آکاایران: خواندن مادر و جنین در ماه هشتم بارداری – هفته بیست و نهم را به شما مادر باردار پیشنهاد میکنیم.

تغییرات جنین با ورود به هفته بیست و نهم بارداری :

اگر فرزند داخل رحم شما روند رشد خود را در حالت عادی طی کند در هفته بیست و نهم بارداری به طور مداوم در حال لگد زدن به اطراف رحم خواهد بود. به همین دلیل، مادر باردار احساس خوشایند مادری را در این دوره از بارداری خود به با حرکات پروانه مانند فرزند خود احساس خواهد نمود که این احساس مادر شدن، ناراحتی های دوران بارداری را از یاد هر مادری می برد.
اما این حرکات شدید و لگد زدن جنین، در برخی موارد هم می تواند برای مادر باردار دردناک باشد. این اتفاق زمانی می افتد که جنین قلب مادر را هدف مشت و لگد خود قرار دهد. ولی در نهایت تمام این دردها و ناراحتی ها نشان دهنده سالم و فعا ل تر بودن فرزند شما است.
اگر شما مادر باردار در این لحظات وحشت زده می شوید و تصورات ناراحت کننده ای از آنچه که در آینده هم اتفاق خواهد افتاد در ذهن شما ایجاد می شود، می توانید به منظور غلبه کردن بر احساس ناخوشایند خود یک نفس عمیق کشیده و برای مدتی کوتاه استراحت کنید. از آن جایی که در حالت استراحت و تمرکز مادر باردار، فضای موجود در رحم او برای حرکات جنین بازتر می شود به همین دلیل مشت و لگد زدن او هم کم خواهد شد. اما باز هم زیاد خوش بین نباشید! زیرا به زودی جنبش فرزندتان که الان محدود شده است، دوباره از سر گرفته خواهد شد.
علاوه بر این موارد، با ورود به هفته بیست و نهم بارداری باید شمارش ضربات فرزندتان را دقیق در دست داشته باشید، تا بتوانید الگوی رشد حرکتی او را درک نمایید. به خاطر داشته باشید که هرگاه تغییری در انجام حرکات ضربتی جنین روی دهد و یا در انجام این حرکات تغییری پیش آید، می تواند یک علامت هشداردهنده در مورد سلامتی فرزند شما باشد.
در هفته بیست و نهم بارداری، جنین داخل رحم مادر با بهره گیری از چشمانش به منظور دیدن اطراف خود در داخل رحم مادر تمرکز کرده و با این حالت، استفاده از چشم ها را در محیط خارج از رحم مادر تمرین می کند.
همچنین با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، شما به عنوان یک مادر حامله ممکن است احساس کنید که فرزندتان در هنگام شنیدن صداهای بلند و سر و صدای زیاد در اطراف خود، عکس العمل نشان می دهد. این حس کاملا درستی است، زیرا فرزند شما نه تنها بعد از شنیدن صداها به آن ها پاسخ می دهد، بلکه می تواند در داخل رحم هم به منظور تمرکز بیشتر بر روی این صداها سر خود را به سمت منبع صدا چرخش دهد. جالب است بدانید که تمرین این حالت در داخل رحم مادر، می تواند جنین را برای مقاومت در برابر صدمات و آسیب های جهان خارج از رحم مادر هم آماده کند.
علاوه بر این موارد، با ورود به هفته بیست و نهم بارداری پوست جنین صاف و نرم شده و در افزایش وزن اضافی او هم موثر خواهد بود. همچنین، در این دوره از بارداری vernix و یا کرک های جنینی به آرامی ناپدید می شود. شما مادر باردار ممکن است برخی از آثار این تغییرات را در نوزاد خود بعد از به دنیا آمدن مشاهده کنید.
در عین حال که جنین قادر به نفس کشیدن در محیط خارج از رحم مادر می باشد، اما باز هم ریه های او در هفته بیست و نهم بارداری همچنان به رشد و تکامل خود تا زمان تولد ادامه خواهند داد. جنین داخل رحم مادر در هفته بیست و نهم بارداری می تواند انگشتان دست خود مخصوصا انگشت شست خود را بمکد که تمرین این حالت او را آماده رفلکس کردن نموده و شرایط تغذیه او را پس از تولد فراهم می کند. علاوه بر این موارد در این هفته مغز جنین هم درحال رشد سریع می باشد. از این رو اندازه سر او نیز با سرعت بیشتری رشد خواهد نمود.

اندازه جنین در هفته بیست و نهم بارداری :

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، اندازه جنین داخل رحم شما هم اندازه یک بلوط تصور می شود. می توان ادعا کرد که اندازه قد جنین در این دوره، به طور متوسط در حدود 15.2-16.7 اینچ (38.6 سانتی متر) و وزن او هم تقریبا در حدود 2.5-3.8 پوند (1150 گرم) خواهد بود. همچنین، لازم است بدانید که میزان وزن و قد فرزند شما به محض عبور از این هفته دوران بارداری، فورا تغییر خواهد کرد.

آکاایران: مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری (بخش سوم)

نکات مراقبتی مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری:

به یاد داشته باشید که هر مادر حامله ای در این مرحله از دوران بارداری خود تغییرات جدیدی را در بدنش تجربه می کند. از آن جایی که در ماه های آخر دوران بارداری همه چیز با سرعت در حال بالا رفتن و تغییر است، مادر باردار هم باید به طور مداوم و سر وقت با مسئولان ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در درمانگاه ها مشورت کرده و این تغییر فرکانس ها را در بدن خود بررسی کند. اگر شما به برخی از تغییرات ایجاد شده در حالات بدن خود شک دارید و یا اگر در ذهن خود با سوالی در مورد هفته بیست و نهم بارداری مواجه شده اید، آن ها را روی یک تکه کاغذی بنویسید تا در زمان ملاقات با دکتر معالج خود و انجام معاینات پرسیدن این سوالات را فراموش نکنید.
به یاد داشته باشید که در هفته بیست و نهم بارداری، شما مادر باردار نیاز به دقت بیشتر در رژیم غذایی بارداری روزانه خود دارید، تا به کمک مواد غذایی و معدنی ورودی به بدن خود بتوانید پاسخگوی نیازهای بدن فرزند در حال رشد خود هم باشید. از آنجا که با ورود مادر حامله به سه ماهه سوم دوران بارداری، نیاز تغذیه ای جنین هم افزایش یافته است، پس شما مادر باردار هم نیاز شدید به مصرف پروتئین کافی، اسید فولیک، آهن و ویتامین C به منظور برآورده کردن الزامات بدن خود و فرزندتان دارید.
یادتان باشد محکم تر شدن استخوان های فرزندتان نیاز به جذب مقدار زیادی کلسیم از بدن شما دارد که به طور متوسط مقدار آن تقریبا 250 میلی گرم در هر روز می باشد. پس به یاد داشته باشید که مصرف محصولات لبنی کافی و غنی از کلسیم برای تکمیل نیازهای شما و فرزند عزیزتان لازم و ضروری است. به عنوان یک مادرحامله که وارد هفته بیست و نهم بارداری خود شده اید، هرگز از خوردن مواد غذایی در هنگام احساس گرسنگی دریغ نکنید، چون ممکن است زمان گرسنگی همان زمانی باشد که شما نیاز به کالری اضافی برای سرپا نگه داشتن خود و حرکت جنین در رحمتان دارید.
این نکته مهم را در طول دوران بارداری خود آویزه گوش قرار دهید که وجود درد مرتبط با دوران حاملگی، امری طبیعی در تمام مادران باردار است و با ارسال سیگنال های هشداردهنده در بدن آن ها احساس می شود. اما نکته مهمی که شما باید در این مورد به یاد داشته باشید فاصله بین این دردها می باشد، طوری که خود شما بتوانید در صورت نیاز به کمک های پزشکی با انجام اقدامات لازم تا زمان رسیدن به بیمارستان و یا مطب دکتر معالجتان از خود و فرزند داخل رحمتان محافظت کنید.
علاوه بر این موارد در هفته بیست و نهم بارداری با مصرف مواد غذایی فیبردار و داشتن تحرک کافی از ابتلا به یبوست جلوگیری کنید، چون بروز یبوست در دوران بارداری می تواند عوارض زیادی حتی بعد از زایمان هم برای شما داشته باشد. همچنین، ممکن است در ماه های آخر دوران بارداری در برخی مواقع احساس سنگینی و خستگی شدیدی بکنید، اما نباید بروز این حالات بتواند بر روی تحرک شما و انجام تمرینات ورزشی سبک اثر بگذارد.
در نهایت سعی کنید که در طول کل دوران بارداری ذهنتان را آرام و فاقد استرس نگه دارید، چون زمانی که ذهن شما آرام و سالم است بارداری شما و روند رشد فرزندتان هم در آرامش و سلامت کامل خواهد بود. همچنین، یادتان باشد که تمام حوادث و اتفاقات هرگز قابل پیش بینی نیستند. پس بحث در مورد آن ها با پزشک معالج و یا همسرتان کار بیهوده ای است. علاوه بر این، شما مادر حامله ممکن است به استفاده از بالش بین پاهای خود به منظور جلوگیری از گرفتگی عضلات پا در هنگام خواب نیاز پیدا کنید. چون به نظر می رسد بروز این مشکل بین هفته های 29 الی 32 بارداری تشدید خواهد شد که پس از زایمان تمام این مشکلات خود به خود تسکین می یابند.

فعالیت های سرگرم کننده برای مادران در هفته بیست و نهم بارداری:

شما مادر باردار نمی توانید قبل از تولد فرزندتان کاری برای او انجام دهید، اما می توانید با دستان خودتان یک آهنگ و شعر دلپذیر برای او بنویسید. سعی کنید برای ایجاد ارتباط با فرزند داخل رحمتان، با لحن دلنشین و آرام خود شعر یا آوازی زیبایی را برای او بخوانید. به یاد داشته باشید که چنین اقدامات مادرانه ای می تواند یک هدیه دلپذیر و منحصر به فرد برای فرزندتان در دوران جنینی باشد.

نکاتی برای کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده به یاد داشته باشید که با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، شریک زندگی شما از رفتن برای خرید مایحتاج فرزندش بسیار خوشحال خواهد شد، اما حتما لازم نیست که شما برای خوشحال کردن او مجموعه ای از وسایل غیر ضروری را به لیست خرید خودتان اضافه کنید. در واقع خواهید دید که همسر شما با دیدن چیزهای خاص و کوچک هم که ممکن است در برخی فروشگاه ها پیدا شود، شگفت زده و خوشحال می شود.
قبل از رفتن به فروشگاه به کمک همسر باردار خود لیستی از ملزومات ضروری مانند پوشک بچه، دماسنج، پستانک، دستمال مرطوب، صابون، لوسیون ها و چیزهای دیگر که به نظرتان می رسد بعد از تولد فرزندتان به آن ها احتیاج خواهید داشت، تهیه کنید تا در فروشگاه و در حین خرید دچار سردرگمی نشوید.

خواندن سه نکته برای داشتن رژیم غذایی بارداری سالم به مادران باردار توصیه می شود.

فیلم جنین در ماههای آخر بارداری

.

منبع : mamanam.com