آکاایران: پیشگیری از سرطان پستان با مصرف ماهی

<>

آکاایران:  

تحقیقات نشان داد که ماهی ها حاوی یک نوع اسید چرب هستند که به N-3 اسیدهای چرب چند غیراشباع (PUFA) شناخته شده اند. محققان معتقد هستند افزایش مصرف PUFA N-3 دارای یک اثر محافظتی برای سرطان پستان است. گزارش نوین از این تحقیقات در مجله «بی ام جی» (BMJ) منتشر شده است.

این تیم تحقیقاتی ۲۱ تحقیق مختلف را در خصوص مصرف ماهی ها و PUFA N-3 بررسی کردند.در این مطالعه که طی ۴ تا ۲۰ سال انجام گرفته است بیش از ۸۰۰ هزار زن در آمریکا ، اروپا و آسیا مورد مطالعه قرار گرفتند که از بین آنها ۲۰۰ هزار مورد سرطان پستان شناخته شده است.

ماهی هایی که انواع مختلفی از PUFA ها (اسیدهای چرب) را شامل می شوند در پیام های شیمیایی مغز و تنظیم هر دو فعالیت رگ های خونی و سیستم ایمنی بدن دخالت دارند و همچنین با خواص سلامت دیگری نیز مانند کاهش خطر مشکلات قلبی مرتبط هستند.

در این تجزیه و تحلیل ها محققان دریافتند که مصرف انواع بسیاری از PUFA ها _که خود ماهی نیستند_ با خطرات کمتر این بیماری ارتباط داشته است. زنان با مصرف بالای PUFA ها یک کاهش ۱۴ درصدی در خطر ابتلا به سرطان پستان را داشتند. این تحقیقات همچنین نشان داد که به ازای هر ۰٫۱ گرم در هر روز افزایش در مصرف اسیدهای چرب، ۵ درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان وجود دارد.

نکته عملی: متخصصان تغذیه به هر فرد در هر هفته یک تا دو وعده خوردن ماهی چرب را توصیه می کنند البته نمی توان با اطمینان کامل ارتباط بین PUFA ها و کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان را توضیح داد ولی با این حال محققان بر این باورند که اسیدهای چرب ممکن است به تنظیم فعالیت مولکولهای درگیر در رشد سلولی و در گسترش سلولهای سرطانی کمک کنند.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف