آکاایران: امیدواریم که خواندن مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم (بخش دوم) برای شما مادر باردار مفید بوده باشد.

مراقبت از مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری:

در هفته بیست و هشتم بارداری، جنین ممکن است با پرتاب کردن ضربات مشت و لگد و یا پانچ شما را وحشت زده و متعجب کند، چون او در این مرحله کاملا فعال بوده و ممکن است بخواهد با استفاده از یک الگوی جنبشی، حس حرکت خود را توسعه دهد.
پس به عنوان یک مادر حامله سعی کنید تا در این مرحله از دوران بارداری خود با آگاهی از حرکات فرزندتان، با او رابطه احساسی و نزدیکی برقرار کنید. با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری خود این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که از این به بعد برای شما بسیار مهم است که همیشه در موقعیتی قرار گیرید که نزدیک پزشک معالج خود باشید تا بتوانید در صورت بروز مشکلاتی در بدن خود و یا سلامت فرزندتان با او تماس گرفته و کمک بخواهید. نکته دیگری که در هفته بیست و هشتم بارداری بسیار مهم است، افزایش میزان خارش پوست بدن مادر حامله می باشد که بروز این حالت طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. اما در صورتی که خارش شدیدتر شد و شما به عنوان یک مادر باردار نتوانستید آن را تحمل کنید، بدانید که این حالت نشانه ای از بروز اختلال نادر کبدی "کلستاز" در شما است. در صورت بروز چنین حالتی حتما با دکتر معالج خود تماس گرفته و برای رد هر گونه عوارضی با او مشورت کنید.

فعالیت های سرگرم کننده برای مادران در هفته بیست و هشتم بارداری:

سعی کنید تا در هفته بیست و هشتم بارداری خود ارتباط زیادی را با زنان همسایه و یا دوستان نزدیک خود برقرار نماید، چون ممکن است اطلاعات زیادی را در مورد نزدیک شدن روز زایمان از آن ها دریافت کنید. همچنین، با انجام این کار شما به عنوان یک مادر حامله می توانید با به اشتراک گذاشتن تمام فراز و نشیب-های دوران بارداری، معضلات تهیه پوشک بچه، روش درست تغذیه نوزاد و بسیاری از مشکلات دیگر را هم با آن ها مطرح کنید و برای بعد از زایمان یک همدم خوب برای خودتان و یک هم بازی مناسب برای فرزندتان داشته باشید.

آزمایشاتی که مادران باید در هفته بیست و هشتم بارداری انجام دهند:

هفته بیست و هشتم بارداری، زمان مناسبی برای انجام دادن آزمایش و تست های بارداری است، تا بیشتر مطمئن شوید که همه شرایط برای حفظ سلامتی شما و فرزندتان خوب است. با در نظر گرفتن عوامل خطرزای دوران بارداری و میزان استعداد بدن خود در مورد مبتلا شدن به مشکلات، پزشک معالج شما ممکن است انجام آزمایش خون را حتی چند بار در طول یک هفته تکرار کند. این آزمایشات ممکن است شامل غربالگری HIV، سیفلیس، کلامیدیا، سوزاک و تست عفونت های دیگر باشد. به عنوان یک مادر باردار همیشه به یاد داشته باشید که وجود این مشکلات در بدن شما برای جنین داخل رحمتان بسیار خطرناک است. در نهایت، مراقب باشید که در هفته بیست و هشتم بارداری، هر یک از آزمایشات خون توصیه شده توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و یا پزشک معالج خود را از دست ندهید.

آکاایران: مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری(بخش سوم)

چگونگی حل مشکلات سه ماهه آخر دوران بارداری:

در ادامه این مقاله، چند راهنمایی ساده که ممکن است کمک کند تا شما مادر حامله در هفته بیست و هشتم بارداری خود بتوانید با مشکلات سه ماهه سوم این دوران برخورد بهتری داشته باشید بیان شده است که مهم ترین این راه کارها عبارتند از:
• هرگز به عنوان یک مادر حامله سعی نکنید که برای مدت طولانی در یک موقعیت بنشینید، بایستید و یا بخوابید، چون قرار گرفتن در یک موقعیت ثابت روند گردش خون را به تمام قسمت های مختلف بدن شما مختل خواهد کرد.
• همچنین، به یاد داشته باشید که در دوران بارداری زیبایی یک مادر حامله به جمع کردن پاهایش در زمان نشستن نیست، چون این حالت ممکن است سبب قطع گردش خون به رگ های پاها که در حال حاضر تنگ تر شده اند، شود و آن ها را دردناک تر کند.
• همیشه و در کل دوران بارداری خود سعی کنید تا وزن خود کنترل نمایید، چون افزایش بیش از حد وزن می تواند مشکلات زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد.
• در دوران بارداری سعی کنید تا خوردن وعده های غذایی سبک تر و بیشتر را به جای خوردن 3 وعده غذای سنگین جایگزین کنید.
• نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات دیگر را در هفته بیست و هشتم بارداری مانند هفته های قبل این دوران فراموش نکنید.
• سعی کنید تا رژیم غذایی شما در هفته بیست و هشتم بارداری هم غنی از فیبر باشد.
• علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که هنوز هم تا پایان دوره بارداری و زمان زایمان خود، از بلند کردن اشیا سنگین خودداری کنید.
• سعی کنید تا آنجا که امکان دارد در زمان خواب بر روی سمت چپ بدن بخوابید.
• به عنوان یک مادر باردار سعی کنید تا مواد غذایی که شامل مقدار کافی از ویتامین C هستند، را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.
• همچنین، سعی کنید تا در سه ماهه سوم دوران بارداری خود از لباس های راحت مخصوص بارداری استفاده کنید، به ویژه لباس هایی که در اطراف شکم و قفسه سینه آزاد باشند.
• در هفته بیست و هشتم بارداری هم مانند هفته های گذشته، پیاده روی و ورزش کردن منظم را هم فراموش نکنید.

نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

آخرین کاری که یک همسر و یک پدر خوب می تواند در طول دوران پر از فراز و نشیب بارداری برای همسر حامله خود و فرزند داخل رحم او انجام دهد، این است که در هنگام زایمان هم نزدیک شریک زندگی خود باشد. اگر به عنوان یک پدر دلسوز می خواهید به شریک زندگی خود در طول روند زایمان هم کمک زیادی نمایید، سعی کنید حتی در زمان قبل از آماده شدن او برای انجام عمل زایمان هم همواره همراه او باشید. به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک همسر و پدر خوب، می توانید در دوران بارداری همسرتان، با خواندن کتاب و همراهی نمودن او در هنگام تماشای فیلم و یا به وجود آوردن شرایطی برای صحبت کردن همسر خود با دوستانی که دارد، به او کمک زیادی بکنید.
سعی کنید تا در دوران بارداری همسرتان، تمام انتظارات منطقی او را برآورده کرده و با تمرین تکنیک های تمدد اعصاب، در پشت سر گذاشتن این دوران سخت به او و فرزندتان کمک کنید. به عنوان یک پدر به یاد داشته باشید که مانند تمام جوانب دیگر بارداری، روش زایمان و همچنین مدت زمان انجام زایمان هم از زنی به زن دیگر متفاوت است. شما نباید انتظار داشته باشید که همه اتفاقات به وجود آمده در هفته بیست و هشتم بارداری شما بر طبق برنامه از پیش تعیین شده اتفاق بیافتد. در برخی مواقع، شریک زندگی شما ممکن است برای کمک به انجام عمل زایمان طبیعی به کمک بیشتر شما نیاز داشته باشد و یا پزشک معالج همسرتان، برای تولد فرزندتان بسته به موقعیت و اندازه او، سلامت جسمی و مسائل دیگر، روش سزارین را انتخاب کند. در هر صورت، شما به عنوان یک پدر دلسوز باید در کنار همسر و فرزند خود باشید.
در نهایت، به عنوان یک همسر و پدر خوب بدانید که چگونه می توانید در شرایط بحرانی به کمک همسرتان بشتابید، چون پشتیبانی شما در دوران بارداری و انجام عمل زایمان معنای زیادی را برای شریک زندگی شما خواهد داشت و خاطره به یاد ماندنی برای او به وجود خواهد آورد.

.

منبع : mamanam.com