آکاایران: این نکات را از تخمک گذاری می دانستید؟

آکاایران: آگاهی از این که تخمک گذاری در چه زمانی انجام می شود یک نکته بسیار مهم به شمار می آید و در این جا برای این که در این روز بزرگ(تخمک گذاری) به شما کمک کرده باشیم و در امر تولد یک فرزند مناسب مفید واقع شده باشیم روش هایی را به شما عرضه می کنیم:

 

تخمک گذاری باید در نیمه های راه قاعدگی انجام شود. چرخه متوسط آن 28 روز طول می کشد که از نخستین روز یک پریود آغاز و به نخستین روز پریود بعدی ختم می شود. اما در این جا نیز مانند بسیاری دیگر از مسائل مربوط به بارداری، وقتی کار به چرخه قاعدگی می رسد همه چیز نرمال است( و از روز بیست و سوم تا سی و پنجم ممکن است به هرجایی برسد) و چرخه شما ممکن است ماه به ماه تفوتی مختصر و اندک پیدا کند. با توجه داشتن بر تقویم قاعدگی به مدت چند ماه می توانید بفهمید که چه چیزی در مورد شما نرمال است ( و وقتی شما باردار می شوید، این تقویم به شما کمک می کند تا برآورد بهتری از تاریخ تولد نوزادتان انجام دهید). اگر پریودهای شما نظم خود را از دست داد  باید گوش بزنگ باشید که نشانه های دیگر تخمک گذاری را نیز مشاهده کنید.

 

دمای بدن خود را اندازه گیری کنید:

ردگیری و دنبال کردن روند دمای پایه بدنتان یا به عبارت دیگر BBT (برای انجام این کار نیاز به یک دماسنج خواهید داشت) می تواند در پیگیری روند تخمک گذاریتان مفید واقع شود. BBT شما خط مبنای مطالعه شما و رسیدن به مراحل بالاتر است. همچنین این عامل در سراسر چرخه شما تغییر کرده و به نقطه پایینی در تخمک گذاری رسیده و سپس به طور چشم گیری رو به افزایش می گذارد (تقریبا نیم درجه در یک روز پس از تخمک گذاری). فراموش نکنید که تهیه جدولی از BBT خود نمی تواند عاملی برای پیش بینی روز تخمک گذاریتان باشد اما می تواند با دو یا سه روز فاصله نشان دهد که تخمک گذاری در شما چه زمانی اتفاق افتاده است. طی چند ماه این کار به شما کمک می کند تا مدلی از چرخه خود را شناسایی کرده و بتوانید پیش  بینی کنید که روند تخمک گذاری در آینده به چه شکلی خواهد بود.

تعیین زمان تخمک گذاری

 

 

لباس های زیر خود را وارسی کنید:

یک نشانه دیگری که می تواند حالت آماده باش در شما ایجاد کند تغییر در ظاهر و در واقع روند افزایشی در جسم شماست و نیز تغییر در سازگاری مخاط رحم (ماده ای که همواره باعث می شود لباس زیرتان همواره چسبنده شود). پس از این که پریودتان به پایان رسید، در صورت وجود انتظار زیادی نداشته باشید،خودتان شاهد نوعی افزایش در میزان این مخاط خواهید شد. هر چه به زمان تخمک گذاری نزدیک تر می شوید این مخاط حتی بیشتر می شود با این تفاوت که در این مقطه نازک تر و شفاف تر می شود. اگر به آن انگشت بزنید متوجه می شوید که تا چند سانتی متر کش می آید . این در واقع یکی دیگر از نشانه های تخمک گذاری زود هنگام و نیز نشانه ای بر زمان بیرون آمدن از حمام و حمام کردن به شمار می آید. همین که تخمک گذاری اتفاق می افتد  ممکن است بار دیگر خشک شود و لیه های ضخیم تری بیرون دهید. مخاط رحمی در کنار موقعیت رحم و BBT مندرج در یک جدول می تواند ابزاری بسیار سودمند برای تعیین روزی که به احتمال قوی برای تخمک گذاری در شما اتفاق می افتد باشد و این امر در بسیاری از مواقع برای شما رخ می دهد تا کاری کنید.

 

دهانه رحم (سرویکس،قفا) خود را بشناسید:

همین که بدن شما تغییرات هورمونی که نشان از این دارند که یک تخمک از تخمدان آزاد شده احساس می کند رفته رفته خود را آماده گروه های انبوه اسپرم که در حال رسیدن هستند می کند تا بدین ترتیب تخمک ها بتوانند به بهترین نحو ممکن بارور شوند. یک نشانه برای تشخیص اینکه اکنون عمل تخمک گذاری در حال انجام است عبارت است از توجه به موقعیت دهانه رحم در اوایل یک چرخه، دهانه رحم _ همان مسیر گردنه ای شکل موجود میان مهبل و جنین که باید به قدری کشیده شود تا با سر نوزاد شما هماهنگی لازم را پیدا کند_ کوچک، سفت و با انتهایی بسته است. اما همین که زمان تخمک گذاری فرا می رسد بار دیگر به سمت بالا کشیده  و قدری نرم می شود. آنگاه کمی باز می شود تا اسپرم امکان ورود و حرکت به سوی هدف را پیدا کند. بعضی از خانم ها این تغییرات را به سادگی احساس می کنند و در برخی دیگر با دشواری هایی همراه است. اگر دوست دارید امتحان کنید ، هرروز سرویکس خود را وارسی و آن را با استفاده از دوانگشت بررسی کرده و مشاهدات خود را در قالب جدول ثبت کنید.

 

در حالت هشدار باشید:

اگر شما مانند 20 درصد خانم ها هستید، بدنتان به شما کمک می کند بفهمید تخمک گذاری در چه زمانی اتفاق می افتد و برای همین منظور بولتنی را به شکل درد یا یک سلسله گرفتگی های عضلانی در زیر شکمتان به شما ارسال می کند(این گرفتگی معمولا متمایل به یک سمت خاص و به طور مشخص همان سمتی که تخمک گذاری در آن اتفاق می افتد است) که در زبان المانی به آن میتل اشمرز ( یا درد میانی) گفته می شود، این در واقع نشانه ای برای بارور شدن تخمک بوده و تصور می شود نتیجه رشد و آزاد شدگی تخمک از تخمدان است.

تخمک

 

 

آزمایش از طریق ادرار:

دستگاه های پیش بینی کننده زمان تخمک گذاری موسوم به OPK با داشتن قابلیت اندازه گیری سطح هورمون یا LH که آخرین هورمونی است که پیش از فرا رسیدن زمان تخمک گذاری به بالاترین مقدار خود می رسد، قادر است زمان تخمک گذاری در شما را تا 12 تا 24 ساعت قبل بگوید. به بیان خیلی ساده، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که بر روی قسمتی از دستگاه که مخصوص ادرار است ادرار کنید و منتظر بمانید که عقربه دستگاه به شما بگوید که آیا در آستانه تخمک گذاری هستید.

 هنگام دستگاه به اندازه گیری مقدار نمک های موجود در عرقتان (کلرید،سدیم یا پتاسیم) که اندازه آن ها در روزهای مختلف ماه متغیر است می پردازد. افزایش کلرید که در اصطلاح به افزایش یون کلرید مشهور است ممکن است حتی بیش از افزایش استروژن و  LH نیز روی دهد. به همین خاطر است که آزمایش های مربوط به افزایش یون کلرید قادرند به خانم های باردار بگوید که چه زمانی تخمک گذاری در بدنشان اتفاق افتاده است. کلید موفقیت در بهره گیری از یک چنین فناوری روز این است که  از مقدار مبنای دقیقی از سطح یون های بدن خود آگاهی یابید (یعنی این که باید وسیله را دست کم به مدت شش ساعت پیوسته به دست خود ببندید تا بتوانید از مقدار مبنا اطلاع حاصل کنید).

 

آزمایش بزاق

وسیله دیگری که برای این امر به کار می رود عبارتست از آزمایش بزاق که سطح استروژن را در بزاق هنگام فرا رسیدن زمان تخمک گذاری اندازه گیری می کند. وقتی به زمان تخمک گذاری می رسید، نگاهی به بزاقتان از درون چشمی دستگاه، الگویی را نشان می دهد که شباهت به برگ درخت سرخس دارد. البته ممکن است لزوما در همه خانم ها این سرخس مطلوب نباشد اما این آزمایش که ابلیت استفاده محدود را دارد گاهی از روش های PEE ON STICKS ارزانتر تمام می شود.

 

.

منبع : ooma.ir