آکاایران: تقریباً اولین کاری که اکثر افراد هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب انجام می دهند شستن صورت شان است. شستن صورت کاری ساده به نظر می رسد، اما بهتر است بدانید عادات اشتباه شستن صورت می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر خشکی، چربی، حساسیت، و ... شوند. برای حفظ سلامتی و شادابی هر چه بیشتر پوست خود، با 10 اشتباه بزرگ شستن صورت آشنا شوید و در صدد برطرف کردن آن باشید.

استفاده از محصولات نامناسب

پاک کننده ایده آل و مناسب برای تمیز کردن صورت باید به گونه ای باشد که کثیفی و آرایش را به طوری از صورت شما پاک کند که چربی طبیعی پوستتان حفظ شود و سلول های سالم آن از بین نرود. یک پاک کننده مناسب باید دارای فورمولاسیونی ملایم باشد. نه آنقدر قوی باشد که پوستتان را خشک، قرمز و حساس کند، و نه آنقدر ضعیف باشد که مجبور شوید صورتتان را بسابید یا چند بار بشویید.

شستن بیش از اندازه صورت با مواد شوینده

یک تا دو بار شستن صورت در روز بلامانع است. شستن بیش از 2 بار ممکن است باعث آزاذ پوست شده و در نتیجه تولید چربی را افزایش دهد. هر چند وقت یک بار به پوست صورت خود استراحت دهید و اگر در منزل هستید سعی کنید بعضی مواقع کمتر از وسایل آرایش استفاده کنید. در این صورت نیازی به استفاده از پاک کننده ها و شوینده ها هم نیست و به راحتی و تنها با آب ولرم می توانید صورت خود را بشویید.

استفاده از آب با دمای نامناسب

دمای آب مناسب برای شستن صورت آب ولرم است. استفاده از آب گرم می تواند باعث بروز خشکی در پوست و یا تولید بیش از حد سبوم شود. حتی اگر شستن صورت با آب گرم برای شما لذت بخش است، سعی کنید برای سلامت پوست خود این عادت را ترک کنید.

لایه برداری بیش از حد پوست

یکی از مناسب  ترین کارها برای پاک سازی پوست صورت و جدا سازی سلول های مرده، لایه برداری است. برای این کار بهتر است هفته ای 2 یا 3 بار از اسکراب ها (لایه بردارهایی که حاوی دانه های ریزی هستند) استفاده کنید. اسکراب های میوه ای فورمولاسیون ملایم تری دارند. برای استفاده اسکراب از پارچه استفاده نکنید و آن را روی صورت نکشید. برای اینکه به پوستتان آسیب نزنید از انگشتانتان برای اعمال اسکراب استفاده کنید.

آب نکشیدن درست پوست صورت

در صورت استفاده از شوینده ها و پاک کننده ها صورت خود را خوب آب بکشید تا همه مواد شوینده از روی پوستتان پاک شود. به خصوص ناحیه بینی و اطراف صورت مانند خط رویش مو و فک و چانه. در غیر این صورت ممکن است مواد شوینده باقی مانده منافذ پوستتان را مسدود کنند و باعث خشکی آن شوند.

استفاده از محصولات آسیب زننده به پوست

از استفاده از موادی نظیر عطر و یا رنگ بر روی پوست صورت خود اجتناب کنید. ماده ای به نام سدیم لوریل سولفات که به عنوان ماده ای برای از بین بردن پوست های اضافی استفاده می شود خود می تواند باعث بروز حساسیت و آلرژی شود. بنابراین از محصولاتی که حاوی این مواد هستند خودداری کنید.

کشیدن حوله روی پوست

برای خشک کردن صورت همیشه از حوله های نرم و تمیز استفاده کنید. سعی کنید حوله شخصی برای خود داشته باشید، زیرا استفاده کردن از یک حوله عمومی و استفاده شده می تواند باعث انتشار باکتری ها شود. کشیدن حوله روی پوست می تواند به پوست صورت آسیب وارد کند. بنابراین برای خشک کردن صورتتان حوله را به صورت ضربه های آرام روی نواحی خیس بزنید.

مرطوب نکردن پوست

بهترین زمان استفاده از مرطوب کننده ها و سرم ها برای پوست و حتی مو زمانی است که به تازگی صورت و یا موی خود را شسته اید و این نواحی هنوز مرطوب هستند. این کار باعث افزایش میزان جذب رطوبت می شود. در صورت خشک بودن پوست و مو ورود عناصر فعال مرطوب کننده دشوار تر خواهد شد و ممکن است باعث چربی و یا چسبناکی پوست و مو شود.

صرف هزینه زیاد برای خرید شوینده های گران قیمت

استفاده از یک پاک کننده ساده حاوی مواد طبیعی بسیا بهتر از صرف مبالغ زیادی برای خرید شوینده های گران قیمت است. بهتر است این هزینه را صرف خرید سرم ها و مرطوب کننده های با کیفیت و استاندارد کنید.

ترس از چربی‌ها

امروزه روش های پاکسازی پوست با چربی نیز به روش های پاکسازی اضافه شده اند. چربی هایی وجود دارند که می توانند منافذ پوست را از وجود باکتری ها و آلودگی ها پاک کنند. محصولاتی را خریداری کنید که چربی آنها برگرفته شده از چربی های طبیعی و گیاهی باشند. می توانید از روغن های با کیفیت بادام، دانه انگور، گل آفتابگردان، هسته زرد آلو استفاده کنید. مقدار مناسبی از روغن را روی پوست خود ماساژ دهید و با پارچه ای نرم، تمیز، و آغشته به آب گرم پوست صورت خود را کاملاً تمیز کنید تا چربی اضافه روی پوست نماند.

.

منبع : ooma.ir