آکاایران: مجموعه: بهداشت مادر کودک

آکاایران: نکات سلامت برای کودک و مادر

 بارداری، واکسن ام اس است
بارداری، بدن خانم ها را از بسیاری بیماری و عوارض دور می کند و احتمال ابتلا به بسیاری از سرطان ها را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. یکی دیگر از بیماری هایی که با به دنیا آوردن کودک می توانید خود را در مقابل آن ها ایمن کنید ام اس است. بیماری ام اس بر اثر یک التهاب در مغز و نخاع به وجود می آید و  براساس اینکه بر چه قسمتی از اعصاب تاثیر می گذارد می تواند نقاط مختلفی را در بر بگیرد.
اکثر تحقیقات مختلفی که در سال های اخیر درباره ام اس انجام شده اند نشان داده اند بارداری باعث ضعیف شدن بیماری ام اس می شود و احتمال ابتلا به آن را کاهش می دهد. تحقیق دیگری که اخیرا در بلژیک انجام شد هم همین را نشان داد. پرونده پزشکی تعداد زیادی از خانم هایی که به ام اس مبتلا شده بودند را در سراسر اروپا بررسی کردند. همه بیماران از یک محدوده سنی مشابه انتخاب شده بودند. تحقیقات نشان داد خانم هایی از محدوده سنی یکسان که قبلا وضع حمل کرده بودند به طور کلی کمتر به بیماری ام اس دچار می شدند. یعنی حداقل یک بار بارداری احتمال ابتلا به ام اس را تا بیش از ۳۰ درصد کاهش داده بود. در میان کسانی که به ام اس بدخیم مبتلا شده بودند – که معمولا به فلج منجر می شود –خانم هایی که قبلا زایمان کرده باشند، بسیار نادر بودند.
کودکتان را تکان ندهید!
وقتی کودک شروع می کند به نق زدن و بهانه گرفتن، کار پدر و مادر در می آید! حالا باید بگردید و ببینید مشکل از کجاست. پوشک اش را باید عوض کنید یا وقت شیر خوردنش رسیده یا مشکل دیگری دارد. البته همیشه علت اش این چیز ها نیست. اکثر بچه ها وقتی حوصله شان سر می رود هم شروع به گریه کردن و بهانه گرفتن می کنند. در مقابل بی حوصلگی و بی تابی نوزادان یکی از رایج ترین عکس العمل هایی که پدر و مادر ها انجام می دهند این است که کودک را می گذارند روی پایشان یا او را در بغل شان تکان تکان می دهند که البته در خیلی از موارد هم ظاهرا جواب می دهد و کودک را آرام تر می کند.
 ابتدا باید بدانید که اگر کودک تان زیاد گریه می کند و بهانه می گیرد علت اش چیست. برای این کار باید به پزشک مراجعه کنید چون بسیاری از کودکانی که مدام گریه می کنند ناراحتی روانی یا جسمی دارند. اگر مشکل اساسی وجود نداشت کافی است پدر و مادر با آرام کردن محیط و فاقد نگرانی کودک شان را آرام کنند. اگر کودک بی حوصله و ناآرام است پس از مطمئن شدن از اینکه همه نیازهای او را برآورده کرده اید، کمی با او شوخی و بازی کنید تا سرگرم شود. تکان دادن کودک، به خصوص تکان های شدید یکی از مضر ترین روش هایی است که جدا باید از آن اجتناب کنید چون ممکن است به استخوان بندی، ستون فقرات و حتی مغز کودک آسیب برساند.
خــطر داروهـای ضـدافسردگی
داروهای ضد افسردگی که اصطلاحا «اس اس آر آی» نام دارند باید با دقت و مراقبت شدید در دوره بارداری مصرف شوند. این را یکی از نوین ترین تحقیقات گسترده که در آمریکا انجام شده، نشان می دهد. این تحقیق نشان می دهد افزایش سروتونین در بدن باعث بالا رفتن ریسک زایمان های نارس یا زودرس و حتی در بعضی موارد اختلالات ژنتیکی می شود. براساس بررسی ها حتی استفاده از این نوع دارو ها می تواند عواقبی داشته باشد که در کوتاه مدت خودش را نشان نمی دهد. مثلا درصد قابل توجهی از فرزندان مادرانی که در دوره بارداری خود از اس اس آرآی ها مصرف کرده بودند در سنین بزرگسالی به بیماری های روانی مثل اوتیسم دچار شده بودند.
البته افسردگی یکی از عارضه هایی است که در زمان بارداری بیش از هر زمان دیگری گریبانگیر خانم ها می شود و داروهای سروتونینی هم یکی از رایج ترین راه های درمان افسردگی است ولی جدا باید راه جدیدی برای مقابله با آن در دوره بارداری یافت کرد. دکتر آلیس دومار، سرپرست گروه بزرگی از متخصصان و دانشجویان که این تحقیقات گسترده را انجام دادند، می گوید: «بر اساس بررسی آمار ۲۰ سال گذشته این دسته از دارو ها خطر ابتلا به بیماری های مختلف در بچه ها را تا ۴۰۰ درصد افزایش داده اند. پس این یک زنگ خطر جدی است.»
نرمـش های دوره بارداریری
متخصصان و پزشکان مدام تاکید می کنند که دوره بارداری به معنی زمان بی تحرکی و نشستن نیست و بی تحرکی و اضافه وزن بیشتر از حد معمول در این دوره باعث می شود خوش اندام شدن پس از زایمان سخت تر و سخت تر شود. البته بدن هر خانمی ویژگی های خودش را دارد و میزان نرمشی که در طول روز نیاز دارد به فاکتورهای مختلفی وابسته است. مثلا یک ورزشکار زن حتی در دوران بارداری اش هم می تواند دویدن نرم را در تمرین های روزانه اش داشته باشد ولی کسی که بدن آماده ای ندارد نباید زیاد به خودش فشار بیاورد.
برای اینکه بدانید چه تمرین هایی مناسب شماست بهتر است ۵ نکته اساسی را به یاد داشته باشید: ۱. نباید بدن تان بیش از حد گرم شود. ۳/۳۸ حداکثر دمایی است که می توانید به آن برسید. اگر بدن تان گرم تر شود برای کودک تان خطرناک است. بنابراین باید از ورزش سنگین و در گرما خودداری کنید. ۲. بدن شما خودش بهترین راهنمای شماست که چگونه نرمش کنید. اگر می بینید زیاد به شما فشار می آید یا تحمل تمرینی که انجام می دهید را ندارید آن را سبک تر کنید. از حرکت های سریع و دشوار پرهیز کنید.۳ـ می توانید از طریق کنترل ضربان قلب هم فعالیت تان را بررسی کنید. ۱۴۰ تپش در دقیقه حداکثر سرعتی است که می توانید به آن برسید. البته نباید ناگهان تا این حد بالا بروید یا روی این سرعت ناگهان ورزش را رها کنید. ۴. موقع ورزش یا در مواقع دیگر نباید زیاد روی پشت تان دراز بکشید یا فشار بیاورد چون این فشار به سیاهرگ های شما منتقل می شود. ۵. بعضی خانم ها به تمرین با وزنه عادت دارند. تمرین های این چنینی اگر سبک باشند مسئله ای ندارد ولی نباید فراموش کنید که به طور معمول نباید اجسام بیشتر از 10 کیلوگرم را بلند کنید.
پروبیوتیکـ ها دافع اگزما هستند
مطالعه جدیدی که به تازگی در فنلاند انجام شده است نشان می دهد نوزاد مادرانی که در دوره بارداری و همینطور دوره شیردهی شان بیشتر از پروبیوتیک ها تغذیه کرده اند کمتر دچار تحریکات پوستی و عارضه هایی مثل اگزما می شوند. دست اندرکاران این تحقیق پیش بینی می کنند احتمالا این اثر پروبیوتیک ها به دلیل نقشی است که در متعادل کردن تجمع باکتری ها در شکم دارند. به این ترتیب آن ها از طریق گلبول سفید خون مادر و همینطور سلول هایی که بعدا از طریق شیردهی از بدن مادر به بدن کودک منتقل می شوند، از بدن نوزاد حفاظت می کنند.
برای انجام این تحقیق، ۲۴۱ مادر را در دوران بارداری و شیردهی شان انتخاب کردند و هر روز یک لیوان مغذی حاوی آب و پودر مخلوطی از پروبیوتیک ها دادند. همه این مادران از میان کسانی انتخاب شده بودند که سابقه آلرژی داشتند. بنابراین نوزاد این دسته از خانم ها بیشتر خطر ابتلا به اگزما و التهاب های پوستی را داشتند. آن ها تمام طول بارداری و دو ماهه اول شیردهی شان را از این پروبیوتیک ها مصرف کردند. انتظار می رفت که ۷۱ درصد از متولدین این مادران به اگزما دچار شوند ولی نتیجه این بود که فقط ۲۹ درصد دچار عارضه پوستی شدند. سرپرست گروه تحقیقاتی گفت آن ها اثرات مصرف کامل پروبیوتیک ها را فقط از یک جنبه بررسی کرده اند و ممکن است این کار فواید متعدد دیگری هم داشته باشد که البته بسیاری از آن ها شناخته شده است.
همه خطرات سزارین
یکی از مسائلی که ذهن بسیاری از خانم ها را در دوره بارداری درگیر می کند، این است که برای به دنیا آوردن کودک شان باید زایمان طبیعی را انتخاب کنند یا رو به عمل سزارین بیاورند. البته در صورت وجود برخی بیماری ها و مشکلات سزارین ضرورت پیدا می کند ولی بسیاری از خانم ها سزارین را انتخاب می کنند چرا که فکر می کنند درد و ناراحتی کمتری دارد ولی عوارض بعد از زایمان سزارین را اگر در نظر بگیرند شاید نظرشان عوض شود. به هر حال، سزارین یک عمل جراحی بزرگ است که احتمال خونریزی و عفونت بعد از عمل را افزایش می دهد، علاوه بر این عوارض ناشی از بیهوشی نیز بیمار را تهدید می کند.
دکتر طراوت فاخری در این باره می گوید: «آگاهی نسل جوان درباره سزارین کم است و اطلاع رسانی کامل صورت نگرفته است و از روی ناآگاهی است که گاهی خانم ها سزارین را انتخاب می کنند.» او می گوید بسته نشدن لوله های رحم یکی دیگر از خطرات سزارین است که اطلاع کافی درباره آن موجود نیست: «در برخی موارد بعد از سزارین، رحم به درستی جمع نمی شود و گا هی در بارداری های بعدی باید رحم را خارج کرد.» این در حالی است که زایمان طبیعی خطرات و عوارض به مراتب کمتری دارد. دکتر فاخری می گوید: «تعداد نوزادانی که به شیوه زایمان طبیعی متولد شده و باید در دستگاه نگهداری شوند به مراتب کمتر از نوزادانی است که با عمل سزارین به دنیا آمده اند.»
تاثیرلکنت زبان در یادگیری
اختلال در گفتار و لکنت زبان در بسیاری از کودکان رایج است ولی بسیاری از پدر و مادر ها اصلا تا چندین سال آن را جدی نمی گیرند. بچه ها معمولا از حدود یک سالگی شروع به صحبت کردن می کنند. در ابتدا فقط چند کلمه را یاد می گیرند و به تدریج تا ساختن جمله در زبان پیشرفت می کنند. در ماه های اول که کودکان با دشواری صحبت می کنند سخت است ولی پس از گذشت مدتی می شود تشخیص داد که آیا آن ها لکنت یا اختلال در بیان کلمات دارند یا خیر. در 2 سالگی کودکان باید بتوانند جمله بسازند و اگر در این زمان آن ها در گفتار مشکل داشتند نباید به راحتی از کنار آن گذشت چرا که اگر مشکلات گفتاری برطرف نشود می تواند در آینده منجر به اختلال در یادگیری کودک شود. مشکلات فلجی و ارگانیکی عواملی است که می تواند موجب لکنت شود.
 درمان این دسته از مشکلات می تواند به وسیله متخصصان از یک تا 2 سالگی آغاز شود که البته در این دوره مستقیم نیست و به صورت مشاوره ای از طریق پدر و مادر انجام می شود. مشکل تاخیر در گفتار هم باید بعد از 2 سالگی مورد بررسی قرار گیرد. داشتن دشواری در تلفظ کلمه ها هم یکی دیگر از مواردی است که در بعضی از کودکان دیده می شود که البته برای پرداختن به آن باید تا ۴ یا ۵ سالگی صبر کرد چون ممکن است برطرف شود ولی اگر نشد متخصص مستقیما در تماس با کودک به درمان آن اقدام می کند.
وقتی پدر و مادر دعوا می کنند
همه آدم ها به تجربه در زندگی درمی یابند که با گذر زمان بسیاری از مشکلات رفع و اختلافات حل می شود. اما بچه های کم سن و سال این را نمی دانند. اگر مرد یا زنی با همسرش اختلاف نظر دارد و مشغول بحث یا مشاجره با اوست در ناخودآگاهش می داند که این اختلاف تمام زندگی نیست، چیزهای دوست داشتنی هم بین او و همسرش وجود دارد و این بحث قرار نیست همه چیز را نابود کند. به هر حال حتی بین کسانی که بهترین روابط را با هم دارند هم اختلاف نظر وجود دارد ولی بچه ها دقیقا عکس این فکر می کنند و هنگام جر و بحث پدر و مادر که خودشان مشغول مشاجره با هم هستند بیشتر از آن ها استرس، نگرانی و ناراحتی دارند.
 این جر و بحث ها اگر شدید باشد و زیاد در مقابل کودک تکرار شود ممکن است تاثیرات عمیق و جبران ناپذیری روی او داشته باشد. کاری که باید بکنید این است که اختلافات تان را در مقابل فرزندتان بروز ندهید. اگر می خواهید درباره چیزی بحث کنید با همسرتان به گوشه ای بروید و از جر و بحث کردن جلوی کودک تان به خصوص اگر کم سن و سال باشد، بپرهیزید. چیزی که نباید فراموش کنید این است که در خانه وقتی درباره هر چیزی با همسرتان بحث می کنید نباید احساساتی شوید، خشم را در چهره تان نمایان کنید یا صدای تان را بالا ببرید. حداقل اگر هم جلوی کودک تان بحث می کنید تمام تلاش تان را بکنید که همه صحبت ها را در عین آرامش و خونسردی انجام دهید.


.

منبع :