پایه کوچک برای زیر پا و یک بالش برای پشت کمر استفاده شود

.

منبع :