آکاایران: نکاتی کلیدی درباره بیماریهای مقاربتی

در این مقاله ضمن تعریف STDsیا بیماریهایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند با نکاتی کلیدی در رابطه با این بیماریهای آشنا می شوید.

STDsچیست؟

بیماریهای جنسی یا STDsعبارتند از بیماری مقاربتی که از شخصی به شخص دیگر در طی تماس دستگاه ژنیتال (یا دستگاه تولید مثلی) یک پارتنر با ژنیتال -مقعد- دهان یا حلق پارتنر دیگر صورت میپذیرد. STDممکن است توسط ویروس، باکتری یا انگل نیز منتقل شود. این میکروارگانیسمها می توانند داخل بدن شده و پوست، مخاط، واژن، رکتوم، حالب، سرویکس، چشم و دهان و حلق را گرفتار کند. وجود هر گونه ترشح  غیر عادی و بدبو، خارش، سوزش، دیزوری، دیس پارونیا، زخم در نواحی تناسلی، نشانه احتمالی وجود عفونت است. در چنین مواردی فرد باید به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد.

* STDدر خانمها، تمایل به شدت بیشتری از آقایان دارد.

* ممکن است STDها باعث سرطان سرویکس شود.

* STD  می تواند از مادر به بچه، قبل، در طی حاملگی یا بلافاصله بعد از زایمان منتقل شود.

* محققین بر این باورند که داشتن STD(به غیر از ایدز) شانس ابتلا به ایدز را می افزاید.

حداقل دانستن 5کلید اساسی در رابطه با STDدر آمریکا وجود دارد:

* STD، بر روی خانمها و آقایان در هر سطح اقتصادی و تحصیلی وجود دارد و بیشتر در بین دختران نوجوان و زیر 25 سال دیده می شود. تقریبا دو سوم همه STDدر جمعیت جوان زیر 25 سال اتفاق می افتد.

* وقوع  STDبالا رونده است به دلیل اینکه در چندین قرن گذشته از نظر جنسی افراد زودتر فعال شده و ازدواج دیرتر صورت می گیرد و بعلاوه طلاق بیشتر شده است.

* در بیشتر موارد STDعلامتی ندارد (مخصوصا در خانمها) و زمانی که علائم پیشرفت می کند در واقع پارنتر هم درگیر می باشد بنابراین پزشکان برای افرادی که چند شریک جنسی دارند تستهایی برای غربالگری و تشخیص بیماری می دهند.

* در خانمها خطرات بیشتری از عفونت STI(عفونتی که از راه جنسی منتقل می شود) نسبت به آقایان وجود دارد و در واقع بیماری در حالت فاقد علامت، پیشرفت و بیماری پیشرفته تر می شودو ایجاد عوارض بیشتری در خانمها می نماید که بعضی از این عفونتها قبل و در حین حاملگی و یا بلافاصله بعد از زایمان منتقل می شود که بعضی از این عفونتها در بچه به آسانی درمان می شود ولی بعضی از این عفونتها باعث عوارض (disability) و حتی مرگ بچه می شود.

* وقتی بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود به آسانی درمان می شود و در بعضی از STDها بیماریهای STD، شانس ابتلا به ایدز را می افزاید. چطور می توانیم از بیماریهای آمیزشی پیشگیری کنیم؟

کاهش خطر ابتلا به STD، ازراههای زیر امکان دارد:

* داشتن یک رابطه جنسی با شخص غیر عفونی

* استفاده صحیح و مداوم از کاندوم در آقایان

* استفاده از سرنگهای تمیز برای تزریق

* پیشگیری و کنترل بیماریهای STD، برای کاستن خطر ابتلا به عفونت HIVو کاهش خطر ابتلا به STD

* به تاخیر انداختن اولین رابطه جنسی تا حد ممکن؛ افراد جوانتر زمانی که برای اولین بار sexدارند به مراتب استعداد بیشتری برای ابتلا به STDدارند.

شخصی که از نظر جنسی فعال است بایستی:

* کنترل مرتب برای بیماری STD، حتی در صورت عدم وجود علائم و مخصوصا در صورت داشتن روابط جنیس با پارتنر نوین.

* دانستن علائم STDو در صورت دیدن کوچکترین علائم، به واحدهای درمانی مراجعه کند.

* اجتناب از داشتن روابط جنسی در زمان قاعدگی، که خانمهای مبتلا به HIVبیشتر عفونی شده و افراد غیر عفونی HIV، بیشتر مستعد گرفتن عفونت در طی این زمان می شوند.

* اجتناب از تماسهای مقعد، و در صورتی که این عمل انجام می شود، استعمال کاندوم در مرد.

* اجتناب از دوش واژینال، به دلیل اینکه بعضی از باکتریها وارد واژن شده و احتمال خطر STDرا بیشتر می کند.

.

منبع :