آکاایران: تغییرات بدنی مادر در این هفته را در مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری (بخش اول) حتما بخوانید.

تغییرات جنین در هفته سی و چهارم بارداری:

به یاد داشته باشید که با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، رشد جنین داخل رحم شما هم با سرعت و جهش زیادی اتفاق خواهد افتاد. در واقع، می توان ادعا کرد که فرزندتان، در حال حاضر فضای زیادی از معده شما را اشغال کرده است. به همین دلیل، هم مواد غذایی مصرف شده توسط شما در روده ها و معده به سختی حرکت می کند. بنابراین، می توان گفت که اغلب مادران باردار به ورود به هفته سی و چهارم بارداری خود، با مشکل گوارش و هضم مواد غذایی مواجه هستند. همانطور که جنین داخل رحم مادر باردار به رشد خود ادامه می دهد، هم زمان جفت و مایع آمنیوتیک نیز رشد کرده و سبب بروز برخی تغییرات ناخواسته دیگر هم در بدن جنین داخل رحم مادر خواهند شد. تغییرات ایجاد شده در بدن جنین، در طی هفته سی و چهارم بارداری عبارتند از:
• اگر با آغاز دوران بارداری، در بدن شما مشکل لگنی به وجود آمده بود و تا به حال هم راه درمانی برای آن پیدا نکرده بودید، جالب است بدانید که با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، معمولا تمام این دردها هم از بین خواهد رفت. در واقع، این کار با عنوان "فرایند روشن" در دوران باردار زان نامیده می شود. معمولا، در هفته سی و چهارم بارداری و در طی انجام فرایند روشن در بدن مادران باردار، شکم این مادران مانند قبل، زیاد به سمت جلو برآمده نشان داده نخواهد شد. این درحالی است که مادر حامله نیاز خواهد داشت که برای تسکین سوزش سر دل در بدن خود، بیشتر از همیشه به دستشویی سر بزند.

• تمام اندام های داخلی جنین در طول هفته سی و چهارم بارداری هم در حال رشد خواهند بود. در این هقته از دوران بارداری، کیسه های هوای موجود در داخل ریه های جنین برای مبارزه با مواد شیمیایی آماده خواهند شد، تا نوزاد را بلافاصله بعد از زایمان، آماده نفس کشیدن بکنند.
• در این هفته از دوران بارداری، دکتر متخصص زنان و زایمان می تواند به شما بگوید که سر فرزندتان به سمت پایین گردن رحم چرخیده و او آماده دنیا آمدن است. این در حالی است که با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، اکثر نوزادان با سر وارونه در داخل رحم مادر باردار خود قرار می گیرند. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که اگر شما هم جزو مادرانی هستید که برای بار دوم باردار شده اید، انجام این روند می تواند مدتی طول بکشد.
• همچنین، با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، رفتار و حرکات جنین داخل رحم مادر دیگر مانند گذشته نامنظم نیست. در واقع، می تواند ادعا کرد که فرزند شما حالا صاحب الگوهای خواب منظم شده و آماده بیرون آمدن از رحمتان است. لگد زدن او نه تنها مانند گذشته ادامه دارد، بلکه ضربات فرزندتان با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، قوی تر از همیشه هم شده است.
• علاوه بر این موارد، با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، مغز جنین هنوز به طور کامل رشد نکرده و به طور کامل بسته نشده است، اما استخوان های جمجمه او به طور کامل توسعه یافته است. سر جنین در این دوره از بارداری، مانند الماسی است که کمی به سمت جلو بر آمده شده است. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که این حالت به فرزند داخل رحم شما کمک خواهد کرد تا بتواند فشار زایمان را به راحتی تحمل نماید.
• تجمع لایه های چربی در زیر پوست بدن جنین با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، به او اجازه خواهد داد تا خود را با جهان خارج از رحم مادرش تطبیق دهد.
• با این که تقریبا تمام نوزادان با ورود به هفته سی و چهارم بارداری خود آماده زنده ماندن در محیط خارج از رحم مادرشان هستند، اما اگر نوزادی در این هفته از دوران بارداری به دنیا بیاید، "نوزاد نارس" نامیده خواهند شد و باید تحت مراقبت های ویژه قرار گیرند.
• علاوه بر این موارد، اگر جنین داخل رحم مادر حامله، نوزاد پسر باشد، بیضه های او با ورود به هفته سی و چهارم بارداری رشد کامل کرده و از شکم به کیسه بیضه انتقال داده خواهند شد.
• همچنین، در این دوره از بارداری ناخن های پای جنین هم به طور کامل توسعه یافته و کاملا قابل مشاهده خواهد بود.
• با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، با این که جنین داخل رحم مادر نسبت به هفته های قبل، رشد بیشتری داشته است، اما چشم و بینی او هنوز به طور کامل رشد نیافته و در صورت به دنیا آمدن نوزاد نارس، برخی مشکلات در بدن او دیده خواهد شد. بنابراین، در حالت کلی می توان ادعا کرد که هنوز برخی از بخش های بدن جنین تا وقت زایمان طبیعی، نیاز به زمان بیشتری برای کامل شدن دارند.
• با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، موهای سر جنین همچنان به رشد خود ادامه می دهند. اما لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که رنگ موها و میزان رشد آن ها در هر نوزادی به نژاد و میزان موی پدر و مادر او وابسته است.
• vernix اطراف پوست جنین در این دوره از بارداری، هم ضخیم تر خواهد شد. همانطور که می دانید Vernix یک ماده کرم مانند و ضخیم است که پوست بدن جنین را تحت پوشش خود قرار می دهد. با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، این لایه برای محافظت بیشتر از پوست بدن جنین به Wrinkly تبدیل خواهد شد. درواقع، می توان ادعا کرد که در حالت طبیعی، در حین حمام کردن بدن جنین بعد از تولد او، vernix به عنوان محافظ پوست بدن نوزاد عمل خواهد نمود. اما شما به عنوان یک مادر جوان می توانید برای محافظت از پوست فرزند کوچک خود، قبل از پاک نمودن بدن و صورت او از مقداری کرم و پودر مخصوص کودکان استفاده کنید.

آکاایران: مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری (بخش دوم)

وزن جنین در هفته سی و چهارم بارداری:

به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که اگر روند رشد جنین داخل رحم شما با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، هم در حالت عادی پیش برود و مشکلی پیش نیاید، او در حدود 2.5 کیلوگرم وزن داشته و اندازه قد فرزندتان هم از نوتاجک سر تا نوک پاهایش در حدود 18 اینچ خواهد بود.

علائم زایمان زودرس در هفته سی و چهارم بارداری:

در ابتدا، به یاد داشته باشید زمانی که درد زایمان در مادران حامله قبل از پایان یافتن هفته سی وهفتم از دوران بارداری شروع شود، معمولا "زایمان زودرس" نامیده می شود. شانس انجام زایمان زودرس برای زنانی که در سنین بالاتر از 35 سالگی حامله می شوند، بسیار بالا است. زایمان زودرس به علت عوامل مختلف و وجود کمر درد مداوم در مادر حامله رخ می دهد و زنانی هم که دوران بارداری پرخطری را پشت سر می گذارند، شانس بالاتری در روبرو شدن با زایمان زودرس را خواهند داشت. اگر شما به عنوان یک زن باردار انقباضاتی را در زمان تغییر موقعیت قرار گرفتن خود و یا راه رفتن در اطراف شکم خود احساس می کنید، بدانید که اگر این دردها و انقباضات برای چند لحظه فروکش کند، درد کاذب است. اما اگر درد همچنان ادامه یافته و قطع نشود، حتما باید به یک دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.
در نهایت، به عنوان مادر بارداری که وارد هفته سی و چهارم بارداری خود شده اید، به خاطر داشته باشید که هنگامی که انقباضات شدیدی در شکم مادر حامله شروع شده و رفته رفته هم افزایش یابد، چاره ای جز مراجعه به دکتر متخصص زنان و زایمان موجود نیست. اما اگر با نوشیدن مقدار زیادی آب و دراز کشیدن به پشت، این دردها کاهش یابد، بدانید که هنوز وقت زایمان فرا نرسیده است.

نکاتی برای راهنمایی افرادی که به زودی پدر خواهند شد:

پدران آینده و همسران عزیز زنان باردار، ممکن است به دلیل انجام کارهای بیرون از خانه و یا شرکت، خسته شده و بی حوصله شوند، اما هرگز نباید این خستگی و ناامیدی را به همسر باردار خود انتقال دهند. هر چند که به عنوان یک پدر می-توانید مشکلات خود را با همسر باردارتان به اشتراک بگذارید، اما نمی توانید احساسات خاص و ناراحت کننده خود را در این دوران حساس به او منتقل کنید. سایت های معتبر زیادی برای کمک به این گونه افراد و حل مشکل آن ها وجود دارد. شما به عنوان پدر آینده و همسر یک زن بارداری می توانید با نگاه کردن به فیلم های مورد علاقه خود و همسرتان، زمانی را با خوشی و شادی سپری کنید. همچنین، با مالش دادن همسر باردار خود و قرار دادن بطری آب گرم در قسمت های مختلف بدن او که دچار کشش و درد شده است، هم می توانید به او کمک کنید. به خاطر داشته باشید که این کمک ها، بهترین راه به برای راحت نمودن و آرام کردن همسر باردارتان است.

نکاتی برای راهنمایی مادران باردار در مورد هفته سی و چهارم بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار، هنوز هم سفر طولانی دوران بارداری خود را ادامه می دهید، اما به نظر می رسد که مانند سایر مادران باردار، طاقت شما هم کم شده و فاصله باقی مانده از هم اکنون تا زمان زایمان، به نظر شما خسته کننده-ترین دوران به شمار می رود. در این دوران حساس، حداقل کاری که خانواده و دکتر معالج شما می تواند انجام دهد این است که شما را به داشتن صبر زیاد برای چند هفته دیگر هم تشویق کنند. در ادامه این مقاله، نکات مهمی برای راهنمایی مادران حامله در مورد هفته سی و چهارم بارداری بیان شده است، که عبارتند از:
• با این که می دانیم چند هفته باقی مانده از دوران بارداری، برای مادران حامله هم از لحاظ جسمانی و هم از نظر عاطفی بسیار خسته کننده بوده و دامنه فعالیت بدنی مادران باردار هم با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، به خاطر شرایط خاص بدنی، محدود می باشد، ولی بهترین کاری که این افراد برای گذراندن سریع و راحت این دوران می توانند انجام دهند این است که خود را با کارهای کوچک مانند تهیه یک دفتر کوچک برای فرزند آینده خود، یا حتی نوشتن نامه ها و دل نوشته هایی برای او و خواندن کتاب ها و مطالب مهم در مورد نگهداری نوزاد پس از به دنیا آمدن مشغول کنند. به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که اکنون شما وقت کافی برای انجام هر کاری را دارید.
• علاوه بر این موارد، شما به عنوان یک مادر حامله می توانید برای گذران وقت خود و داشتن یادگاری از دوران بارداری، حرف هایی را که برای فرزند آینده خود که در دل دارید و دلتان می خواهد که آن ها را برای فرزند آینده خود تعریف کنید، یا در مورد صداها و حرکاتی که جنین با وارد کردن ضربات و لگد به شکم شما ایجاد می کند و نیز هیجانات ناشی از این دوران در دفتر خاطرات خانوادگی یادداشت کنید، تا مطمئن شوید که فرزندتان در طول دوران زندگی خود، آنها را مطالعه کرده و از تمام این موضوعات آگاه خواهد بود. همچنین، با به اشتراک گذاشتن تجارب خود در مورد دوران بارداری و نگهداری نوزاد در آینده ای نزدیک، سایر مادران جوان و بی تجربه را راهنمایی کنید. شما به عنوان مادر باردار می توانید با نوشتن حرف های دل در دفتر خاطر خود به فرزند آینده خود که پس از چند هفته به دنیا خواهد آمد، بگویید که روزی چقدر بی قرار بودید تا او را در آغوش بگیرید. همچنین، بحث و صحبت هایی هم با دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد مواد غذایی که در دوران بارداری باید به خاطر رشد مناسب فرزندتان مصرف کنید، هم داشته باشید و برای فرزند خود هم بنویسید که چه برنامه ریزی برای سلامتی او در زندگی آینده اش داشتید. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار هدف خود را از انجام فعالیت هایتان در دوران بارداری مشخص نمایید.
هفته سی و چهارم بارداری برای یک مادر حامله، زمان آماده شدن برای انجام روند زایمان است. هر مادر بارداری در این دوران حساس می تواند با بسته بندی کردن وسایل مورد نیاز خود و فرزندش در حین انجام روند زایمان وروزهای اقامت در بیمارستان، کار خود را برای ورود نوزاد به جمع خانواده آغاز کند. ساک مخصوص زایمان باید مجموعه ای از وسایل ضروری نوزاد و مادر باردار مانند لباس های اضافی، چند عدد سینه بند حمایتی برای مادر باردار، دستمال های بهداشتی، مسواک، خمیر دندان و لوازم آرایش باشد. علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید شما بعد از انجام روند زایمان طبیعی و یا عمل سزارین، به چند دست لباس راحتی هم نیاز خواهید داشت. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که گذاشتن یک جفت دمپایی برای خود شما و یک پتو گرم برای نوزادتان در ساک بیمارستان نیز الزامی است.
• همچنین، به یاد داشته باشید که شما باید همراه با شریک زندگی خود برنامه ریزی دقیقی برای رسیدن به بیمارستان نزدیک محل زندگی خود، در مواقع اضطراری داشته باشید. علاوه بر این مورد، برای اطمینان بیشتر از سلامتی خود و فرزند داخل رحمتان در سه ماهه سوم از دوران بارداری، نام افرادی را که می توانید در مواقع اضطراری با آن ها تماس بگیرید، در یک دفترچه کوچک و یا حافظه موبایلتان ذخیره کنید. اگر برنامه خاصی برای رفتن به بیمارستان دارید و یا از یک ماشین مخصوص و یا راننده دیگر برای رفتن به بیمارستان استفاده خواهید کرد، حتما شماره تماس او را برای دستیابی آسان یادداشت کنید و یا روش دستیابی آسان به تاکسی تلفنی محل زندگی خود را چند بار قبل از شروع درد زایمان تمرین نمایید.

 بارداری هفته به هفته

• برخی از مادران حامله برای انجام روند زایمان طبیعی در خانه خود برنامه ریزی می کنند. اگر شما یکی از این افراد هستید، در مورد این برنامه خاص هم حتما با دکتر متخصص زنان و زایمان صحبت کنید. همچنین،شما که در شرف زایمان هستید، قبل از به دنیا آمدن فرزندتان می توانید با یک پزشک متخصص اطفال هم صحبت کنید تا فرزندتان را بلافاصله بعد از به دنیا آمدن، معاینه دقیقی کرده و شما را از سلامتی او مطمئن سازد.
• همانطور که می دانید در طی انجام روند زایمان طبیعی، کشیده شدن عضلات خاص در بدن مادر حامله به حداکثر میزان خود خواهد رسید. پس، نکته مهم در این دوره آماده بودن بدن زن باردار برای تحمل این کشش ها خواهد بود. به عنوان یک مادر باردار که وارد هفته سی و چهارم بارداری خود شده اید، یادتان باشد که انجام دقیق تمام تمرینات کششی و ورزشی توصیه شده توسط دکتر معالج، در طول دوران بارداری می تواند تمام موانع این راه را شکست دهد. تمرین های مشترک که در طول دوران بارداری و زمان زایمان برای همه مادران حامله توصیه می شود، شامل انجام حرکات Kegels، تمرین زیاد برای شیب دادن به لگن و نشستن در حالت خاص زایمان است. علاوه بر این موراد، به عنوان یک مادر باردار به خاطر بسپارید که چرخش دادن لگن در دوران بارداری کمک می کند تا عضلات معده شما قوی تر شود. این در حالی است که تمرین نشستن خاص باعث تقویت عضلات پشت و ران ها در بدن شما شده و لگن شما را برای تولد نوزادتان انعطاف پذیر خواهد نمود.
• علاوه بر این موارد، به عنوان مادر حامله ای که وارد هفته سی و چهارم بارداری خود شده اید، به یاد داشته باشید که نوشیدن مقدار زیادی آب در تمام دوران عمر مخصوصا در این دوران حساس برای حفظ سلامتی مادر حامله و رشد مناسب فرزند داخل رحم او لازم و ضروری است. با این که می دانیم با مصرف فراوان مایعات مشکل رفتن به دستشویی در مادران باردار چند برابر خواهد شد، اما چاره دیگری نیست. به یاد داشته باشید که نوشیدن زیاد آب و مایعات سالم دیگر تنها راه برای کاهش تورم دست ها و پا ها در مادران باردار و کنترل انقباضات کاذب در این دوران حساس از زندگی آن ها است. همچنین، لازم است بدانید که مصرف زیاد آب آشامیدنی مشکل یبوست را در مادران باردار کاهش داده و در حفظ میزان مایع آمنیوتیک هم به تمام مادران حامله کمک زیادی خواهد نمود.
• شما ممکن است انرژی لازم برای بیرون رفتن از خانه و برای خرید کردن نداشته باشید. زیاد نگران نباشید! چون خرید کردن از وب سایت های آنلاین، همیشه حل این مشکل را برای شما آسان خواهد نمود. امروزه بیشتر مادران حامله لباس های ضروری و لوازم جانبی مورد نیاز برای فرزند خود را به راحتی و فاقد بیرون رفتن از خانه آماده می کنند. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که با ورود به هفته سی و چهارم بارداری، نه فقط لباس های ضروری بلکه تمام وسایل لازم برای نوزاد خود پس از تولد مانند پوشک بچه، کالسکه، صندلی ماشین، تخت و وسایل خواب از طریق این وب سایت ها فراهم خواهد شد.
• در نهایت، به عنوان یک خانم به خاطر داشته باشید که احساس افسردگی، سرخوردگی و خستگی زیاد در زنان باردار با ورود به هفته سی و چهارم بارداری افزایش می یابد. به همین دلیل، صحبت کردن با دوستان و خانواده و صرف زمان با آن ها می تواند برای کمک به این افراد بسیار مفید باشد.

.

منبع : mamanam.com