آکاایران: بعضی وقت ها، خانم ها به اشتباه هر خونریزی رحمی را طبیعی به حساب می آورند و فکر می کنند این وضع برای همه افراد پیش می آید.


برای همین هم به پزشک مراجعه نکرده و به فکر برطرف کردن مشکل شان نیستند. در صورتی که متخصصان زنان و زایمان می گویند هر خونریزی که در زمانی به غیر از دوره ماهانه اتفاق بیفتد، غیرطبیعی به حساب می آید و لازم است فرد از نظر سلامت بررسی شود. بنابران به توصیه آنها هر خونریزی غیرطبیعی ای را باید جدی گرفت و عامل ایجادکننده اش را تشخیص داد.


خانم ها در هر سن و سالی ممکن است با این مشکل روبه رو شوند و متخصصان زنان و زایمان هم می گویند خونریزی های غیرطبیعی رحم در سنین مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد. دکتر فرناز مشیری نیز در گفت وگو با جام جم با تائید این مطلب توضیح می دهد: معمولا بروز خونریزی های غیرطبیعی در سنین کمتر از سیزده سال و پیش از دوره بلوغ شایع تر است، اما اگر این وضع خیلی غیرعادی و نامنظم باشد، در این سنین هم لازم است از نظر هورمونی بررسی هایی انجام بگیرد تا در صورت نیاز از داروهای مناسب استفاده شود.


این جراح و متخصص زنان و زایمان یادآور می شود: چنین خونریزی هایی پس از هفده سالگی نیز غیرطبیعی به حساب می آید و اگر در این سن و سال خانم ها دچار این مشکل شوند، حتما باید به طور جدی موضوع را پیگیری کنند.


وی درباره خونریزی هایی که غیرطبیعی به حساب می آید، توضیح می دهد: زمانی که خونریزی هر ماه و بموقع اتفاق بیفتد، کاملا طبیعی است، اما این خونریزی ها می تواند در فردی برای مدتی طولانی تر یا در طول روز با شدت بیشتری ادامه یابد. با این حال، اگر در فاصله بین خونریزی ها هرگز خونریزی دیگری وجود نداشته باشد، این خونریزی طبیعی خواهد بود، اما چنانچه عادت ماهانه مرتب نباشد، یک ماه اتفاق بیفتد و ماه بعد از آن نه یا این که با فاصله زمانی کمتر و در طول یک ماه دوبار اتفاق بیفتد، در یک ماه چند بار تکرار شود یا خیلی طولانی تر از حالت عادی باشد، خونریزی غیرطبیعی محسوب می شود که براساس شرایط بیمار تشخیص های متفاوتی برای آن وجود دارد.


مشکلات رحمی و خونریزی های غیرطبیعی


خیلی ها با مشاهده خونریزی های غیرطبیعی نگران می شوند و فقط به سرطان فکر می کنند، اما عده دیگری هم هستند که هیچ خونریزی ای را غیرطبیعی به حساب نمی آورند و باور دارند خونریزی در سنین پایین و پس از یائسگی هم طبیعی است در صورتی که دکتر مشیری می گوید: هرگونه مشکلی که برای رحم پیش بیاید، به صورت خونریزی غیرطبیعی نمایان خواهد شد. بنابراین رشد بیش از حد یا التهاب رحم، سرطان و... همگی در ظاهر با خونریزی غیرطبیعی خودشان را تلاش می کنند.


وی می افزاید: پس از رخ دادن چنین مشکلی لازم است پزشک منشأ و عامل اصلی خونریزی را تشخیص دهد تا براساس آن درمان مناسب هم برای بیمار انتخاب شود.


خونریزی غیرطبیعی در سنین باروری


خیلی وقت ها خانم هایی که در سنین باروری هستند، دچار خونریزی های غیرطبیعی می شوند. دکتر مشیری درباره علل شایع این خونریزی ها می گوید: معمولا برای خانم هایی که در سنین باروری هستند، ابتدا باید احتمال بارداری یا سقط را بررسی کنیم. بنابراین خانمی که ازدواج کرده و دچار خونریزی غیرطبیعی شده است، حتما باید آزمایش بارداری بدهد.


البته این آزمایش بارداری نباید با تست ادرار انجام شود چون به گفته این متخصص زنان و زایمان، ممکن است نتیجه این تست خیلی دقیق نباشد و باید با آزمایش بارداری خون این موضوع را تشخیص دهیم.


در صورتی که تست بارداری منفی باشد، با توجه به شرایط بیمار باید درباره نمونه برداری از داخل رحم تصمیم گیری شود که البته دکتر مشیری می گوید: بهتر است این نمونه برداری انجام شده و براساس آن، تشخیص قطعی و دقیقی به دست بیاید تا مشخص شود بدخیمی یا مراحل قبل از بدخیمی وجود دارد یا خیر. در صورتی که بدخیمی یا مراحل قبل از بدخیمی وجود داشته باشد نیز راهکارهای خاصی هست که باید انجام شود، در غیر این صورت، براساس علت خونریزی باید درمان دیگری را شروع کنیم.


خونریزی در سنین پس از یائسگی


فکر می کنید پس از این که دوره یائسگی را پشت سرگذاشتید، دیگر چنین مشکلاتی برای شما پیش نخواهد آمد؟ دکتر مشیری در پاسخ به چنین پرسشی می گوید: گاهی پس از یائسگی نیز خانم ها دچار خونریزی های غیرطبیعی می شوند که البته باید دقت داشت برای هر نوع خونریزی غیرطبیعی پس از یائسگی باید کورتاژ تشخیصی انجام شود.


البته منظور از خونریزی پس از یائسگی زمانی است که بیمار یک سال تمام از یائسگی اش گذشته و در این مدت خونریزی نداشته باشد، اما ناگهان دچار خونریزی شده که در این شرایط حتما باید کورتاژ تشخیصی انجام شود.


با این حال، فاصله ای که از زمان خونریزی نامنظم تا یائسگی کامل وجود دارد، ممکن است چند سال ادامه یابد، اما به گفته این متخصص زنان و زایمان، هرگز نمی توان خونریزی های غیرطبیعی بیمار را به حساب یائسگی گذاشت و فقط به شرطی می توان چنین کاری را انجام داد که ابتدا مراحل تشخیص بارداری و بدخیمی ها و مراحل قبل از بدخیمی را گذرانده باشیم .


فیبروم باعث خونریزی غیرطبیعی نمی شود


خیلی وقت ها فکر می کنیم خونریزی های غیرطبیعی ناشی از فیبروم است در حالی که دکتر مشیری می گوید: فیبروم هرگز باعث خونریزی غیرطبیعی نمی شود و حتی لکه بینی هایی که در فواصل بین خونریزی ها اتفاق می افتد نیز ممکن است به دلیل پولیپ های داخل یا دهانه رحم باشد که حتما باید برداشته شود چون پولیپ تمایل به بدخیم شدن دارد.

نیلوفر اسعدی‌بیگی‌‌


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :