آکاایران: تخمک گذاری چیست؟ و دانستن زمان تخمک گذاری چه اهمیتی دارد؟

آکاایران: برای موفقیت در بارداری و تعیین جنسیت جنین باید از زمان تخمک‌گذاری اطلاع داشته باشید. گاهی اوقات برای بعضی از خانم‌ها پیش می‌آید که باوجود تمایل به بچه‌دار شدن، باردار نمی‌شوند. یکی از دلایل این موضوع بی‌توجهی به زمان تخمک‌گذاری است. به همین دلیل متخصصان به خانم‌ها توصیه می‌کنند که در مورد زمان تخمک‌گذاری اطلاعات بیشتری دارا باشند و با توجه به سیکل‌های قاعدگی، این زمان را به درستی تعیین کنند.


برای تعیین زمان تخمک‌گذاری روش‌های مختلفی وجود دارد. افرادی که سیکل‌های قاعدگی منظمی ندارند شاید تعیین زمان تخمک‌گذاری برای‌شان دشوارتر باشد. البته بعضی از روش‌ها ضریب خطای بالاتری دارد اما در اینجا روشی را به شما معرفی می‌کنیم که با خطای کمتری همراه است، به سادگی انجام می‌شود و با دقت بالاتر زمان تخمک‌گذاری را به خانم‌ها نشان می‌دهد.

طول یک سیکل طبیعی قاعدگی یعنی از اولین روز قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی ۲۸ روز است و تخمک‌گذاری در روز چهاردهم اتفاق می‌افتد اما در افراد مختلف طول سیکل و در نتیجه زمان تخمک‌گذاری متغیر است یعنی هرچه طول سیکل کوتاه‌تر باشد، تخمک‌گذاری زودتر اتفاق می‌افتد. روش‌های مختلفی برای تعیین زمان تخمک‌گذاری وجود دارد که شامل این مواردند:


اندازه‌گیری دمای پایه بدن در حال استراحت: ‌پس از تخمک‌گذاری به‌دلیل افزایش هورمون پروژسترون دمای بدن بالا می‌رود.


بررسی و توجه به ترشحات واژن: درست قبل از تخمک‌گذاری یا حین تخمک‌گذاری ترشحات واژن شفاف و لغزنده می‌شوند.


انجام سونوگرافی: در این روش با انجام سونوگرافی‌های سریال توسط پزشک زمان تخمک‌گذاری مشخص می‌شود.


استفاده از کیت‌های تعیین زمان تخمک‌گذاری: این کیت‌ها نسبت به هورمون LH حساس هستند. قبل از تخمک‌گذاری ترشح ناگهانی LH رخ می‌دهد و این ترشح ناگهانی با کیت LH در نمونه ادرار قابل تشخیص است پس این کیت‌ها درست قبل از تخمک‌گذاری وقوع آن را هشدار می‌دهد.


تخمک‌گذاری چیست؟

در هر سیکل قاعدگی یک تخمک در درون تخمدان به بلوغ می‌رسد و هنگامی که اندازه آن به حد معینی رسید از تخمدان آزاد شده و در درون لوله فالوپ به طرف رحم حرکت می‌کند که به این مرحله تخمک‌گذاری می‌گویند.

 


دانستن زمان تخمک‌گذاری چه اهمیتی دارد؟

برای آنکه بارداری رخ دهد باید در مدت دو روز پیش از تخمک‌گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن آمیزش انجام شود. پس اطلاع از زمان تخمک‌گذاری به افزایش احتمال بارداری در هر سیکل کمک می‌کند. همین‌طور با دانستن روز دقیق تخمک‌گذاری می‌توان شانس تعیین جنسیت فرزند خود را افزایش داد زیرا در زمان تخمک‌گذاری به‌دلیل قلیایی بودن محیط واژن و احتمال بقای بیشتر اسپرم‌های حاوی کروموزوم y در این محیط، شانس پسر شدن جنین بیشتر است درحالی‌که هر چه از زمان تخمک‌گذاری دور شویم محیط واژن اسیدی شده و احتمال بقای اسپرم‌های حاوی کروموزوم x بیشتر شده و شانس دختر شدن جنین بیشتر می‌شود.

 


دقیق‌ترین و بهترین روش برای تعیین زمان تخمک‌گذاری

تعیین درجه حرارت پایه و بررسی موکوس واژن دقیق نیستند و اغلب کاربرد عملی ندارند. سونوگرافی نسبتا دقیق‌تر است اما پر هزینه و وقت‌گیر است. کیت‌های LH نسبت به سونوگرافی ارزان‌تر و در دسترس‌ترند، فاقد نسخه در داروخانه‌ها به‌فروش می‌رسند و دارای دقت بالایی هستند پس استفاده از این کیت‌ها در مقایسه با سایر روش‌ها بهتر است.

 


روش استفاده از کیت‌های LH چگونه است؟

این تست به‌صورت روزانه و با استفاده از نمونه ادرار انجام می‌شود. قبل از انجام تست باید راهنمای انجام آن به‌طور کامل مطالعه شود. بهتر است مدت کوتاهی قبل از انجام تست از نوشیدن حجم زیاد مایعات خودداری شود. طول سیکل قاعدگی در افراد مختلف از ۲۵ تا ۳۵ روز متغیر است و بر این اساس زمان تخمک‌گذاری از روز نهم تا بیست و دوم سیکل متغیر است. اگر طول سیکل ۲۸ روز یا بیشتر است، استفاده از کیت LH از روز یازدهم سیکل شروع شده و به‌طور روزانه تا مثبت شدن تست LH ادامه می‌یابد و اگر طول سیکل از ۲۸ روز کمتر باشد، بهتر است استفاده از کیت LH از روز نهم سیکل آغاز شود. تخمک‌گذاری عموما ۱۴ تا ۲۶ ساعت و تقریبا در تمام موارد در عرض ۴۸ ساعت بعد از مثبت شدن تست رخ می‌دهد.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :