آکاایران: اینک هفته بیست و دوم بارداری را که پر از اتفاقات هیجانی بود پشت سرگذاشته و وارد هفته بیست و سوم بارداری خود شده اید. در این دوران، دیگر پیوندی قوی و محکم با فرزند در حال رشد خودتان ایجاد کرده اید. در این روزها، عشق شما به جنین داخل رحمتان قوی تر از هر احساس دیگری است که تا به حال در طول زندگی تجربه کرده اید. این حس مادرانه شگفت انگیز است، این طور نیست؟
هنگامی که شما تصمیم به مادر شدن گرفتید، هرگز به نظرتان نمی رسید که روزی فرزند داخل رحمتان تا این حد برای شما مهم شده باشد. حتی به این موضوع هم فکر می کردید که اگر در طول دوران بارداری اتفاقی برای فرزندتان بیافتاد، شما ناراحتی ناشی از آن را نتوانید تحمل کنید.

هفته بیست و سوم بارداری:

زمان انجام کارهای روزمره به شیوه های درست و برآورده کردن احتیاجات جنین کوچک داخل رحم شما درست از لحظه ای که به عنوان یک مادر متوجه بارداری خود شدید، شروع شده است. شما هم مانند سایر مادران باردار می خواهید چیزهایی را که حق فرزندتان است، بخورید و یا طوری بخوابید که او راحت باشد. خلاصه، به عنوان یک مادر باردار می خواهید از شیوه زندگی در دوران بارداری خود اطمینان کامل داشته باشید، طوری که حتی قبل از تولد هم، فرزندتان را در بهترین شرایط بزرگ کنید. البته لازم است این را هم به یاد داشته باشید که شما دلتان می خواهد و می توانید بهترین ها را هم برای فرزند کوچک خود که به زودی به وارد حریم خانواده خواهد شد، فراهم کنید. جالب است به عنوان یک مادر حامله بدانید که در هفته بیست و سوم بارداری، بدن مادر و جنین داخل رحم او دچار تغییرات شگفت انگیزی خواهند شد.

تغییرات بدنی مادر در طول هفته بیست و سوم بارداری :

به عنوان یک مادر به یاد داشته باشید که چون دوران بارداری زمانی است که هر زن می تواند تجارب متفاوتی را به دست آورد، بنابراین تغییرات به وجود آمده در بدن آن ها نیز می تواند بسیار متفاوت از یکدیگر باشد. لازم است بدانید که شما به عنوان یک مادر باردار لازم نیست با آنچه که از دیگران می شنوید، تحولاتی را در شیوه زندگی و یا رژیم غذایی روزانه خودتان در این دوران حساس به وجود آورید. شما باید تنها به چیزهایی توجه کنید که پزشک معالجتان انجام آن ها را توصیه می کند.
تغییر خاصی که مادر حامله در هفته بیست و سوم بارداری خود می تواند احساس کند، تغییر در شکل و اندازه بدنش است. به نظر می رسد رشد روزانه جنین، بر خلاف روز های اولیه دوران بارداری بیشتر شده و شکم مادر حامله، روزبه روز بزرگتر می شود، تغییری که شما در هفته های قبل نمی توانستید آن را به طور کامل احساس کنید. جالب است بدانید که در هفته بیست و سوم بارداری ، وزن مادران باردار به طور متوسط باید حدود 5 الی 7 کیلوگرم زیاد شده باشد. علاوه بر این تغییرات، اتفاقات مهم دیگری هم در هفته بیست و سوم بارداری در بدن هر مادر حامله ای می افتد که مهم تریم این اتفاقات عبارتند از:

1. رشد بیش از حد رحم مادر در هفته بیست و سوم بارداری:

اینک با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، رحم مادر به اندازه کافی رشد کرده و سطح شکم او هم تقریبا 5/1 اینچ بالاتر از نافش قرار گرفته است. متاسفانه قسمت زیرین رحم مادر باردار به طور مستقیم بر روی مثانه او قرار گرفته و به همین علت مادر را با مشکل نشت ادرار مواجه خواهد کرد. نگران نباشید! بروز این حالت در تمام مادران باردار طبیعی است. مایع آمنیوتیک با این که اغلب یک مایع بی بو است، اما اگر برای یک دوره طولانی نشت آن ادامه یابد، حتما باید توسط دکتر معالج مورد بررسی و آزمایش دقیق قرار گیرد.

2. تغییرات حجم خون مادر با ورود به هفته بیست و سوم بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار در این دوره ممکن است برای دستشویی رفتن بیشتر عجله کنید که این تغییر به دلیل افزایش حجم خون در قسمت پایین بدنتان می باشد. علاوه بر این که افزایش جریان خون در مادران حامله، باعث افزایش میزان ادرار آن ها می شود، در اغلب موارد سبب افزایش ترشحات واژن آن ها هم خواهد شد. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که که این حالت کاملا طبیعی است، مگر اینکه خونریزی بزرگی به وجود آید و یا مادر احساس ناراحتی شدیدی در قسمت شکم خود کند. لازم است بدانید که در صورت بروز درد و خونریزی، مادر باید بلافاصله با دکتر معالج خود تماس گیرد.

3. بروز رویای شبانه در مادر در هفته بیست و سوم بارداری:

آیا شما مادر حامله با ورود به هفته بیست و سوم بارداری خودتان، دچار نوعی تغییر ناگهانی در رویاهای شبانه شده اید؟ نگران نباشید! چون رویاها همیشه فانتزی هستند و این تحولات نوین هم بخش دیگری از اتفاقات سه ماهه دوم دوران بارداری یک مادر محسوب می شوند.
ممکن است در این دوران، فرزند شما هم بخشی از رویاهای ناخوشایند باشد که دیدن آن ها باعث شود فکرهای بدی در مورد کودک خود به ذهنتان رسیده و فکر کنید که هرگز آنچه را که انتظار دارید، اتفاق نخواهد افتاد. رویاهایی که یک مادر باردار می بیند معمولا تقریبا تجارب او هستند. در واقع، مادر باردار آن-چه را که به صورت روزمره به دست می آورد، در رویا هم خواهد دید. همین رویاها ممکن است در برخی از زمینه ها باعث نگرانی مادران باردار شده و حتی علت فانتزی شدن افکار او در رابطه با آینده فرزندش نیز بشود. گفته می شود که علت این تغییرات در رویاهای مادران باردار هم افزایش فعالیت قسمتی از مغز مادر در این دوران که مسئول خواب او است، می باشد. سعی نکنید که به عنوان یک مادر باردار این رویاها را به عنوان نشانه هایی از اتفاقات آینده به هم اتصال داده و آن را تفسیر کنید. آن ها فقط رویاهایی هستند که در صورت امکان باید فراموش شوند، حتی فاقد این که به احساس لذت بردن مادر از این دوران خللی وارد کنند.

آکاایران: مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری (بخش اول)

4. افزایش به هم ریختگی اعصاب مادر در هفته بیست و سوم بارداری:

با ورود به هفته بیست و سوم بارداری، زمانی هایی وجود خواهد داشت که شما مادر باردار احساس کنید شاید فرزندتان سقط شود و این فکر اعصاب شما را به هم خواهد ریخت. اما زیاد جای تعجب نیست، چون بروز این حالات عاطفی هم در مادران باردار کاملا طبیعی است. از آنجا که با پیشرفت دوران بارداری و رشد جنین در رحم مادر، احساس خاصی در او به وجود آمده است، اینک مادر، فرزندش را بخشی از وجود خود دانسته و همیشه نگران او خواهد بود. شما مادر باردار باید برای مقابله با این مشکلات ذهنی، عاطفی و هورمونی، تغییرات فیزیکی زیادی را در دوران بارداری خود به وجود آورید. البته می دانیم که ایجاد تغییرات ناگهانی با توجه به وجود جنین کار آسانی نیست.
برای مقابله با این درگیری های ذهنی، مادر باردار باید خود را برای مقابله با یک مسئولیت بزرگ در نگه داشتن نوزاد آماده کرده و احساس امنیت کند. در نهایت می توان ادعا کرد که احساس عصبی بودن در مادران باردار، کاملا طبیعی است، فقط باید در هنگام بروز این حالت، تنفس عمیق گشیده و استراحت کنند. مادران باردار همیشه باید به خاطر دارا باشند که تمام این حالات گذرا هستند.

5. احساس درد در دنده های مادر در هفته بیست و سوم بارداری:

هرگز هیچ پزشکی نمی خواهد که شما را به خاطر احساس درد در ناحیه دنده ها سرزنش کند، چون به وجود آمدن این احساس کاملا طبیعی بوده و مربوط به رشد فرزندتان است. این یک واقعیت است که با به حرکت درآمدن جنین در فضای داخل رحم مادر او می تواند دنده ها و اندام های داخلی مادرش را با مشت و لگد قدرتمند خود تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی، شما مادر باردار ممکن است با درد دنده ها مواجه شوید که معمولا این درد تا پایان دوران بارداری با شما همراه خواهد بود.

6. افزایش خطر سقط جنین در هفته بیست و سوم بارداری :

اگر شما مادر باردار سابقه سقط جنین و یا زایمان زودرس را داشته اید، زیاد عصبی و نگران نشوید چون اگر شما مادر باردار آرامش و خونسردی خودتان را حفظ کنید، مدیریت کردن وضعیت بحرانی آسان تر شده و امکان بروز برخی اتفاقات ناگوار کم خواهد بود. تا زمانی که هفته های حساس از دوران بارداری شما بگذرد، فقط نوشیدن آب و استراحت کردن به اندازه کافی می تواند به شما و فرزندتان کمک کند.
شما همچنین می توانید با دراز کشیدن بر روی تخت و بالا بردن قسمت پایین بدن خودتان خطر ابتلا به زایمان زودرس را کاهش دهید. اگر با رعایت کردن تمام جوانب کار مشکلتان باز هم ادامه داشت، بلافاصله با مراقب بهداشتی بیمارستان تماس بگیرید و کمک دریافت کنید. همیشه به یاد داشته باشید که ممکن است به عنوان یک مادر باردار برای امنیت بیشتر خودتان و نگه داشتن فرزندتان نیاز به دارو و مراقبت های بیمارستانی پیدا کنید.

تغییرات فیزیکی بدن مادر در هفته بیست و سوم بارداری :

علاوه بر تغییرات فوق که در بدن یک مادر باردار روی می دهد، علائم و تغییرات دیگری هم در هفته بیست و سوم بارداری رخ خواهد داد که برای دانستن آن ها توصیه می شود تا به ادامه مقاله مراجعه کنید:

معمولا در یک بارداری طبیعی، بزرگ شدن شکم مادر به حدی است که حتی توجه غریبه ها را هم به خودش جذب می کند. باید به خاطر داشته باشید که در هفته بیست و سوم بارداری رشد جنین و بزرگ شدن شکم خودتان را به هیچ وجه نمی توانید از دیگران پنهان کنید. این نکته هم باید باعث افتخار و خوشحالی شما مادر باردار باشد!
پاها و دست های مادر حامله با ورود به هفته بیست و سوم بارداری ممکن است به علت احتباس آب، نسبت به قبل بیشتر متورم شده باشد. همچنین، به عنوان یک مادر باردار با مراجعات مکرر به دستشویی هم دچار تعجب نشوید، چون شما باید مثانه خود را زود به زود تخلیه کنید. شما هم مانند سایر مادران حامله در هفته بیست و سوم بارداری خود تبدیل به یک غذاخور قهار با اشتهای زیاد خواهید شد و این حالت، تا زمانی که فرزندتان به دنیا بیاید، ادامه خواهد داشت. پس لذت بردن از این مرحله زندگی خود (دوران فاقد رژیم غذایی) را از دست ندهید! خوب است بدانید که پوست یک مادر حامله هم ممکن است نسبت به قبل از آغاز دوران بارداری فرق زیادی بکند، حتی تغییرات قابل مشاهده ای هم در ناخن و موهای او به وجود خواهد آمد.
هر مادر بارداری با ورود به دوره فاقد رژیم غذایی ، همچنان به دلیل coaster، دچار تغییرات عاطفی شدیدی خواهد شد. مغز او هم ممکن است وارد مرحله ای شود که در پاسخ دادن به درخواست های بدن مادر باردار و جنین داخل رحم او دچار مشکل شود. همچنین، شما مادر باردار ممکن است با ورود به هفته بیست و سوم بارداری خود سوزن سوزن شدن و یا وجود پین در دست هایتان را احساس کنید که این حالت هم کاملا طبیعی است. احساس درد و بی حسی در دست ها و پاها، یبوست، رفلکس اسید معده، سردرد و نوسانات خلقی هم ممکن است با ورود به هفته بیست و سوم بارداری تثبیت شده باشد.
خونریزی لثه های مادر باردار، بروز حالت Braxton و احساس انقباضات بیشتر در رحم با پیشرفت دوران بارداری، خون دماغ و افزایش ترشحات واژن هم از جمله تغییراتی است که با ورود به هفته بیست و سوم بارداری خود در مادران حامله زیاد دیده خواهد شد.

اگر دوست دارید بدانید جنینتان در این هفته چه تغییراتی کرده است حتما مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری – ماه ششم (بخش دوم) را دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com