آکاایران: مبارک باشد، شما به عنوان یک زن جوان باردار هستید! باید خودتان را آماده گذراندن شگفت انگیزترین و شاید سخت ترین مرحله از زندگی بکنید. در نه ماه دوران بارداری باید توجه خاصی به رژیم غذایی خود داشته باشید، زیرا با نوسانات خلقی، بروز حالت تهوع، استفراغ و بسیاری دیگر از علائم ناراحت کننده روبرو خواهید شد. با این حال، صبر کنید! شادی شما زمانی تکمیل خواهد شد که فرزند خود را بعد از گذراندن این دوران سخت در آغوش بگیرید. پس به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه فراموش نکنید که در طول این دوره از زندگی، رژیم غذایی مناسب نقش عمده ای را در حفظ سلامت خود شما و فرزند داخل رحمتان ایفا می کند. در واقع، مواد غذایی که مادر حامله در طول نه ماه دوران بارداری خود می خورد نه تنها بر بدن خود او تاثیر می گذارد، بلکه جنین داخل رحمش را هم پشتیبانی خواهد نمود. بنابراین، هر زن باردار باید در این دوره از زندگی خود در حالت عادی، بهترین و سالم ترین غذاها را مصرف کند تا کودک درون رحم او بتواند به خوبی رشد نماید.

برنامه غذایی زنان در طی دوران بارداری:

در طول دوران بارداری یک زن، او ممکن است مشاوره های بی پایانی را در مورد آنچه که می خورد و آنچه که باید انجام دهد، دریافت کند. اغلب، مادربزرگ ها از باردار شدن فرزندان جوان خود بیش از دیگران خوشحال شده و با ارائه دادن لیست بلند بالایی از غذاهای مختلف، مادر باردار را در تنظیم نمودن برنامه رژیم غذایی خود در طول این دوران حساس یاری می کنند که مصرف روغن حیوانی هم در این لیست به چشم می خورد. همه ما می دانیم که روغن حیوانی در زبان ساده چیزی جز کره نبوده و منبع خوبی از چربی است که تصور می شود یکی از غذاهای مهم موجود در رژیم غذایی زنان باردار می باشد. اما آیا قرار دادن روغن حیوانی در برنامه غذایی یک زن حامله، واقعا انتخاب خوبی است؟ پاسخ این سوال را در مقاله زیر خواهید دید. در واقع، مطالب بحث شده در ادامه این نوشتار، اطلاعات شما را به عنوان یک زن حامله در مورد روغن حیوانی بالا می برد.

آکاایران: آیا خوردن روغن حیوانی در دوران بارداری خوب است؟

افسانه مصرف روغن حیوانی بیشتر در طی دوران بارداری

افسانه های مختلفی وجود دارد که نشان می دهد مصرف روغن حیوانی توسط زنان باردار می تواند درد زایمان این افراد را کاهش داده و به انجام زایمان راحت و بی خطر کمک کند. در واقع، اعتقاد بر این است که مصرف روغن حیوانی در طول دوران بارداری باعث روان شدن واژن مادر گردیده و به او کمک می کند تا نوزاد خود را در هنگام زایمان به راحتی عبور دهد. احتمالا، به همین دلیل است که بسیاری از زنان مسن به مادران جوان توصیه می کنند که مصرف این نوع چربی را در طول سه ماهه آخر از دوران بارداری خود بیشتر کنند. یکی دیگر از باور عموم در مورد مصرف روغن حیوانی در طی دوران بارداری زنان این است که مصرف این ماده می تواند سبب تحریک رحم در هنگام شروع درد زایمان شده و بر روند انقباضات آن در حالت عادی کمک کند. به همین دلیل، اغلب ماماها به زنانی که دوران بارداری آن ها به سر رسیده است، توصیه می کنند که کره یا روغن حیوانی مصرف کنند، زیرا برای در به دنیا آمدن راحت نوزاد بسیار مفید است. اما هر دو این ایده ها هیچ شواهد علمی نداشته و اعتباری ندارند. در نتیجه، زنان حامله باید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد از یک منبع قابل اعتماد مانند پزشک متخصص زنان و زایمان استفاده کنند.

میزان مناسب چربی یا روغن حیوانی برای زنان در طی دوران بارداری:

نتایج تحقیقات اخیر محققان نشان داده است که مصرف روغن حیوانی در طی دوران بارداری، هیچ اثر منفی برای سلامت خود مادر و جنین داخل رحم او، اما مسئله مهمی که نیاز است تا هر مادر بارداری به آن توجه کند میزان مصرف روغن حیوانی در وعده های غذایی است.
اغلب پزشکان متخصص زنان و زایمان به مادران باردار توصیه می کنند که روزانه یک قاشق غذاخوری کره مصرف کنند، البته گاهی اوقات ممکن است اندازه آن متناسب با میزان رشد جنین تغییر کند. اگرچه رعایت این برنامه غذایی در طی دوران بارداری زنان می تواند جنبه های مثبت زیادی داشته باشد، اما اگر شما به عنوان یک زن حامله دارای کمی اضافه وزن هستید، مصرف کره حیوانی به صورت روزمره می تواند خطر چاقی را در بدن شما افزایش دهد. معمولا، رژیم غذایی متعادل برای مادر باردار رژیمی است که در آن، مادر بتواند 200 کالری بیشتر از دوران قبل از بارداری دریافت کند. هر زن بارداری می تواند برای تامین این نیاز خود از روغن حیوانی به عنوان یک مکمل خوب استفاده کند. اما فراموش نکنید که اگر شما به عنوان یک زن حامله با اضافه وزن مواجه هستید، در مصرف انواع روغن ها کمی دقت نمایید.

طبق نتایج تحقیقات دانشمندان، روغن حیوانی یک انتخاب سالم برای تامین نیاز بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد به چربی ها است، اما مصرف آن باید با انجام فعالیت بدنی و یا عدم مصرف مواد غذایی ناسالم همراه باشد، زیرا مصرف همزمان مواد غذایی ناسالم و کره می تواند مادر حامله را تا پایان دوران بارداری با خطر چاقی روبرو کند. همان طور که می دانید چاقی مادر در دوران بارداری هم می تواند شرایط را برای خود او و فرزندش سخت کند. مشکل دیگر کاهش وزن اضافی مادر پس از تولد نوزاد است!

نکته نهایی در مورد مصرف روغن حیوانی در طی دوران بارداری:

تا زمانی که یک مادر حامله بخواهد وزن خود را در محدوده وزن سالم نگه دارد، باید در رژیم غذایی روزانه خود از میوه های تازه و سبزیجات بیشتری استفاده کند، زیرا اضافه کردن روغن های ناسالم به رژیم غذایی زنان باردار صدمات جبران ناپذیری را به بدن آن ها وارد خواهد نمود. البته، نباید فراموش کرد که مصرف روغن حیوانی فواید زیادی برای سلامتی انسان دارد، اگر معتدل مصرف شده و نوع آن مرغوب باشد! امروزه روغن حیوانی از روغن های موجود در بازار سالم تر بوده و زنان حامله می توانند از آن روغن (ترجیحا خانگی) به عنوان یک گزینه سالم برای تهیه غذای روزانه خود استفاده کنند. همچنین، بهترین کار این است که هر زن حامله با شروع دوران بارداری خود به دنبال مشاوره گرفتن از پزشکان متخصص تغذیه بوده و هر زمان که با معضل غذایی روبرو می شود، با او گفتگو کند زیرا نظر یک دکتر متخصص در مورد قرار دادن انواع مواد غذایی در برنامه غذایی یک زن حامله می تواند به رشد مناسب کودک او کمک کند.

.

منبع : mamanam.com