آکاایران: آیا شما به عنوان یک مادر حامله، پس از ماه ها انتظار، اینک شاهد رشد میلی متری جنین داخل رحم خود هستید؟ برای بزرگ شدن فرزند داخل رحمتان باید مدت زیادی صبر کنید، زیرا شما در حال حاضر در سه ماهه دوم از دوران بارداری خود قرار دارید. با وجود کوچکی بیش از حد جنین در این دوره از بارداری، مادر می تواند همه حرکات او مانند لگد زدن و چرخش در داخل رحم را احساس کند. علاوه بر این موارد، یادتان باشد که شادی، ناراحتی و اشک ریختن مادر یا بالا رفتن ضربان قلب او بر اثر خنده، به جنین داخل رحم او هم القا می شود، به طوری که حتی جنین، تغییرات احساسی مادر در کنار پدرش را هم به خوبی درک می کند!

امروزه مشاهده حرکات جنین داخل رحم زنان باردار با دستگاه های ویژه توسط خود والدین و تجزیه و تحلیل این حرکات ظریف و شدید اجتناب ناپذیر است. همچنین، بررسی میزان رشد و وجود ناهنجاری های پیشرفته در جنین داخل رحم زنان باردار قبل از به دنیا آمدن او میسر می باشد. پس، اگر شما هم به عنوان یک مادر حامله بروز حالت اسپاسم را در عضلات خود احساس کردید و یا جنبش ریتمیک طولانی و انقباضات کوچکی را از فرزندتان دریافت نمودید، مطمئن شوید که او در حال خندن با صدای بلند است و یا دچار حالت سکسکه شده است. نگران نباشید،!زیرا بروز حالت سکسکه در جنین داخل رحم زنان باردار نشان دهنده عملکرد درست سیستم تنفسی او است.

چرا جنین داخل رحم زنان باردار دچار سکسکه می شود؟

سکسکه کردن جنین داخل رحم زنان باردار، عملکرد مناسب احساسات او را به مادرش اعلام می کند. همچنین، سکسکه کردن جنین داخل رحم زنان باردار، روند رشد مناسب او را به اطلاع مادر و پزشک معالج می رساند. آیا می دانید که جنین داخل رحم زنان باردار چند وقت یک بار دچار سکسکه می شود؟ سکسکه کردن جنین داخل رحم زنان باردار تنها پس از کامل شدن سیستم عصبی مرکزی (CNS) او امکان پذیر است، یعنی زمانی که جنین با تکمیل شدن سیستم تنفسی خود شروع به نفس کشیدن بکند.

در واقع، سکسکه کردن جنین داخل رحم زنان باردار از سه ماهه اول این دوران آغاز شده و این واقعیت فقط با دیده شدن حباب های کوچک و غیرمشهود درداخل مایع کیسه آب مادر امکان پذیر است. این در حالی است که سکسکه کردن جنین داخل رحم مادر سه ماهه سوم از دوران بارداری بسیار آشکار است. 

خود مادران حامله هم سکسکه کردن جنین داخل رحمشان را مانند حرکت زنبورعسل و ضربه زدن ضعیف او به دیواره شکم درک می کنند. همین حرکات با پیشرفت دوران بارداری به صورت آشکار احساس می شود. فراموش نکنید که بروز این وضعیت یعنی سکسکه کردن جنین در داخل رحم مادر در طی ماه های اول از دوران بارداری به طور منظم و در همه نوزادان دیده نمی شود، ولی میتوان ادعا کرد که تقریبا در سه ماهه دوم و سوم از دوران بارداری، سکسکه کردن جنین برای اغلب مادران قابل درک می باشد. جالب است بدانید که درک این حرکات هر روزه موجب بروز وحشت و نگرانی در برخی از مادران باردار بی تجربه می شود.
لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که بروز سکسکه در جنین داخل رحم زنان باردار بر اثر انجام برخی فرایندها رخ می دهد، که برخی از آن ها عبارتند از:

آکاایران: چرا جنین داخل رحم زنان باردار دچار سکسکه می شود؟

رفلکس معده جنین داخل رحم مادر باردار:

برخی از نوزادان در داخل رحم مادر خود ثابت بوده و دچار سکسکه و حرکت بیش از حد نمی شوند، در مقابل برخی از این نوزادان بیش از حد فعال بود و در داخل شکم مادر خود حرکت نموده و او را دچارهیجان می کنند. این نوزادان، آن هایی هستند که برای به دنیا آمدن بی قراری می کنند، زیرا سکسکه کردن و حرکات زیاد جنین داخل رحم زنان باردار آماده بودن بدن او را برای شروع سوخت و ساز و تغذیه با شیر مادر نشان می دهد. معمولا، این نوزادان با رشد زیاد و سکسکه کردن، نزدیک شدن عمل زایمان را به مادر و پزشک متخصص زنان و زایمان اعلام می دارند.
بنابراین، به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که وقتی زمان به دنیا آمدن فرزندتان فرا برسد، شما ممکن است بر روی نقاط مختلف بدن او لکه های کوچک قرمز رنگی را مشاهده کنید، که فوق العاده دلپذیر بوده و بر اثر مکیده شدن توسط خود جنین در داخل رحم ایجاد شده است. اما بر اساس نتایج تحقیقات اخیر محققان، این وضعیت فقط یکی از دلایل متعدد سکسکه کردن نوزادان متولد نشده در داخل رحم مادران باردار خود است.

تکامل یافتن دستگاه دیافراگم در بدن جنین:

علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، سکسکه کردن جنین در داخل رحم مادرش واکنش بدن او به انجام عمل تنفس کامل در داخل مایع آمنیوتیک را نشان می دهد. در واقع، در این مرحله از دوران بارداری، CNS تولیدشده در بدن جنین وارد آمنیوتیک شده و باعث تکامل دستگاه دیافراگم او به صورت غیرارادی خواهد شد، که سکسکه کردن جنین داخل رحم زنان باردار از نتایج انجام این فرایند می باشد.

فشرده شدن بند ناف جنین در داخل رحم مادر باردار:

معمولا فشرده شدن بند ناف جنین در داخل رحم مادر خود به عنوان یک بیماری جدی تلقی نشده و نادیده گرفته می شود، اما فراموش نکنید که بروز این حالت در بدن هر مادر بارداری می تواند زندگی جنین داخل رحم او را به خطر اندازد. در واقع، این وضعیت دلیل محدود شدن و یا قطع کامل رسیدن جریان هوا و اکسیژن به جنین داخل رحم زنان باردار می شود که یا به علت وجود چند جنین در رحم مادر و یا بر اثر پیچیده شدن بند ناف به دور گردن جنین رخ می دهد. بارزترین نتیجه این شرایط، افزایش عوارض قلبی بر اثر کاهش جریان خون در بدن جنین خواهد بود.

بنابراین، اگر یک زن بارداری شاهد بی نظمی در حرکات جنین داخل رحم خود شده، با کاهش شدید این حرکات مواجه شود و یا در این مدت زمان سکسکه کردن جنین یا لگد زدن او، حالت غیرعادی را احساس کند، باید فورا به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و تحت درمان قرار گیرد.

باید به عنوان یک مادر حامله از سلامت خود و جنین داخل رحمتان در طی کل دوران بارداری مطمئن شوید:

همیشه گفته ایم که لذت بردن مادران از دوران بارداری خود فقط با وجود تندرستی مادر و نوزاد و لگد زدن این فرشتگان کوچک در داخل رحم مادران خود میسر است، زیرا زمانی که آنها به دنیا بیایند، همه چیز علنی خواهد شد. بنابراین، مادر باردار باید تمام حرکات جنین داخل رحم خود را احساس کرده و با دقت کامل آنها را فاقد هر گونه گمانه زنی و سوء ظن دنبال کند، در غیر این صورت تایید کامل سلامت جنین داخل رحم تنها با کمک دستگاه های مخصوص و پزشک معالج امکان پذیر خواهد بود.

به همین دلیل، بهتر است مادران باردار همیشه برای مراقبت از سلامت خود و جنین داخل رحمشان به تجزیه و تحلیل حرکات او پرداخته و آن ها را به اطلاع پزشک معالج برسانند. یادتان باشد که اگر لازم شد، مشاوره نمودن با دکتر متخصص زنان و زایمان برای اطمینان از حرکات جنین داخل رحم مادران حامله الزامی است، زیرا با معاینات مکرر، هیچ گونه حرکت کودک متولدنشده از نظر پزشک پنهان نمانده و به راحتی تشخیص داده می شود. همچنین، در چنین مواردی سونوگرافی کردن نیز می تواند برای تایید سکسکه کردن جنین داخل رحم بسیار موثر باشد، زیرا در این روش اسکن کاملی از داخل شکم مادر انجام می گیرد.

.

منبع : mamanam.com