آکاایران: تعریف ویتیلیگو

ویتیلیگو یک بیماری پوستی خود ایمنی است که در آن سلول های تولید رنگدانه پوست (ملانوسیت) به مرور از بین می روند و در نتیجه نواحی از پوست به صورت غیر طبیعی سفید وعاری از رنگدانه ملانین می شود. معمولا موهای در حال رشد در مناطق ویتیلیگو نیز رنگ طبیعی خود را از دست می دهند. 

علت بیماری ویتیلیگو

عوامل زیست محیطی که با ژن های مستعد به ویتیلیگو تداخل دارند هنوز به خوبی شناسایی نشده اند. تئوری های متعدد برای پیدا کردن منشاء ویتیلیگو وجود دارد. برخی افراد پس از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند فنول به طور موضعی دچار این مشکل می شوند.. ویتیلیگو بیماری مسری نیست.

فاکتورهای خطرناک ویتیلیگو

در اغلب موارد به نظر می رسد ویتیلیگو به صورت پراکنده رخ می دهد؛ به عنوان مثال 20 درصد از افراد مبتلا سابقه خانوادگی این بیماری را داشته اند. کار در محیط های صنعتی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی نیز افراد را به خطر می اندازد.

علائم و نشانه های ویتیلیگو

ویتیلیگو کلاسیک هر زمانی پس از تولد می تواند شروع شود و اغلب به صورت یک نقطه سفید فاقد علائم دیگر در یک پس زمینه معمولی تشکیل می شوند. تنها تغییر قابل تشخیص در مناطق آسیب دیده از دست دادن رنگ است که کم کم با از دست دادن کامل رنگ مواجه می شوید. اگر ویتیلیگو شامل مو باشد تغییر رنگ موها به خاکستری و سپس بی رنگ امری غیرعادی نیست. ممکن است بخش هایی به این شکل روی پوست باشد که کم کم گسترده شده و کل سطح پوست را بگیرد.
نوعی دیگر از ویتیلیگو وجود دارد که در اندامی خاص گسترش می یابد. ویتیلیگو معمولا در جاهایی دیده می شود که قبلا زخم بوده اند. پوست مبتلا به ویتیلیگو به خصوص به آفتاب سوختگی و آسیب مزمن خورشید حساس است.

چه متخصصی ویتیلیگو را درمان می کند؟

متخصص پوست به درمان ویتیلیگو می پردازد.

پزشک چگونه ویتیلیگو را تشخیص می دهد؟

به طور کلی، تشخیص ویتیلیگو توسط آزمایشات به طور دقیق انجام می شود. 

 • تشخیص ویتیلیگو از سایر بیماری های پوستی که منجر به از دست دادن رنگدانه می شود بسیار مهم است.
 • برخی از این بیماری ها در هنگام تولد وجود دارند و ژنتیکی هستند مانند زالی.
 • برخی دیگر به راحتی درمان می شوند مانند عفونت های قارچی.
 • برای تشخیص این بیماری ها انجام بافت برداری از پوست ضروری است.

چه زمانی نیاز است برای ویتیلیگو به پزشک مراجعه شود؟

 • اگر یک منطقه از دست رنگدانه اش از بین برود، به نظر می رسد باید به پزشک مراجعه شود تا ویتیلیگو را تشخیص دهد.
 • در اقلیت بیماران، ویتیلیگو با انواع بیماری های سیستمیک، که بسیاری از آنها منشاء خود ایمنی دارند، همراه است. پرونده پزشکی، معاینه فیزیکی، و تست های آزمایشگاهی برای رد کردن این بیماری لازم است.
 • به یاد داشته باشید درمان بیماری های همراه تاثیری بر ویتیلیگو ندارد.
 • هنگامی که به ویتیلیگو در فردی پیشروی کند باعث تاثیر منفی بر سلامتی کلی فرد می گذارد.
 • تلاش های انجام شده برای درمان این بیماری، بر عوامل روانی نیز تاثیر می گذارد. 

درمان ویتیلیگو

درمان ویتیلیگو به تاثیر بیماری بر بدن وابسته است. اگر بیش از 5 تا 10% پوست درگیر شده باشد درمان معمولی تاثیرگذار نیست. 

چه قرص هایی برای درمان ویتیلیگو مناسب است؟

درمان های موضعی شامل استفاده از داروهای از بین برنده التهاب می باشد. اغلب، استروئید های موضعی قوی برای از بین بردن ویتیلیگو محدود بسیار مفید است. با توجه به عوارض جانبی این قرص ها سعی کنید به مدت محدود از آن ها استفاده کنید. یکی دیگر از روش محبوب استفاده از مهار کننده کلسینورین موضعی، تاکرولیموس (پماد پروتوپیک) است. این نوع از داروها فواید زیادی دارند و می توان از آن ها به مدت طولانی استفاده کرد. استفاده از برخی از لیزرها، مانند لیزر تک رنگ، که در آن نور در محدوده UVB منتشر می کنند (308 نانومتر) نیز می تواند موثر باشد.
در بیماران مبتلا به بیماری گسترده تر، قرار گرفتن در معرض طول موج خاصی از نور ماوراء بنفش می تواند موثر باشد (معمولا منابع نور UVB با خروجی در محدوده 290 نانومتر-320 نانومتر). قرار گرفتن در معرض طول موج های بلندتر از محدوده UVA (320 تا 400 نانومتر) موثر است. به علاوه مصرف برخی داروها به نام پسورالن باعث تولید رنگدانه در بیماران خاص می کند. 
گزینه های دیگر شامل استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی ، لکه های پوست (برنزه مصنوعی شیمیایی)، و خالکوبی. در افراد با پوست روشن، از برنزه کردن پوست جلوگیری کنید زیرا باعث تضاد بیشتر رنگ می شود.
هیچ درمان جهانی که برای تمام بیماران موثر باشد موجود نیست. در هنگام انتخاب روش درمان، به این فکر کنید که بیشتر افرادی که ویتیلیگو دارند زندگی سالم و معمولی دارند.

عمل جراحی مناسب ویتیلیگو چیست؟

 • در تمام عمل های جراحی ملانوسیت طبیعی بیمار را به مناطق ویتیلیگو پیوند می زنند. در واقع در این حالت قسمتی از پوست را می گیرند و برای مناطق تغییر رنگ یافته استفاده می کنند. این مسئله باعث می شود ملانوسیتها به تدریج درگیر رشد پوست نوین شوند.
 • در موسسات تحقیقاتی خاص، ملانوسیت ها را از پوست طبیعی برداشته و در بافتی دیگر رشد می دهند سپس در محل موردنظر قرار می دهند. اگر چه تا حدودی زیبایی قابل قبولی دارد اما باز هم تفاوت آن با پوست طبیعی مشخص می شود.

بعد از درمان ویتیلیگو چه کارهایی باید انجام شود؟

در واقع زمان و هزینه بعد از عمل جراحی به واکنش بدن به بیماری وابسته است.

جلوگیری از ویتیلیگو امکان پذیر است؟

هیچ راهی برای جلوگیری از ویتیلیگو موجود نیست. روش های درمان خانگی نیز هیچ تاثیری بر بیماری ندارد.

ویتیلیگو بر چه قسمت هایی بیشتر تاثیر می گذارد؟

در کودکان بر صورت و بدن و در بزرگسالان بر دست و پا بیشتر تاثیر می گذارد.

.

منبع : ooma.ir