آکاایران: آنچه در این هفته در بدن مادر باردار رخ می دهد را در مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری – ماه هفتم (بخش اول) خواندید ، در ادامه تغییرات جنین شگرف در این هفته را می خوانید ، با ما باشید.

bxs1

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که اینک با ورود به هفته بیست و ششم بارداری جنین داخل رحم شما می تواند هر نوع فعالیتی را در درون شکم مادرش انجام دهد. حالا همه اعضای بدن او مانند قلب، ریه، دستگاه گوارش، سیستم تولید مثل و حرکات این اندام ها کامل شده و او را برای زنده ماندن در دنیای خشن خارج از رحم مادر آماده کرده است. جنین اینک هر لمس کردن، حرکت و هر ضربه ای که مادرش دریافت کند، را درک خواهد کرد. همچنین به یاد داشته باشید که جنین داخل رحم شما در این دوره از بارداری می خواهد اطمینان حاصل کند که همه چیز برای او و مادرش خوب پیش می رود.
آیا می دانستید که فرزندتان، شیوه های مختلف زندگی مانند راه رفتن را در داخل شکم شما یاد می گیرد؟ جالب است بدانید که در حین تحقیقات اخیر دانشمندان مشاهده شده است که بعضی از جنین ها اقداماتی مانند پدال زدن را که شبیه راه رفتن در دنیای خارج رحم مادر است را در داخل شکم او هم تقلید می کنند. همچنین، در هفته بیست و ششم بارداری فرزند داخل رحم شما قادر خواهد بود تا تمام ضربات وارده به شکم مادر را به طور کامل درک کرده و یا حتی ممکن است به غرش و صداهای بلند دنیای اطراف مادرش هم عکس العمل نشان دهد. از زمان های گذشته تا به حال، تحقیق در مورد حرکات جنین هفته بیست و ششم بارداری، نشان داده است که در بیشتر مواقع، جنین در تلاش است تا با انجام حرکات مداوم، ورزش های هنری و رزمی را در داخل شکم مادرش یاد بگیرد که میزان این حرکات در هر جنین به نژاد و شرایط بدنی مادر و خود او وابسته است. معمولا شدت لگدهایی که جنین در این دوره از بارداری به دیواره رحم و شکم مادرش وارد می کند، به حدی شدید است که در برخی موارد، تا زیر دنده های مادر هم امتداد یافته و به خوبی قابل مشاهده است. به یاد داشته باشید که در این حالت، وقتی اوضاع برای مادر باردار بیش از حد دشوار شد، باید سعی کند تا با دستان خود بر روی شکمش کمی فشار بیاورد و با لمس آرام جنین داخل رحم خود به او آرامش دهد. به عنوان یک مادر باردار لازم است بدانید که با این حرکات آرام حتما خواهید توانست تا از آزار و اذیت خود و فرزندتان، تاحد زیادی جلوگیری کنید.
علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که هفته بیست و ششم بارداری، تمام اعصاب پیچیده و کوچک گوش فرزندتان هم به سرعت رشد خواهد کرد، طوری که او اینک بیشتر از قبل و به طور مداوم، در حال پاسخ دادن به تمام صداهای ناهنجار و بلند بیرون از رحم خواهد بود. به همین دلیل، با ورود مادر حامله به هفته بیست و ششم بارداری، مراقبین بهداشتی و پزشکان متخصص به او و همسرش اعلام می کنند که در این دوره از بارداری، هر آنچه که شما در مورد فرزند خود می گویید او در حال گوش دادن به آن ها خواهد بود.
در هفته بیست و ششم بارداری، جنین می تواند دست های خود را به سوی زبان و یا سایر اعضای بدنش حرکت داده و آن ها را لمس کند. همچنین، فرزند شما اینک آماده باز کردن چشمانش است، تا با حیرت و تعجب این زندگی را نگاه کند. علاوه بر این موارد قدرت بلع جنین هم با ورود به هفته بیست و ششم بارداری، به سرعت در حال کامل شدن است و به او اجازه می دهد تا نه تنها دستگاه گوارش خود، بلکه سیستم تولید مثلش را هم ورزش دهد، اما همچنان برای فعال کردن ریه هایش و تکمیل دستگاه تنفسی خود تلاش می کند، چون پس از تولد، هوا جایگزین مایع آمنیوتیک رحمی خواهد شد.
تولید چربی زیر پوستی بدن جنین در این دوره از بارداری همچنان ادامه دارد و در حال حاضر دستاوردهای آن افزایش وزن جنین با سرعت زیاد است. علاوه بر این موارد، مغز جنین در هفته بیست و ششم بارداری به سرعت در حال رشد خواهد بود. به همین دلیل داشتن رژیم غذایی سالم مناسب مادر باردار، به ویژه در هفته های آخر دوران بارداری کمک خوبی به رشد مناسب مغز کودک خواهد نمود. ترشح آنتی بادی ها نیز در بدن جنین داخل رحم مادر کمک خواهد کرد تا سیستم ایمنی او به حدی قوی شود که بتواند به راحتی با چالش های جهان خارج از رحم مبارزه کند.
بند ناف جنین اینک و با ورود به هفته بیست و ششم بارداری، رشد کرده و قوی تر و ضخیم تر گردیده است، تا بتواند ظرفیت انتقال تمام مواد مغذی ضروری را برای فرزند کوچک شما داشته باشد. اگر شما به عنوان یک مادر حامله در حال حمل یک جنین پسر باشید، اینک بیضه ها و کیسه بیضه های او شروع به رشد آرام خود خواهد نمود، چون فرایند رشد آن ها به صورت تدریجی و آهسته است. علاوه بر این موارد باید بدانید که در هفته بیست و ششم بارداری، ستون فقرات جنین داخل رحم شما در حال قوی شدن هستند، پس لازم است به عنوان یک مادر حامله در طول کل دوران بارداری خود مراقب میزان تغذیه و سلامت مواد غذایی مصرفی خود باشید.

bxs2

با ورود مادر حامله به هفته بیست و ششم بارداری، اندازه قد جنین داخل رحم او تقریبا 14 اینچ 6/35 سانتی متر) خواهد بود. همچنین، با آغاز این هفته از دوران بارداری او باید در حدود 6/1 پوند یا 760 گرم هم افزایش وزن داشته باشد. در نهایت توصیه می کنیم که برای دانستن اندازه تقریبی فرزند خود در هفته بیست و ششم بارداری، می توانید او را با اندازه یک کدوی سبز و یا بلوط رشد کرده و کامل مقایسه کنید.

آکاایران: مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری (بخش دوم)

bxs3

اگر شما مادر باردار اولین بار است که تجربه مادر شدن را احساس می کنید، لازم است بدانید که بیشتر مسئولیت شما و فرزند داخل رحمتان بر روی شانه های سایر اعضای خانواده خواهد بود و این گزینه، استراحت کامل برای شما و فرزندتان و همچنین قرار دادن پاها در سطحی بالاتر از بدن را برای شما آسان خواهد کرد. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که اکثر مادران در بین انجام مسئولیت های خود در قبال فرزند داخل رحمشان، هوس استراحت کرده و یا شاید بخواهید که کاری برای خود انجام دهند.
به خاطر داشته باشید که استراحت کردن به اندازه کافی، غذا خوردن مناسب و خوابیدن به موقع شما را از لحاظ جسمی و ذهنی آماده خواهد کرد تا بهتر بتوانید به خانواده خود توجه کرده و با عشق، مراقبت از فرزند خود را آغاز نمایید. اگر شما مادر باردار، در سه ماهه سوم دوران بارداری خود خوب استراحت نکنید و یا خوب غذا نخورید، هم بدن خودتان ضعیف خواهد شد و هم بعد از به دنیا آمدن نوزاد، شیرکافی برای تغذیه او نخواهید داشت. این حالت هم سبب ناامیدی شما در کمک به خانواده و فرزندتان خواهد شد. برای اینکه مانند اکثر مادران باردار، این دوران حساس از زندگی خود را با سلامتی به پایان برسانید، حتما در انجام کارهایتان از سایر اعضای خانواده خود کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که شما هم می توانید در شرایط و موقعیت های دیگر به آن ها کمک کنید، پس، حتما درخواست کمک از اطرافیان خود را امتحان کنید. به یاد داشته باشید که در هفته بیست و ششم بارداری، اگر به خودتان برای انجام کارهای روزانه فشار بیش از حدی وارد کنید، نه تنها این سختی و دشواری باعث ضعیف شدن جسم شما می شود، بلکه ممکن است به نوزاد متولد نشده شما نیز آسیب برساند.
اجازه ندهید که رسیدگی به افرادی که به طور موقتی به عنوان مهمان به خانه شما می آیند، شما را از رسیدن به خود و فرزندتان غافل کند. پس، همواره به یاد داشته باشید که برآورده ساختن نیازهای شما و فرزند در حال رشدتان که هنوز متولد نشده، در اولویت قرار دارد. در دوران بارداری، مادر به هر قیمتی که شده باید از استرس دور باشد. پس، به عنوان یک مادر باردار سعی کنید تا از عوامل استرس زا دور باشید، حتی اگر انجام برخی کارها بی ادبی شما به نظر برسد.
شما به عنوان یک مادر باردار حق دارید تا کمتر از همیشه در خانه و بیرون کار کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که سفارش دادن غذا زمانی که بیش از حد احساس خستگی می کنید و نمی توانید غذا طبخ کنید و یا تمیز نکردن خانه برای روزهای بعد یا تلاش نکردن برای انجام دادن مشق شب فرزند دیگرتان و همچنین نرفتن به سفر در دوران بارداری گناه نیست. به خاطر داشته باشید که افراد دیگر به خصوص مردان نمی توانند ذهن شما را بخوانند، پس سعی کنید تا به عنوان یک مادر باردار با شریک زندگی خود در مورد نیازهای خود و فرزند داخل رحمتان در هفته بیست و ششم بارداری صحبت کنید و احساسات و درخواست کمک خودتان را در هر زمانی که مورد نیاز است، به اطلاع او برسانید.

اگر شما به عنوان یک مادر باردار مجبور به مراقب از اعضای خانواده و سالمندان هستید، می توانید از آغاز هفته بیست و ششم دوران بارداری تا پایان دوران حاملگی خود، برای کمک کردن کسی را پیدا کنید. در نهایت، به یاد داشته باشید که پوشیدن لباس های حاملگی نوین و کار در اتاق نوزاد برای آماده سازی آن در هر زمان که شما به عنوان مادر باردار احساس تزلزل در خلق و خوی خود را داشتید، می تواند برای کاهش اضطراب کمک کننده باشد.

bxs4

رعایت کردن برنامه خواب مادر در دوران بارداری و پیگیری وقت دقیق خواب بعدی او، چرخه خواب و بیداری جنین داخل رحم او را هم تنظیم خواهد کرد. اگر شما وقت خواب خود را به طور دقیق تنظیم کردید، مشاهده خواهید کرد که نوزاد شما هم الگوی فعالیت خود را مانند شما در فواصل منظم تنظیم خواهد نمود. شما می توانید با بررسی جوانب مختلف و رعایت کردن بعضی از اصول در دوران بارداری خود، یک الگوی خواب ایده ال برای نوزاد خود در زمان بعد از تولدش داشته باشد. علاوه بر این موارد، لازم است بدانید که استفاه از یک الگوی مناسب توسط مادر در دوران حاملگی، به او کمک خواهد کرد تا جنین داخل رحمش نیز خود را با چرخه خواب این دوره انطباق داده و و این منطبق شدن، بعد از به دنیا آمدن نوزاد هم به او کمک خواهد نمود تا به راحتی با محیط خارج از رحم مادرش خو گرفته و زمان خواب مناسبی داشته باشد. به این ترتیب، این نوزادان در آینده هم کودکانی بسیار صلح آمیز و آرام خواهند بود.

 بارداری هفته به هفته

bxs5

همسران زنان باردار و پدران آینده هم باید به یاد دارا باشند که شریک زندگی آن ها در هفته بیست و ششم بارداری خود ممکن است در مقابله با تغییرات ایجاد شده در بدن خود دچار سردرگمی و اضطراب شود. بنابراین، به خاطر داشته باشید که عشق وزیدن، توجه و مراقبت بیش از حد شما به عنوان همسر او و پدر فرزندش، می تواند همسر شما را در تطبیق دادن خود با این تغییرات بدنش یه میزان زیادی یاری نماید. آیا فکر کرده اید که شما به عنوان همسر یک مادر باردار، چقدر می توانید او را برای ساخت خانواده یاری کنید؟ آیا فکر کرده اید درک کردن همسر باردارتان چقدر ممکن است در طی این دوران سخت و طاقت فرسا به او کمک کند؟ در نهایت، به یاد داشته باشید که خوب است در این دوره از زندگیتان، در نشان دادن علاقه و ابراز عشق و قدردانی از همسر باردار خود اغراق کنید، چون این کار در پشت سر گذاشتن این دوره کمک زیادی به او خواهد کرد.

.

منبع : mamanam.com