آکاایران: اندومتریوز یک اختلال مزمن ژنیکولوژیک است که به طورمعمول با درد مزمن و نازایی تظاهر مییابد. این اختلال 6 تا 10 درصد زنان را در سنین باروری گرفتار مینماید و در  38 درصد زنان دچار نازایی و تا 87 درصد در زنان مبتلا به درد مزمن لگن مشاهده میگردد. به نظر میرسد که این اختلال در اثر چسبندگی و کاشته شدن غدد و استرومای آندومتر در صفاق به دنبال قاعدگی رتروگراد رخ میدهد. ضایعات آندومتر در اثر بیش تولید پروستاگلاندین و استروژن رخ میدهد که منجر به التهاب مزمن میگردد.

مکانیسم بروز ناباروری در زنان در مراحل اولیه آندومتریوز مشخص نیست. استرس اکسیداتیو و غلظتهای بالاتر سیتوکینهای التهابی ممکن است از چند راه بر عملکرد اسپرم از جمله تخریب DNA  اسپرم تاثیر بگذارند. محیط غیرطبیعی صفاق همچنین میتواند سبب اختلال کارکرد اسکلت سلولی اووسیت گردد. در آندومتریوز پیشرفته تر با پیدایش کیستها و چسبندگیهای تخمدان، این یافته های غیرطبیعی آناتومی، میتواند سبب اختالل عملکرد لوله ها گردد.

پروژستینها، دانازول، داروهای خوراکی ترکیبی پیشگیری از بارداری با دوره گسترده (مثال 12 هفته) داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی و داروهای آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین  را میتوان به عنوان درمان اولیه درد در زنان مشکوک به آندومتریوز بکار برد. با این حال میزان عود بعد از قطع دارو بالا است. در صورت عدم موفقیت درمان اولیه میتوان لاپاروسکوپی تشخیصی جهت اثبات تشخیص به بیمار پیشنهاد داد.

اندومتریوز معمولا باعث بروز دو مشکل می شود: یکی مشکل در حاملگی و دیگری درد.وقتی باردار می شوید یعنی این که مشکل اول را پشت سر گذاشته اید که این خود جای تبریک دارد و می توانید منتظر خبرهای بهتری باشید چرا که باردار شدنتان کمک می کند تا از سد مشکل دوم نیز بگذرید.

علائم اندومتریوز از جمله درد در طول مدت بارداری بهتر می شود. به  نظر می رسد علت این بهتر شدن به تغییرات هورمونی که در بدن شما اتفاق می افتد مربوط شود.وقتی تخمک گذاری با تاخیر زمانی صورت می گیرد، پیوندهای درون رحمی هم کوچکتر و محکم تر می شود.در برخی خانم ها این حالت قوی تر از برخی دیگر است. بسیاری از خانم ها در کل بارداری فاقد هرگونه علامتی هستند و بالعکس، برخی دیگر همزمان با رشد رحم وضرباتی که به آن وارد می شود بیش از اندازه معمول دچار رنج و ناراحتی می شوند، به ویژه وقتی این ضربات متوجه قسمت های حساس شوند. اما خوشبختانه به نظر نمی رشد که اندومتریوز مشکل خاصی در طول بارداری و یا تولد نوزاد ایجاد کند(اما اگر درمان اوره در شما نادرست صورت گرفته باشد پزشک معالج شما به تولد کودک از طریق سزارین روی خواهد آورد).

اما خبر نه چندان خوشایند این است که پس از نمایان شدن علائم اندمتریوز بارداری به تاخیر می افتد. پس از بارداری و پایان دوران مراقبت(و گاهی اوقات اوایل این دوره) علائم بار دیگر برمی گردد.

 

.

منبع : ooma.ir