آکاایران: همانطور که می دانید پاکسازی روده یک روش پزشکی است که در آن سموم و مواد زائد موجود در بدن از روده بزرگ دفع می گردد. اما، لازم است که انجام این کار فقط به یک روش معمول و زیر نظر پزشکان متخصص زنان و زایمان انجام می گیرد. با این حال، آیا انجام این کار برای زنان باردار امن است؟ آیا پاکسازی روده زنان باردار می تواند پیچیدگی ها و مشکلاتی را برای سلامت این مادران و جنین داخل رحم این افراد ایجاد کند؟ اگر این سوالات و مسائلی مشابه ذهن شما را درگیر نموده است، خواندن مقاله زیر را که در مورد پاک کردن روده بزرگ در دوران بارداری زنان است، فراموش نکنید. در ادامه این مقاله، در مورد پاکسازی روده و چگونگی انجام آن در دوران بارداری زنان صحبت شده است. در واقع، این مقاله به شما خواهد گفت که آیا این کار سلامت مادر باردار و جنین داخل رحم او را تحت تاثیر قرار می دهد یا نه.

انما کمک مادران در لحظات شرم آور زایمان طبیعی مطلبی که هر مادری باید بداند

پاکسازی روده بزرگ چیست؟

پاکسازی روده، یک روش پزشکی برای پاکسازی سموم و مواد زائد موجود در روده با استفاده از آب است. در واقع، از آن جایی که آب به راحتی می تواند با موادی مانند گیاهان و یا خاک رس مخلوط شود، بنابراین در روند پاکسازی روده انسان مورد استفاده قرار می گیرد.
لازم است بدانید که در این روش، آب با فشار زیادی از طریق مقعد (انما) به درون روده ها وارد شده و می تواند در از بین بردن آلودگی ها و سموم بدن انسان بسیار مفید باشد. این فرآیند "آبیاری کولون" نیز نامیده می شود، که باعث از بین رفتن مواد سمی از روده بزرگ انسان شده و شرایطی فراهم می کند تا فرد از ابتلا به مشکلات یبوستی و دیگر مشکلات گوارشی در امان بماند. البته، فراموش نکنید که پاکسازی روده انسان با استفاده از مسهل نیز امکان پذیر است.

آیا پاکسازی روده های زنان در دوران بارداری، کاری امن است؟

کولون و یا پاکسازی روده های زنان باردار، از طریق آبیاری کولون و یا استفاده از مسهل خوراکی خطرناک است.
عوارض جانبی ناشی از پاکسازی روده های زنان در طی دوران بارداری:
همانطور که گفته شد پاکسازی روده های زنان در طی دوران بارداری بی خطر نیست! در واقع، این کار می تواند منجر به بروز عوارض جانبی مختلف در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد شود، که برخی از این عوارض عبارتند از:
• پاکسازی روده ها می تواند باعث از دست دادن آب بدن زنان حامله شود. همانطور که می دانید اگر در دوران بارداری، آب بدن مادری کم شود، آسیب های قابل توجهی به سلامت جنین داخل رحم او وارد می شود.
• همچنین، انجام عمل پاکسازی روده می تواند به روده بزرگ و رکتوم زنان باردار صدمه زده و عوارض دیگری را در بدن خود مادر و جنین داخل رحم او ایجاد کند. یادتان باشد که احتمال دارد انجام عمل پاکسازی روده در طی دوران بارداری ناراحتی و درد زیاد را برای مادر به دنبال داشته باشد.
• هیچ شواهد علمی موجود نیست که نشان دهد پاکسازی روده برای زنان باردار لازم بوده و یا مزایایی برای فرد دارد. در واقع، ادعا می شود که نمی توان از این اقدام درمانی برای رفع سموم بدن در دوران بارداری زنان استفاده کرد.
• یادتان باشد که اگر شما هم به عنوان یک زن حامله از هر نوع بیماری مانند بیماری قلب، مشکلات کبدی و یا کلیوی رنج می برید، پاک سازی روده بزرگ می تواند احتمال ابتلا به عوارض گوناگون را در بدن شما افزایش دهد. دلیل این کار هم این است که انجام عمل پاک سازی روده در دوران بارداری می توانید سطح الکترولیت های بدن زنان را تغییر دهد.
• علاوه بر این موارد، پاکسازی به روش کولون (با استفاده از هر دو روش انما و مسهل خوراکی) در طی دوران بارداری می تواند منجر به انقباضات نابه نگام رحمی در بدن مادر شود. اما فراموش نکنید که در دوران بارداری، در صورت نیاز، دکتر معالج شما ممکن است برای سم زدایی بدنتان مسهل های حاوی فیبر را تصیه کند، که گزینه امنی برای این منظور است.

آکاایران: لزوم پاک سازی روده ها در سه ماه دوم بارداری

کولون و یا پاک کننده های روده بزرگ زنان در دوران بارداری:

برخی از تحقیقات و یا گفته های پزشکان متخصص زنان و زایمان در مورد پاک سازی روده در دوران بارداری نشان می دهد که انجام این کار در سه ماهه دوم از دوران بارداری مناسب تر از زمان های دیگر است. اما فراموش نکنید هیچ شواهد علمی موجود نیست که نشان دهد پاکسازی روده بزرگ در هر زمان از دوران بارداری برای زنان بی خطر است.
علاوه بر نکات ذکر شده، مدارکی مبنی بر این عنوان موجود نیست که نشان دهد انجام عمل پاک سازی روده برای پاک کردن روده بزرگ زنان در دوران بارداری ضروری است. البته، پاکسازی روده ممکن است در شرایط معمولی برای از بین بردن سموم بدن مورد استفاده قرار گیرد. اما یادتان باشد که اگر باردار هستید، گزینه های دیگری هم برای رهایی از هر گونه مسائل روده و دستگاه گوارش در علم پزشکی پیدا شده است. بنابراین، به خاطر داشته باشید که شما هم می توانید برای پاکسازی روده های خود در دوران بارداری از گیاهان دارویی استفاده کنید، که هیچ آسیبی به جنین داخل رحمتان نرسد.

3 درمان طبیعی یبوست در بارداری میتونع مشکل خیلی از مادران باردار رو حل کنه.

حفظ سلامت زنان و رهایی از انجام عمل پاکسازی روده ها در دوران بارداری:

که بروز مشکل یبوست در طی دوران بارداری زنان می تواند بر رشد جنین داخل رحم این افراد تاثیر گذاشته و موجب وارد شدن فشار بر روی عضلات روده این افراد شود. البته، یادتان باشد که در چنین شرایطی، دلایل دیگری هم وجود دارد که می تواند باعث بروز این مشکل شود. تغییرات هورمونی به وجود آمده در بدن زنان حامله، افزایش میزان استفاده از مکمل های آهن و عدم انجام فعالیت های فیزیکی زیاد در این دوران از جمله علل افزایش مشکلات روده و دستگاه گوارش در بدن زنان باردار به شمار می روند. در ادامه این مقاله، برخی از اقدامات ضروری که انجام آن ها می تواند باعث پاک نگه داشتن روده بزرگ و سلامت دستگاه گوارش زنان باردار شود، بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:
• اگر شما هم به عنوان یک زن جوان در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید، بهتر است قبل از حامله شدن مصرف محصولات سمی مانند تنباکو و غذاهای فراوری شده را کنار بگذارید. همچنین، صحبت کردن با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد تغییر شیوه زندگی و انجام تمرینات لازم برای حفظ سلامت بدنتان بسیار مفید است. در واقع، این تغییرات سالم می تواند یک راه طولانی برای سالم نگه داشتن بدن مادر باردار و رهایی او و جنین داخل رحمش از شر سموم باشد.
• فراموش نکنید که زنان باید برای اطمینان از دریافت مایعات کافی در دوران بارداری خود، آب و مایعات دیگر را به مقدار زیاد مصرف کنند، چون رسیدن مایعات کافی به بدن زنان باردار برای حفظ سلامت روده این افراد بسیار مفید است. علاوه بر این موارد، هیدارته نگه داشتن بدن زنان در دوران بارداری می تواند شانس بروز مشکل یبوست را در این افراد به حداقل رساند.
• البته مصرف فیبر در رژیم غذایی زنان باردار مانند غلات کامل، عدس، میوه و سبزیجات بسیار ضروری است. اگر شما هم به عنوان یک زن حامله احساس کردید که نیاز به مصرف مکمل فیبر دارید، تا هر گونه نگرانی را در مورد سلامت بدن خود از بن ببرید، دکتر متخصص زنان و زایمان می-تواند مکمل و یا مسهل هایی مانند سیتروسل و Colace که حاوی فیبر فراوانی هستند، به شما توصیه کند. بنابراین، زنان حامله باید از مصرف بیش از حد مکمل های ضد (OTC)، فیبردار و یا هر نوع مسهل فاقد تایید دکتر معالج خود اجتناب کنند.
• یادتان باشد که علاوه بر کارهای ذکر شده، زنان می توانند با انجام فعالیت های بدنی مناسب در دوران بارداری، حرکت روده های خود را فعال نگه دارند. در واقع، انجام چنین حرکات فیزیکی به زنان حامله کمک می کند تا در طول دوران حاملگی، دستگاه گوارش خود را در وضعیت مناسبی نگه دارند.
• در نهایت، فراموش نکنید که گفتگو کردن با دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد وجود نگرانی های گوارشی و پیدا کردن بهترین راه حل برای مشکلات روده بزرگ بهترین کاری است که زنان حامله باید آن را انجام دهند.
بنابراین، به خاطر داشته باشید که بهترین کار برای جلوگیری از انجام عمل پاکسازی روده در طی دوران بارداری این است که از روز اول حاملگی به توصیه های دکتر معالج خود در مورد مصرف مواد غذایی و مایعات با دقت عمل کنید، چون استفاده از یک رژیم غذایی خوب به شما کمک می کند تا بتوانید دستگاه گوارش خود را تمیز و سالم نگه دارید.

.

منبع : mamanam.com