آکاایران: تغییرات بدنی مادر در این هفته را در مادر و جنین در هفته سی و یکم بارداری- ماه هشتم (بخش اول) خواندید ، در ادامه تغییرات بدنی جنین در این هفته را خواهید خواند.

تغییرات جنین داخل رحم مادر با ورود هفته سی و یکم بارداری:

معمولا در اواسط هفته سی و یکم بارداری، جنین داخل رحم مادر جهش خوبی را در رشد خود تجربه کرده و به سرعت به وزن طبیعی یک نوزاد نرمال در زمان تولد، نزدیک خواهد شد. همچنین، در این دوره از بارداری جنین با لگد زدن به اطراف خود و پشتک زدن در داخل رحم مادرش، حرکات زیادی را از خود نشان می دهد. روی دادن همه این تغییرات به احتمال زیاد مادر حامله را در شب های هفته سی و یکم بارداری بیدار نگه می-دارد، اما به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که سیگنال های همین حرکات می تواند جنین شما را فعال و سالم نگه دارد. در ادامه این مقاله، بیشتر در مورد جزئیات هفته سی و یکم بارداری و رشد جنین در این مرحله صحبت خواهیم کرد.
تغییرات اساسی در هفته سی و یکم بارداری شامل رشد و تکامل مغز، گوش ها و چشم های جنین است که او را قادر می سازد تا به صدا و نور اطراف شکم مادرش واکنش نشان دهد، به این دلیل است که جنین در این دوره از بارداری، به صداهای شاد و آواز خواندن مادر و پدرش واکنش نشان می دهد. معمولا پزشکان توصیه می کنند که مادران باردار تا آنجا که می توانند برای جلوگیری از ناراحت شدن فرزندشان از گوش دادن به صداهای بلند در طول سه ماهه سوم دوران بارداری خود خودداری کنند. همچنین، در طی هفته سی و یکم بارداری، جنین داخل رحم مادر با به دست آوردن وزن طبیعی، کرک های مو مانند خود (به نام کرک های جنینی) را که از روزهای اولیه دوران بارداری بدن او را پوشانده بودند، از دست می دهد. علاوه بر این موارد، در حال حاضر موهای روی سر فرزند شما به اندازه ای رشد کرده است که به راحتی دیده می شود.
با ورود هفته سی و یکم بارداری، علاوه بر حرکت جنین اطراف محیط رحم مادرش، او قادر خواهد بود که سر خود را از یک طرف به طرف دیگر چرخانده و کارهایی مانند سکسکه کردن و حتی مکیدن انگشت شست خود را انجام دهد. علاوه بر این موارد، با ورود هفته سی و یکم بارداری، بازوها و پاهای فرزند شما در حال رشد بوده و نسبت به بقیه اعضای بدن او بزرگ تر خواهد شد. اینک ناخن های پا و دست های او به طور کامل رشد کرده اند و گاهی اوقات، جنین در داخل رحم مادرش بدن خود را توسط آن ها خراش می دهد.
با ورود هفته سی و یکم بارداری، علاوه بر دست ها و پاها، اندام های دیگر بدن جنین مانند مثانه نیز رشد می-کنند، طوری که جنین در این دوره از بارداری می تواند روزانه به اندازه حدود 2 فنجان ادرار را در مایع آمنیوتیک خود وارد کند. به عنوان یک مادر باردار، این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که میزان مایع آمنیوتیک موجود در رحم مادر، با ورود او هفته سی و یکم بارداری برای رشد جنین بسیار مهم است، چون اگر اندازه آن بیش از حد شود، جنین آن را خواهد بلعید. از طرفی دیگر، اگر مقدار این مایع در رحم مادر باردار بسیار کم باشد، به این معنی است که جنین دفع ادرار را به اندازه طبیعی انجام نمی دهد. بنابراین، پزشکان متخصص زنان و زایمان همیشه با اندازه گیری میزان این مایع در شکم مادر باردار و بررسی آن، با مشکلات فراوانی روبرو هستند.
با ورود مادر باردار هفته سی و یکم بارداری، مغز استخوان جنین هم شروع به رشد کرده و به تولید سلول های قرمز خون در بدن او کمک می کند. همانطور که قبلا گفته شد، جنین در این دوره از بارداری همچنان به رشد سریع خود ادامه داده و دستگاه گوارش او هم تقریبا رشد کامل خواهد یافت. در نهایت، بعد از هفته سی و یکم بارداری، ریه های جنین نیز کامل می شود. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که جنین شما در هفته سی و یکم بارداری به اندازه کافی رشد کرده و دارای یک الگوی خواب درست شده است. همچنین، او در این دوره از بارداری زمان مشخصی را برای انجام فعالیت هایی مانند لگد زدن به دیواره رحم مادر اختصاص داده و زمانی را هم برای خوابیدن و آرامش در طول شبانه روز تعیین کرده است.

وزن و قد جنین در هفته سی و یکم بارداری:

تقریبا در هفته سی و یکم بارداری، وزن جنین در حدود 1.5 کیلوگرم شده و فعالیت او هم از همیشه بیشتر خواهد شد.
همچنین، به خاطر داشته باشید که اکنون اندازه متوسط قد جنین از تاج سر تا پاشنه پای او در این مرحله از دوران بارداری در حدود 16 اینچ شده است. اما لازم است بدانید که این اندازه ها به طور میانگین بیان شده و درمورد همه جنین ها صدق نمی کند، پس نیازی نیست که مادران حامله در این مورد زیاد نگران باشند، مگر اینکه دکتر متخصص زنان و زایمان به آن ها اخطار داده باشد.

نکاتی برای مادران با ورود به هفته سی و یکم بارداری:

در ابتدا، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در دوران بارداری ممکن است سه ماهه سوم برای همه مادران حامله چالش برانگیز باشد، اما با نگاه عاقلانه به آینده می توان پایان یافتن این سفر طاقت فرسا را که از 9 ماه پیش آغاز شده است، احساس نمود. اکثر مادران باردار در این دوره از بارداری خود، با توجه به قریب الوقوع بودن عمل زایمان، با ثبت نام کردن در کلاس های آموزش زایمان طبیعی، برای انجام این روند آماده می شوند. این کلاس ها شامل آموزش های زیادی در مورد استفاده درست از نیروهای بدن برای داشتن زایمان طبیعی راحت، انجام تمرینات تنفسی، تمرینات Kegel، تغذیه نوزاد با شیر مادر بعد از تولد او، CPR و مراقبت از نوزاد می باشد. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید برای آماده کردن بدنتان و انجام یک زایمان راحت، کارهای متفاوتی را انجام دهید، که مهم ترین این کارها عبارتند از:

• ثبت نام کردن در کلاس های دوران بارداری:

اگر این کلاس ها در نزدیکی محل زندگی شما برگزار می شود و در دسترس است، به راحتی می توانید در این آموزش ها شرکت کرده و اطلاعات لازم را به دست آورید. همچنین، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که جستجو درسایت های اینترنتی هم می تواند کمک زیادی به شما کند. در واقع، اگر این نوع کلاس ها در نزدیکی خانه شما موجود نیست، برخی از آموزشگاه ها می توانند سایت های پشتیبانی فوق العاده ای را برای کمک به مادران باردار معرفی کنند.
• همچنین، به یاد داشته باشید از آن جایی که انجام روند زایمان در بدن هر فردی متفاوت است، درد حاصل از آن نیز متفاوت خواهد بود. اگر شما به عنوان یک خانم باردار، دوران حاملگی را برای اولین بار تجربه می کنید، راه های زیادی برای مشاوره در مورد روند زایمان برای شما وجود دارد، که می توان به افراد باتجربه در بین دوستان و خانواده اشاره کرد. در نهایت، به خاطر داشته باشید که زنان باردار هرگز نباید ایجاد هر گونه تغییر در زندگی روزمره خود و یا مصرف داروهای خاص را فاقد مشورت با یک متخصص زنان و زایمان انجام دهند.
• اگر شما به عنوان یک زن شاغل باردار هستید، از هفته سی و یکم به بعد دوران بارداری خود باید در مورد مسائل مرخصی زایمان با رئیس محل کارتان صحبت نمایید. همچنین، بهتر است که در صورت امکان، برای جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی، تکمیل دفترچه بیمه و کارهای بیمارستانی دیگر را قبل از انجام روند زایمان انجام دهید. پدران نیز باید برای مرخصی گرفتن در زمان زایمان همسر باردار خود، از حالا اقدام نمایند.
• علاوه بر این موارد با ورود هفته سی و یکم بارداری، هم زمان با انجام کارهای گرفتن مرخصی زایمان با دکتر خود هم در مورد نحوه انجام روند زایمان خود صحبت کنید، چون برخی از زنان زایمان طبیعی را ترجیح می دهند و برخی دیگر از خانم ها دوست دارند که از طریق انجام عمل سزارین، فرزند خود را به دنیا آورند. اما تمام مادران باردار باید این نکته مهم را به خاطر دارا باشند که در عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی، زمان زیادی را برای بهبود و بازیابی سلامت خود نیاز دارند و انجام زایمان طبیعی هم دیگر مانند چند سال گذشته خطرناک نیست. اگر شما به عنوان یک مادر حامله، زایمان به روش طبیعی را انتخاب کنید، بدانید که همه چیز فقط در یک لحظه انجام شده و شما فقط در هنگام زایمان فشار زیادی را تحمل خواهید کرد. این در حالی است که انتخاب عمل سزارین برای به دنیا آوردن نوزاد، از انجام زایمان طبیعی راحت تر است، اما بر پیوند و محبت بین مادر و نوزاد هیچ تاثیری نمی گذارد.
• همچنین، مادران حامله می توانند در هفته سی و یکم بارداری خود، در مورد استفاده از داروهای مسکن و ضد درد هم با دکتر خود صحبت کنند. در واقع، برخی از مادران باردار ترجیح می دهند که در حین انجام روند زایمان طبیعی از داروهای ضد درد استفاده کنند که بهترین روش برای این کار هم انتخاب اپیدورال خواهد بود.

 ماه هشتم بارداری

• اگر شما مادر حامله، برنامه ای برای نگه داشتن بند ناف فرزند خود و یا جفت او در نظر دارید و یا می-خواهید خون بند ناف او را جمع آوری کنید، باید در این دوره از بارداری خود با متخصص زنان و زایمان معالج خود در این مورد مشورت نمایید.
• علاوه بر این موارد، با ورود به هفته سی و یکم بارداری مادران حامله باید در موعد مقرر و معمولا هفته ای یک بار معاینات دوران بارداری خود را توسط پزشک متخصص زنان و زایمان انجام دهند. یادتان باشد که افزایش دفعات معاینه به یک بار در هفته از هفته سی ویکم به بعد دوران بارداری الزامی است. این روال معاینات باید تا زمان تولد فرزندتان هم ادامه یابد. آزمایش هایی که مادران حامله در دوران بارداری و در سه ماهه سوم این دوران باید انجام دهند، شامل آزمایش ادرار منظم به منظور شناسایی عفونت ادراری، پره اکلامپسی و آزمایش قند خون می باشد. علاوه بر این موراد، توصیه می گردد که پزشکان معالج در هفته سی و یکم بارداری مادران، انجام سونوگرافی را به منظور تشخیص حالات پرخطر در مادر و جنین داخل رحم او انجام دهند. علاوه بر این موارد، برای بررسی رشد طبیعی جنین هم، بررسی محل جفت او از نکات مهمی است که باید مورد نظر پزشکان متخصص زنان و زایمان باشد.
• هفته سی و یکم بارداری، بهترین زمان برای خرید لباس نوزاد و لوازم جانبی دیگر مورد نیاز او است، زیرا خرید کردن برای فرزند متولد نشده، بهترین راه برای دور نگه داشتن ذهن مادر حامله از ناراحتی ها و نگرانی ها در مورد رشد نوزاد خود خوهد بود.
• اگر نوزادی که به دنیا خواهد آمد، فرزند دوم خانواده باشد باید برنامه ریزی هایی برای انجام فعالیت های سرگرم کننده برای اولین فرزند خانواده هم، هم زمان با به دنیا آمدن نوزاد نوین در نظر گرفته شود، چون در فرایند تولد نوزاد احساسات فرزند اول خانواده تحت تاثیر زیادی قرار می گیرد. پس، بهترین کار برای کاهش اثرات این تغییر روحیه در کودکان، بحث کردن با آن ها در مورد نام نوزاد نوین خواهد بود. در واقع، به عنوان زن و شوهری که صاحب فرزند دوم خود می شوید، به فرزند اول خود اطمینان خاطر دهید که ورود نوزاد نوین، زندگی او را هیجان انگیز کرده و هرگز جای او را نخواهد گرفت. برای این کار، نظرات او را در هنگام خرید وسایل نوزاد نوین و آماده نمودن اتاق کودک جویا شوید.
• همچنین سه ماهه سوم دوران بارداری، زمانی است که مادر حامله می تواند در برخی از جلسات ماساژ دوران حاملگی شرکت کند و یا ترتیبی برای انجام برخی از مانیکور و پدیکور در منزل قرار دهد. به عنوان یک مادر باردار، یادتان باشد که با حضور در این جلسات، سعی کنید که نهایت استفاده را از این نوع جمع ها ببرید، چون ممکن است بعد از زایمان اصلا زمانی برای انجام این گونه کارها نداشته باشید.
• آیا شما به عنوان پدر و مادر هنوز هم با ورود به هفته سی و یکم بارداری، در مورد نامگذاری فرزند خود فکر نکرده اید؟ اگر این چنین است، اکنون بهترین زمان برای این منظور خواهد بود.
• علاوه بر این موارد، در هفته سی و یکم بارداری، پیاده روی کردن هم یک تمرین عالی برای تازه نگه داشتن ذهن و بدن مادر حامله به شمار می رود. اما انجام برخی از فعالیت ها مانند دوچرخه سواری، اسکی، اسب سواری و فرو رفتن در وان داغ حمام به دلیل گرمای بیش از حد، به مادران باردار توصیه نمی شود.
• پزشکان در این دوره از بارداری، ممکن است به مادران حامله توصیه کنند تا با شمارش تعداد دفعات ضربات وارده از سوی جنین به شکم خودشان، بر فعالیت های او نظارت دقیقی دارا باشند.
• مدرسان آموزش های زایمان نیز در هفته سی و یکم بارداری به مادران حامله توصیه می کنند تا برای تمرین بیشتر، تمرکز خود را بر روی یک شی و یا یک عکس در طول انجام زایمان طبیعی قرار دهند. انجام این کار به مادران کمک خواهد کرد تا بدن خود را با تغییرات و درد به وجود آمده در حین روند زایمان طبیعی تطبیق دهند.

نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

پدران می توانند با ایجاد یک فضای آرامش بخش و همچنین با پختن یک وعده غذایی خوشمزه و مغذی در خانه، تماشای فیلم با همسر باردار خود و گوش دادن به درد دل ها و مشکلات او، همسرشان را در این راه دشوار همراهی کنند. به خاطر داشته باشید که شما می توانید با به کار بردن برخی از روش های ساده، احساس خوبی را در همسر باردار خود به وجود آورید.
در ادامه این مقاله، لیستی از کارهایی را که شما به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده جنین داخل رحم او باید در سه ماهه سوم دوران بارداری انجام دهید، بیان شده است. اساسی ترین این کارها عبارتند از:
• آگاه نمودن همسر باردار خود از شماره های تماس افراد مهم و ضروری که می توانند در صورت بروز مشکل در سلامتی خود او یا فرزند داخل رحمش او را یاری کنند.
• یادآوری شارژ کردن گوشی موبایل همسر باردارتان به طور کامل، به منظور استفاده نمودن در شرایط بحرانی.
• انجام تمام تعهدات فوری در محل کار خودتان، به طوری که دیگر لازم نباشد به عنوان پدر آینده و همسر یک زن باردار در هنگام زایمان همسرتان و بعد از به دنیا آمدن نوزاد، در مورد کارهای اداری خود نگران باشید.
• آماده نمودن لیستی از تمام علائم هشداردهنده که همسر باردارتان نیاز دارد قبل از شروع درد زایمان از آن ها مطلع گردد.

علائم هشداردهنده احتمال بروز زایمان زودرس در سه ماهه سوم دوران بارداری:

یادتان باشد که یک دوره بارداری طبیعی، در حدود 37 الی 40 هفته طول می کشد، اما ممکن است انقباضاتی در عضلات شکم و رحم شما قبل از رسیدن به هفته 37ام از دوران بارداری بروز کند که این علائم نشان دهنده زایمان زودرس فرزند شما خواهد بود. اگر نوزادی قبل از هفته 37 از دوران بارداری به دنیا بیاید، زایمان این مادران باردار "زایمان زودرس" نامیده می شود. همچنین، به خاطر داشته باشید که معمولا این نوزادان را در یک واحد ویژه با نام مراقبت های نوزادان نارس، یا (SCBU) و یا بخش ویژه نوزادان (LNU) نگه می دارند. در بخش مراقبت های ویژه نوزادان، قند خون پایین، هیپوترمی و وجود عفونت های دیگر در بدن نوزاد نارس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بهتر است به عنوان یک مادر باردار بدانید که برخی از نشانه های هشداردهنده در مورد احتمال بروز زایمان زودرس عبارتند از:
• به وجود آمدن دردهای شدید شکمی در سه ماهه سوم دوران بارداری مادران
• خون ریزی کردن مادر باردار
• به وجود آمدن سرگیجه شدید در مادر حامله
خونریزی مادر حامله در سه ماهه سوم بارداری خود، معمولا زمانی رخ می دهد که جفت فرزند او بسیار کم رشد کرده و پوشش دهانه رحم مادر هم ثبات کامل نداشته باشد. به وجود آمدن دردهای شدید در ناحیه پشت مادر حامله، بروز کم خونی شدید و افت قند خون از جمله دلایل به وجود آمدن سرگیجه در زنان باردار است. پس بهتر است به عنوان یک مادر باردار، با وجود آمدن شرایطی مانند سرگیجه مداوم و تپش قلب در سه ماهه سوم بارداری خود، بلافاصله با دکتر معالج خود تماس گرفته و در مورد سلامتی خود و رشد مناسب فرزندتان از او کمک بخواهید.
حالا شما مادرحامله که در هفته سی و یکم بارداری خود قرار دارید، می توانید با مطالعه کامل این مقاله، از آنچه که در این دوره اتفاق خواهد افتاد، آگاه شوید. بنابراین، مهم ترین نکته در این دوره از بارداری که هرگز نباید از یاد ببرید، این است که فعالیت فرزندتان را با کنترل ضربات او و لغزیدن او در رحم و محیط اطراف آن مورد بررسی قرار دهید. همچنین، سعی کنید تا برای به دست آوردن آرامش بیشتر، تردیدهای آزاردهنده دوران بارداری را تا آنجا که ممکن است از ذهن خود دور کنید و در این نه ماه حساس، بر روی مصرف مواد غذایی خود دقت بیشتری داشته باشید، تا بتوانید این دوران سخت و طاقت فرسا را با سلامتی کامل پشت سر گذاشته و فرزند سالم و قوی را به دنیا بیاورید.

با بیان تجربیات و نظرات خود در کمک رسانی به مادران شریک باشید.

.

منبع : mamanam.com