آکاایران: همه ما می دانیم که شیرین کننده های مصنوعی ترکیبات مناسب و کم کالری برای جایگزین کردن به جای مواد قندی هستند، زیرا طعم شیرینی شبیه به شکر را ارائه می دهند. البته، اکثر شیرین کننده های مصنوعی حاوی اثر شیرین کنندگی 30-8000 برابر بیشتر از قند هستند. به همین دلیل، بهتر است زنان باردار از این مواد به مقدار بسیار کوچک تر از قند استفاده کنند. در واقع، می-توان ادعا کرد که اندازه کم این نوع شیرین کننده های مصنوعی همان شیرینی قند را ارائه داده، اما کالری واردشده به بدن را به شدت کاهش می دهد.

bxs1

در ابتدا، لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که انواع شیرین کننده های مصنوعی برای کاهش وزن و کنترل بیماری دیابت بسیار مفید می باشند، زیرا این مواد دارای کالری بسیار کمی هستند. جالب است بدانید که مصرف شیرین کننده های مصنوعی به جای شکر و دیگر شیرین کننده های طبیعی کمک زیادی به از بین بردن چربی های ناخواسته در بدن زنان باردار و از بین رفتن مشکل چاقی در زندگی روزمره این افراد خواهد نمود. همچنین، مصرف این مواد کمک زیادی به حفظ سطح قند خون در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد نموده و در نتیجه، بیماری دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و بیماری های مغز را تا حد زیاد کنترل می کند.

علاوه بر نکات ذکر شده، شیرین کننده های مصنوعی برای سلامت دندان های مادران باردار مضر نیستند، زیرا مصرف آن ها از رشد باکتری ها در روی دندان ها جلوگیری نموده و در نتیجه بهداشت دهان و دندان این افراد را ترویج می دهد.
به همین دلیل، مصرف شیرین کننده های مصنوعی در مقادیر متعادل، از افزایش وزن اضافی در دوران حاملگی زنان جلوگیری نموده و برای افرادی را که از مشکل بیماری دیابت، چاقی و فشار خون رنج می برند، بسیار مفید خواهد بود. در حالی که در برخی موارد مصرف بیش از حد شیرین کننده های طبیعی مانند شکر، عسل، مالتوز، فروکتوز و ساکارز می تواند برای مادر حامله و جنین او خطرناک باشد. از این رو، بهتر است زنان در طی دوران بارداری خود از انواع شیرین کننده های مصنوعی که دارای کالری پایینی هستند، به عنوان شیرین کننده های غذاهای روزانه خود استفاده کنند.

bxs2

آیا به عنوان یک زن حامله می خواهید بدانید که چه نوع شیرین کننده های مصنوعی برای شما بی خطر هستند؟ در ادامه این مقاله، به برخی از شیرین کننده های مصنوعی که مصرف آن ها در طول دوران بارداری ایمن است، اشاره نموده ایم، که عبارتند از:

bxs3

به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که مصرف مقدار محدودی از آسپارتام که دارای استاندارد FDA می باشد، برای مادران باردار و شیرده امن می باشد. با این حال، این مواد نباید توسط زنان بارداری که مبتلا به بیماری نادر کبدی PKU (که یک نوع بیماری متابولیکی است) مصرف شود، زیرا سطح فنیل آلانین را در بدن این افراد بالا می برد. همچنین، جالب است بدانید که شیرین کننده های مصنوعی آسپارتام معمولا در انواع نوشابه ها، آدامس ها، غلات صبحانه و بیشتر محصولات لبنی وجود دارد، در واقع، این شیرین کننده های مصنوعی که حاوی آسپارتام Equal و Nutra هستند، در حال حاضر در دسترس اغلب قشر جامعه می باشند.

آکاایران: استفاده از شیرین کننده مصنوعی در دوران بارداری درست است ؟

bxs4

انواع غذاهای آماده که خوب پخته می شوند، ژلاتین های قندی، دسر یخ زده، انواع نوشابه ها و پودینگ ها شامل آسه سولفام پتاسیم هستند . Sunett حاوی پتاسیم آسه سولفام مورد تایید FDA (اداره غذا و دارو) بوده و مصرف آن هیچ خطری برای مادران باردار ندارد.

bxs5

دلیل این که مصرف سوکرالوز برای زنان باردار و مادران شیرده امن در نظر گرفته شده، این است که این نوع شیرین کننده های مصنوعی دارای کالری صفر می باشند. به همین علت، مصرف آن ها در دوران حاملگی هیچ گونه تاثیر منفی بر میزان قند خون بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد ندارد. امروزه در تولید انواع نوشابه های غیرالکلی، محصولات پخته شده، شیرینی ها، چربی ها و انواع روغن ها از سوکرالوز استفاده شده است.
انواع شیرین کننده های مصنوعی که زنان باید از مصرف آن ها در طی دوران بارداری خود اجتناب کنند:
به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که برخی شیرین کننده های مصنوعی دارای ماهیت سمی بوده و مصرف آن ها در طی دوران بارداری می تواند برای خود مادر و جنین داخل رحم او خطرناک باشد. جالب است بدانید که برخی از شیرین کننده های مصنوعی وجود دارند که کارشناسان و محققان معتقد هستند مصرف آن ها برای همه اقشار جامعه، مخصوصا مادران باردار مضر می باشد. مهم ترین این مواد عبارتند از:

bxs6

به دلیل این که مصرف این نوع شیرین کننده های مصنوعی باعث ایجاد بیماری سرطان در انسان می شود، مصرف آن ها در کشورهایی مانند ایران به طور کامل ممنوع شده است. از این رو، مصرف آن ها برای همه افراد به خصوص برای مادران باردار و شیرده بسیار ناامن و خطرناک می باشد.

bxs7

مصرف این نوع شیرین کننده های مصنوعی که از یک نوع درختچه به دست می آید، توسط سازمان FDA تایید نشده است. از این رو، به عنوان افزودنی غذایی ناامن بوده و مصرف آن توسط مادران باردار و شیرده منع شده است. با این حال، این نوع ماده به عنوان یک مکمل غذایی (نه به عنوان یک شیرین کننده های مصنوعی) در اکثر کشورهای جهان به فروش می رسد.

bxs8

انواع شیرین کننده های مصنوعی مانند ساخارین که دارای شیرینی کمی هستند، توسط سازمان FDA مورد تایید قرار نگرفته و مصرف آن برای همگان، به خصوص زنان باردار و شیرده منع شده است. اعتقاد بر این است که ماده ساخارین با عبور از جفت و دریافت آن توسط جنین داخل رحم، در بافت های جنینی ذخیره شده و در نتیجه اثرات سوء زیادی بر سلامت کودک می گذارد. علاوه بر آن، بیشتر محققان اعتقاد دارند که مصرف این نوع شیرین کننده های مصنوعی باعث بروز بیماری سرطان مثانه در بدن زنان باردار می شود.

bxs9

اگر شما یک مادر باردار یا شیرده هستید، همیشه باید نکات ارائه شده توسط پزشک معالج خود را قبول داشته و قبل از مصرف انواع شیرین کننده های مصنوعی با او مشورت نمایید، تا با آگاهی از عوارض مصرف آن ها، برای تامین کالری بدن خود از شیرین-کننده های مصنوعی مغذی و طبیعی مانند عسل استفاده کنید.

.

منبع : mamanam.com