آکاایران: قرص ضدبارداری را با آنتی بیوتیک ها نخورید

آکاایران: یک دکتر داروساز با اشاره به مصرف هم زمان داروها با مواد مختلف گفت: داروها دارای خواص شیمیایی هستند که قرارگیری دو ماده شیمیایی در کنار هم باعث تداخل آن ها می شود تداخل داروها در بدن گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد.


دکتر چیت ساز، بیان کرد: مصرف داروها به طور هم زمان ممکن است اثر یک دارو را کم و اثر داروی دیگر را بیشتر کند مثلاً مصرف قرص های ضدبارداری توأم با آنتی بیوتیک ها تداخل ایجاد می کند. وقتی آنتی بیوتیک برای درمان عفونت همزمان با قرص های جلوگیری استفاده شود تأثیر قرص های جلوگیری را کاهش می دهید.

این داروساز با اشاره به مصرف دارو با غذا و میوه تصریح کرد: مصرف برخی غذاها و میوه ها با دارو هم می تواند تغییر تأثیر داروها را به همراه داشته باشد که با توجه به این که بحث جدیدی است در خیلی از کتاب ها و حتی بروشورهای داخل قرص و داروها ذکر نشده است و برای اطلاع از این که چه غذایی و با چه دارویی ممکن است تداخل ایجاد کند باید با پزشک معالج مشورت شود.

وی خاطرنشان کرد: مصرف آمپی سیلین با داروهای ضداسهال یا داروهای ضدبارداری به علت کاهش کارآیی آن ها ممنوع است. مصرف گریب فروت با داروهای ضدفشار خون اصلاً توصیه نمی شود. حتی المقدور قرص ها را با آب خالی بخورید.
منبع: باشگاه خبرنگاران
.

منبع :