آکاایران: سرماخوردگی مکرر کودکان نشانگر نقص سیستم ایمنی نیست

آکاایران: سرماخوردگی مکرر کودکان نشانگر نقص سیستم ایمنی نیست

سرماخوردگی مکرر کودکان نشانگر نقص سیستم ایمنی نیست

دکترسید”بهرام میرسعید قاضی” روز چهارشنبه در حاشیه همایش دوسالانه ایمونولوژی، آسم و آلرژی در گفت و گویی باخبرنگار گروه علمی ایرنا خاطرنشان کرد که اگر کودکی عفونت های غیر طبیعی و مزمن داشته باشد باید از نظر سیستم ایمنی مورد بررسی قرار بگیرد اما سرماخوردگی مکرر کودکان دلیل بر ابتلای به بیماری دستگاه دفاعی بدن نیست.

دکتر قاضی گفت بیماری “نقص سیستم ایمنی اولیه” بسیار نادر است و بین یک در ‪ ۱۰‬هزار تا یک در صدهزار رخ می دهد.

این فوق تخصص ایمونولوژی (دستگاه ایمنی بدن) گفت: بیماری های نقص- سیستم دفاعی بدن یا به صورت “اولیه” و نقایص ژنتیکی بروز می کند که تا سنین بالا ادامه می یابد و یا به صورت “ثانویه” و در طول زندگی به دلایل مختلف بروز می کند.

وی گفت : نقص سیستم دفاعی اولیه بدن، معمولا خود را به صورت بیماری ها از سنین اولیه نشان می دهند به طوری که مثلا کودکی که به دنیا می آید با مشکل ریوی رو به رو است و یا غدد لنفاوی اش بزرگ می شود، تب های نامشخص می کند و باانجام آزمایش در گلبول های سفید او تغییراتی دیده می شود و یا به دنبال واکسیناسیون مثلا به هنگام تزریق واکسن زنده “ب ث ژ” ، کودک دچار انتشار میکروب سل در بدن می شود.

این متخصص ایمونولوژی، آسم و آلرژی در بخش دیگری ازاین گفت و گو به “آسم” در کودکان اشاره کرد و گفت: آسم در کودکان نیز نسبت به افراد بالغ تفاوت دارد.

وی گفت در کودکان به خصوص در کودکان زیر پنج سال، آسم ‪ ۷۰‬تا ‪۸۰‬ درصد با ویروس های درگیرکننده دستگاه تنفسی و به شکل سرماخوردگی ظاهر می شود.

وی افزود اگر به طور استثنا کودکی به عوامل محیطی مثل گرده درختان قارچ یا حشرات بند پا که در خاک زندگی می کنند مثل مایت یاهیره و سوسک حساسیت داشته باشد می تواند همزمان دچار آلرژی بینی و حمله آسم بشود.

“آسم”، عدم تحمل دستگاه تنفس تحتانی (شش ها) به عوامل محیط است که بیمار به آن آلرژی و حساسیت دارد و به شکل سرفه، خس خس و تنگی نفس ظاهر می شود.

.

منبع :