آکاایران: یک متخصص بیماری های عضلانی، طب فیزیکی و توانبخشی گفت: بروز بیماری «تنگی کانال دست» در زنان، پنج برابر بیشتر از مردان است.

آکاایران: یک عارضه زنانه


 
سیدحسن نیک نژاد، اظهار کرد: سندروم تونل کارپال یا تنگی کانال دست عارضه شایعی است که در ناحیه مچ دست دیده می شود و این عارضه ناشی از فشار عصبی بر روی عصب میانی بوده و شایع ترین درگیری عصب محیطی است.
 
وی افزود: اعصاب محیطی همواره در معرض فشار، کم خونی، کشیده شدن یا قطع کامل هستند و بسیاری از مردم به علت ناآگاهی، این علائم را به افزایش چربی خون یا کم خونی نسبت می دهند.
 
نیک نژاد تصریح کرد: «سندرم تونل کارپال» یک وضعیت بالینی شایع است که به علت گیر افتادن یا فشار روی عصب میانی توسط ساختارهایی به نام رباط مچ دست، ایجاد می شود و سن شایع این بیماری بین 30 تا 60 سالگی است و سه درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا می شوند.
 
این متخصص بیماری های عضلانی، طب فیزیکی و توانبخشی اضافه کرد: شرایطی مانند سن بالا، چاقی، بارداری، دیابت، کم کاری تیروئید، بیماری رینود، مصرف داروهایی مثل داروهای آرتریت روماتوئید، استفاده مداوم و قرار دادن دست ها و مچ دست در یک وضعیت خاص در ابتلای افراد به این بیماری دخالت دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: همچنین در بعضی افراد به دلیل استعداد ژنتیکی، تونل کارپال کوچک تر از حد طبیعی است و فرد مستعد بیماری می شود.
 
نیک نژاد تاکید کرد: سوزن سوزن مچ و انگشتان دست به ویژه در انگشتان شست، اشاره و میانی، درد و کوفتگی انگشتان از علائم بیماری است و این نشانه ها در شب تشدید می شود و می تواند سبب بیدار شدن فرد از خواب شود و بیمار با تکان دادن دست خود برای کاهش علائم اقدام می کند.
 
این متخصص بیماری های عضلانی ادامه داد: به تدریج و با گذشت زمان، در صورت عدم درمان، قدرت عضلانی دست کاهش می یابد و این موضوع سبب افتادن اشیاء از دست بیماران می شود و در مراحل پیشرفته، تحلیل رفتن عضلات کف دست نیز مشاهده می شود.
 
وی افزود: تشخیص این بیماری توسط پزشک و با انجام بررسی های لازم، گرفتن تاریخچه و انجام معاینات بالینی و همچنین انجام نوار عصب و عضله و ام. آر. آی ضروری است.
 
نیک نژاد اظهار کرد: در مراحل ابتدایی می توان با استفاده از نگهدارنده های مچ دست، علائم بیمار را کاهش داد و همچنین از روش های دیگر درمان نظیر تزریق کورتون در محل کانال مچ دستی و انجام ورزش های مخصوص استفاده کرد و در مراحل پیشرفته و عدم پاسخ به درمان طبی، جراحی برای آزادسازی عصب انجام می شود.
منبع: ایسنا
.

منبع :