آکاایران: نکاتی مفید برای حمام کردن خانم ها !

در حمام کردن زنان و دختران حتما باید به این توصیه ها توجه ویژه کرد تا دچار مشکلی نشوید.

دکتر نیرومنش متخصص زنان و زایمان گفت چند وقت پیش خانمی با وزن بالا با بیماری قارچی به من مراجعه کرد. یکی از سوال هایی که از او پرسیدم این بود که در حمام روی صندلی می نشیند یا کف حمام؟ پاسخ مشخص بود؛ به دلیل وزن بالا تحمل ایستادن نداشت و چون عادت به حمام طولانی داشت، کف حمام می نشست و اکثر اوقات نیز حمام عمومی می رفت.

به گزارش تالاب : برایش توضیح دادم که حمام آفتاب نمی خورد و محیطی مرطوب و مستعد رشد قارچ است و نشستن کف حمام یا لب استخر یا حوضچه های آب گرم یا حتی داخل وان، مخصوصا در اماکن عمومی می تواند باعث انتقال عفونت ها به دستگاه تناسلی شود.

 

توصیه اکید دارم که خانم ها و دخترخانم ها ایستاده حمام کنند و اگر زمان حمام طولانی است یا به دلایلی می خواهند بنشینند، صندلی یا چهار پایه ای دارا باشند و قبل از نشستن حتما ابتدا آن را با آب جوش بشویند. اگر از وان یا توالت فرنگی، مخصوصا در محیط های عمومی یا هتل ها استفاده می کنند، حتما قبل از استفاده آن را با محلول های ضدعفونی کننده پاک کنند زیرا بیماری های قارچی جزو شایع ترین بیماری هایی است که از محیط حمام می تواند منتقل شود و علائم آن ترشحات سفیدرنگ همراه خارش و سوزش است.

 

اگر خانمی این نکته ها را رعایت نکرد و متوجه ترشحات سبز یا زرد یا بدبو با سوزش و خارش شد، حتما باید به متخصص مراجعه کند. نوعی از میکروب هم ممکن است از این طریق وارد دستگاه تناسلی شود که تنها موقع رابطه زناشویی علائمش ظاهر می شود. ترشحات خانم آلوده شده با این میکروب به دنبال ریزش اسپرم داخل واژن بوی ناخوشایندی مثل بوی ماهی گندیده می دهد. این نشانه عفونت است و به درمان نیاز دارد.

 

شاید تا به حال به هر دلیلی دچار سوزش و خارش، عرق سوز و ترشحات بدبو که جزو مشکل های شایع تابستانی خانم هاست شده باشید. شما معمولا در این شرایط به متخصص زنان مراجعه می کنید یا پوست یا طب سنتی؟ متخصصان توصیه های مفیدی برای خانم های شاغل که مجبورند ساعت ها نشسته کار کنند یا کسانی که مرتب در سفرند و ساعت های طولانی روی صندلی اتومبیل یا هواپیما می نشینند و همه مبتلایان دارند.

 

توصیه متخصص زنان درباره استحمام
بهترین توصیه را رعایت نظافت و حمام کردن سلامت است . تابستان ها که تعریق زیاد است، لباس زیر باید مرتب تعویض شود و خشک باشد. دوش روزانه را نباید فراموش کرد. ناحیه تناسلی را باید مرتب شست و خشک کرد اما هفته ای 2 مرتبه از شامپو، صابون یا ژل بهداشتی استفاده کرد. دامن بهترین پوشش برای این فصل است و از پوشیدن شلوارهای چسبان و لگ های پلاستیکی باید خودداری کرد. اگر خانمی احساس می کند جز خارش و سوزش دچار عفونت قارچی هم شده و ترشحات زرد و بدبو دارد، باید زودتر به متخصص مراجعه کند تا داروهای ضدقارچ دریافت کند.

 

توصیه طب سنتی درباره استحمام
برای رفع سوزش و خارش و بهبود زخم ها و التهاب ایجادشده از عرق یا جوشانده بابونه یا آویشن را که قارچ و باکتری را از بین می برد، داخل آب گرم در تشتی بریزید و داخل آن بنشینید. اگر لاغر هستید و پوست خشکی دارید و این مشکل به دنبال خشکی پوست ایجاد یا تشدید شده، می توان به کمک کرم ویتامینA و پماد گل بنفشه به صورت موضعی ناحیه را چرب کرد.

 

در صورتی که خارش و سوزش در اثر عفونت بروز کرده و ترشحات بدبو وجود دارد هم استفاده از پماد کالاندولا یا گیاه همیشه بهار توصیه می شود. از بین داروهای خوراکی نیز با توجه به مزاج، عرق آویشن، دارچین و رازیانه برای افرادی که مزاج سرد دارند و عرق کاسنی و شاتره صبح ناشتا یک استکان برای آنها که مزاج گرم دارند، مناسب است.

 

توصیه متخصص پوست درباره استحمام
اصلی ترین مشکلی که در تابستان به دلیل تعریق زیاد بروز می کند، انسداد دهانه غدد عرق و خارش و سوزش به دنبال آن است. برای پیشگیری کافی است از پوشیدن لباس های چسبان و تنگ و از جنس مواد پلاستیکی پرهیز کنید و در عوض لباس های گشاد و نخی بپوشید تا هوا بین چین ها جریان داشته باشد، اما اگر به دنبال گرما و تعریق زیاد دچار این مساله شدید، هیچ گونه کرم موضعی استفاده نکنید زیرا باعث انسداد بیشتر دهانه غدد عرق و بدتر شدن ضایعات می شود.

 

با دوش گرفتن و بازگذاشتن محل اجازه دهید تا مشکل پیش آمده هر چه سریع تر برطرف شود. در صورتی که دلیل سوزش و خارش عفونت یا بیماری های قارچی باشد باید به متخصص زنان مراجعه کنید و آزمایش قارچ دهید و دارو مصرف کنید.

 

 

 

.

منبع :