آکاایران: درد روماتیسم مشکلی رایج در دنیا است. دو نوع روماتیسم وجود دارد: روماتیسم rheumatoid و osteoarthritis. Osteoarthritis خیلی رایج تر است و به دلیل درد مفاصل و پارگی و شکستگی ایجاد می شود ولی روماتیسم rheumatoid نوعی بیماری خود ایمنی است. اگرچه روماتیسم قابل درمان نیست اما می توان با روش هایی درد ناشی از آن را کاهش داد. 

کاهش درد روماتیسم با استفاده از قرص و مکمل

مصرف قرص های مسکن

می توانید قرص هایی مانند استامینوفن و ترامادول برای کاهش درد روماتیسم مصرف کنید. این قرص ها به کاهش درد کمک می کند اما باعث کاهش التهاب نمی شود. 

 • اگر درد شدید است با پزشک تماس بگیرید و درباره قرص های مسکن مانند نارکوتین یا هیدروکودان بپرسید.

ویتامین د

مصرف قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی

برای کاهش درد روماتیسم می توانید قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی مصرف کنید. این قرص ها ماند ایبوپروفن و ناپروکسین می تواند به صورت موضعی باعث کاهش درد ناشی از روماتیسم و درد ماهیچه ها ناشی از گرفتگی عضلات شوند. این قرص ها همچنین باعث کاهش التهاب می شوند.

 • اگر می خواهید قرص را به صورت منظم مصرف کنید با پزشک صحبت کنید. خود درمانی نکنید زیرا باعث مشکلی مانند آسیب به کلیه و کبد می شوید.

مصرف مسکن متداول 

برخی کرم ها باعث کاهش درد روماتیسم می شوند. این کرم ها شامل جوهر نعناع خشک یا capsaicin هستند که هنگامی که بر روی پوست قرار می دهید باعث کاهش درد می شوند. این کرم ها باعث تداخل سیگنال های درد از مفاصل می شوند.

 • در مطالعات نشان داده شده است که capsaicin پس از سه هفته باعث کاهش 50% درد می شود.
 • می توانید قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی را همراه با کرم مصرف کنید.
 • می توانید این کرم ها را با قرص های خوراکی یا غیرخوراکی مصرف کنید.

التهاب و تورم مفاصل

از پزشک درباره کورتیکواسترویید بپرسید

می توانید کورتیکواسترویید را برای کاهش درد و تورم مصرف کنید. پزشک می تواند این مسکن ها را به صورت قرص یا از طریق تزریق به شما بدهد. تزریق باعث تسکین سریع درد می شود اما باید فقط چند بار در سال تزریق انجام شود زیرا این مواد باعث از شکستگی غضروف و استخوان می شود.

 • هر کدام از کورتیکواستروییدهایی که می خواهید مصرف کنید باید توسط پزشک تایید شود زیرا عوارض جانبی زیادی دارند. به عنوان مثال باعث جلوگیری از رسیدن ویتامین د به استخوان های آسیب دیده می شوند.

کاهش درد

مصرف SAM-e

SAM-e نوعی مکمل است که خاصیت ضد التهاب دارد و باعث تحریک غضروف ها می شود. همچنین بر اعصاب تاثیر می گذارد و باعث کاهش درد می شود.

 • مطالعات نشان می دهد SAM-e مشابه قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی عمل می کند اما عوارض کمتری نیز دارد.

مصرف مکمل های آواکادو-سویا

مکمل آواکادو-سویا مواد شیمیایی که باعث التهاب می شوند را از بین می برد. همچنین از آسیب به سلول های مفاصل جلوگیری کرده و باعث تولید مجدد بافت های اتصالی مفاصل می شود. این مکمل حاوی یک سوم روغن آواکادو و دو سوم روغن سویا است.

 • این مکمل به صورت ژل نرم موجود است و روزانه باید به مقدار 300 میلیگرم مصرف شود.

راههای کاهش درد روماتیسم -آکاروماتیسم

مصرف روغن ماهی

روغن ماهی یا مکمل امگا 3 به جلوگیری از التهاب کمک می کند.

 • همچنین باعث کاهش سفتی و سوزش مفاصل می شود. همچنین باعث کاهش مصرف قرص های ضد التهاب غیر استروئیدی می شود.
 • همچنین می توانید اسیدهای چرب امگا 3 برای کاهش التهاب مفاصل مصرف کنید.

کاهش درد روماتیسم با استفاده از تغییر عادات بد زندگی

دانستن تفاوت بین روماتیسم rheumatoid و osteoarthritis

روماتیسم rheumatoid و osteoarthritis تفاوت های زیادی دارند. اگر روماتیسم rheumatoid داشته باشید، مفاصل شما توسط سیستم ایمنی خود شما مورد هجوم قرار گرفته است که باعث ایجاد درد می شود. در روماتیسم osteoarthritis، درد توسط مفاصل ایجاد می شود. نوع درمان شما متناسب با نوع روماتیسم می باشد.

 • روماتیسم rheumatoid در هر سنی می تواند شروع شود در حالی که روماتیسم osteoarthritis در سنین بالا اتفاق می افتد که به دلیل استفاده از مفاصل پیش می آید. علائم بیماری معمولا به سرعت خود را تلاش می کنند.
 • علائم روماتیسم rheumatoid وجود خستگی و احساس بیماری است. 
 • درد ناشی از روماتیسم rheumatoid بر مفاصل کوچک و بزرگ تاثیر می گذارد و بر هر دو طرف بدن نیز موثر است. درد صبحگاهی بیش از یک ساعت به طول می انجامد. اگر روماتیسم osteoarthritis داشته باشید، درد صبحگاهی را تجربه می کنید اما این درد بیشتر پس از استفاده از مفاصل دیده می شود.

مدیریت وزن

اضافه وزن باعث افزایش درد ناشی از روماتیسم می شود. سعی کنید وزن خود را از طریق ورزش و رژیم غذایی مناسب کاهش دهید. بهتر است عضلات اطراف مفاصل را بسازید اما به خود صدمه نزنید.
سعی کنید بر روی ورزش های کششی و حرکتی تمرکز کنید. از دویدن، پریدن و تنیس و ورزش های ایروبیک اجتناب کنید.

 • در انتهای روز ورزش کنید. این کار باعث کاهش درد در صبح روز بعد می شود.
 • سعی کنید به صورت دائمی روش زندگی را تغییر دهید. این کار باعث افزایش سلامت عمومی شما و کاهش درد روماتیسم می شود. کاهش وزن به کاهش مشکلاتی که با افزایش سن و فرسودگی ایجاد می شود، کمک می کند.

مفاصل

تحرک داشته باشید

علاوه بر ورزش، روزانه باید تحرک داشته باشید. هرچقدر تحرک کمتری داشته باشید درد بیشتری تجربه می کنید. در محل کار سعی کنید بلند شوید و حداقل هر یک ساعت کمی راه بروید. سعی کنید گردن را تکان دهید، روش قرار دادن دست را تغییر دهید و پاها را خم و راست کنید.

 • اگر درد شدیدی در پا احساس می کنید سعی کنید هر 30 دقیقه بلند شوید و راه بروید.

عضلات

تمرین با حرکت درمانی

اگر برخی حرکات را نمی توانید با پاها انجام دهید پزشک شما را به حرکت درمانی دعوت می کند. تراپیست به شما کمک می کند ورزش های مربوط به شل شدن مفاصل و عضلات را بدانید.

 • همچنین ممکن است به شما برنامه ای بدهد و ورزش های استقامتی و قلبی عروقی را به شما آموزش دهد تا درد روماتیسم با کاهش وزن و افزایش سلامتی بهبود یابد.

ویتامین د

یوگا

یوگا ترکیبی از نفس عمیق، حرکات بدن و مدیتیشن است. این ورزش باعث کاهش درد روماتیسم و استرس می شود. به بدن گوش کنید و حرکاتی انجام دهید که به مفاصل آسیب نرساند.

 • سعی کنید به آرامی ورزش را شروع کنید و حرکات را افزایش دهید.

التهاب و تورم مفاصل

کمک به حرکت کردن

اگر از درد شدید رنج می برید، بهتر است راهی برای کاهش درد پیدا کنید. سعی کنید هنگامی که درد زیادی دارید از واکر استفاده کنید. این کار باعث کاهش درد مفاصل و جلوگیری از التهاب و تورم می شود.

 • می توانید برای کاهش درد و حل مشکل راه رفتن از دستشویی فرنگی استفاده کنید.

کاهش درد

کاهش فشار وارده بر مفاصل

برای کاهش فشار وارد بر مفاصل و کاهش درد سعی کنید چیزهای سنگین بلند نکنید. سعی کنید از خودکارهایی استفاده کنید که راحت تر در دست جای می گیرند و فشار کمتری وارد می کنند. 

 • سعی کنید فشار را با مفاصل قوی تری اعمال کنید. به عنوان مثال هنگام نگه داشتن کیف های سنگین، آن ها را با مفصل آرنج نگه دارید.
 • همچنین می توانید ظروف پلاستیکی بخرید که حمل آن ها، استفاده از آن ها و شستن آن ها راحت تر است.

راههای کاهش درد روماتیسم -آکاروماتیسم

استفاده از گرما

هنگامی که از درد روماتیسم رنج می برید بهترین راه کاهش درد استفاده از گرما است. گرما عضلات را آرام می کند و به صورت موقتی درد را کاهش می دهد. از پدهای گرم یا حمام آب گرم استفاده کنید.

 • مراقب باشید خودتان را نسوزانید. بیش از 20 دقیقه از پد گرم استفاده نکنید.
 • همچنین می توانید از سرما برای عضلات استفاده کنید. این کار به صورت موقتی باعث بی حس شدن عضلات می شود.

از محلول سولفات دو منیزی استفاده کنید

سولفات دو منیزی حاوی سولفات منیزم است که ماده معدنی طبیعی برای کاهش درد می باشد. مقدار زیاد منیزیم در آب باعث کاهش درد مفاصل می شود.

 • یک ظرف بزرگ را پر از آب کنید و نصف فنجان سولفات دو منیزی اضافه کنید. مفصلی که درد می کند را در آب قرار دهید و به مدت 15 دقیقه بگذارید بماند.
 • اگر مفصل به راحتی در آب غوطه ور نمی شود، مقداری سولفات دو منیزی به آب گرم وان حمام اضافه کنید و چند دقیقه در آن بمانید.

مفاصل

در معرض آفتاب باشید

به جای مصرف غذاهای غنی ویتامین د، سعی کنید بیشتر در معرض آفتاب باشید. روزی 10 تا 15 دقیقه فاقد کلاه در معرض آفتاب باشید. این کار به جذب ویتامین د به صورت طبیعی کمک می کند. 

 • اگر نگران آفتاب سوختگی هستید می توانید فقط به دست ها ضد آفتاب نزنید. مقدار کمی آفتاب نیز باعث جذب ویتامین د می شود.

عضلات

سیگار نکشید

سیگار برای سلامتی عمومی شما مضر است اما باعث درد روماتیسم نیز می شود. سیگار باعث ورود مواد شیمیایی به بدن و ایجاد استرس و تنش بر روی بافت ها به خصوص مفاصل می شود.

 • سعی کنید برای ترک سیگار از آدامس های جویدنی یا برچسب های ترک استفاده کنید.

ویتامین د

کاهش درد روماتیسم با رژیم غذایی

خوردن موز

موز به دلیل مبارزه با عوامل ایجاد روماتیسم مفید می باشد. موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم است که برای عملکرد درست سلول ها لازم می باشد. همچنین حاوی ویتامین ث، ویتامین ب 6 و فولات می باشد که باعث افزایش ایمنی بدن می شود.

 • سعی کنید موز را به صورت میان وعده یا با غذای اصلی بخورید.

التهاب و تورم مفاصل

افزودن زردچوبه به غذا

زردچوبه ادویه ای است که باعث کاهش درد روماتیسم می شود. این ادویه حاوی ماهی شیمیایی است که باعث کاهش درد و ورم می شود. 

 • می توانید زردچوبه را با غذاهای مختلف و دسرهای مختلف بیفزایید.

کاهش درد

زنجبیل

زنجبیل نیز مانند ایبوپروفن خاصیت ضد التهاب دارد. بنابراین سعی کنید آن را به دسرهای مختلف بیفزایید.

 • همچنین می توانید آن را به چای بیفزایید. این ماده باعث کاهش درد می شود.

راههای کاهش درد روماتیسم -آکاروماتیسم

مصرف غذاهای حاوی ویتامین د

افرادی که از روماتیسم رنج می برند، باید از استخوان ها محافظت کنند بنابراین نیاز به ویتامین د دارند. افرادی که قرص های کورتیکواسترویید مصرف می کنند باید بیشتر ویتامین د مصرف کنند زیرا این قرص ها باعث کاهش جذب ویتامین د می شود. سعی کنید ماهی به خصوص ماهی سالمون، ماهی اسقومری یا شاه ماهی مصرف کنید. سه اونس از این ماهی ها مقدار ویتامین د مورد نیاز روزانه را تامین می کند.

 • همچنین می توانید ماهی را به صورت خام مصرف کنید زیرا ویتامین د آن بیشتر از ماهی پخته است.
 • همچنین ویتامین د روزانه را از شیر، پنیر و ماست نیز می توانید دریافت کنید.

مصرف غذاهای حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک ها باکتری های خوب هستند که باعث کاهش درد می شوند. غذاهایی مانند ماست حاوی این باکتری است که باعث کاهش درد روماتیسم می شود. همچنین به سوخت و ساز بدن کمک می کند.

 • سعی کنید در روز حداقل یک بار ماست بخورید تا پروبیوتیک آن درد را کاهش دهد.

مفاصل

مصرف غذاهای حاوی سولفور

بدن به سولفور برای کاهش سموم نیاز دارد. اما در هنگام مصرف قرص های ضد التهابی غیر استروئیدی این ماده کاهش می یابد. برای افزایش آن نیاز به مصرف غذاهای حاوی سولفور مانند پیاز و سیر دارید.

 • همچنین می توانید سبزیجاتی مانند بروکلی، کلم بروکسل و کلم پیچ نیز مصرف کنید.

عضلات

مصرف سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین برای کاهش درد روماتیسم بسیار مناسب است. این ماده حاوی کاروتن بتا، ویتامین آ، ویتامین ث، مواد معدنی و فیبر می باشد. تمام این مواد باعث کاهش درد و تورم مفاصل می شود.

 • می توانید این ماده را به صورت بخار پز، پخته یا سرخ شده به صورت روزانه مصرف کنید.

ویتامین د

مصرف موادغذایی حاوی منیزیم

منیزیم باعث آرام شدن عضلات و اعصاب و کاهش درد می شود. این ماده به استخوان ها کمک می کند. سعی کنید غذاهای غنی از منیزیم مانند سبزیجات تیره، آجیل و لوبیا مصرف کنید.

 • همچنین می توانید مکمل های منیزیم نیز مصرف کنید. اما موادغذایی طبیعی بهتر است.

التهاب و تورم مفاصل

نوشیدن چای سبز

آنتی اکسیدان موجود در چای سبز باعث جلوگیری از تولید مولکول هایی می شود که به مفاصل آسیب می رسانند. این ماده باعث کاهش درد در مفاصل می شود زیرا آسیب را کاهش می دهد.

 • چای سبز را چه موقع بخوریم که بیشترین خاصیت را داشته باشد؟ مصرف 2 تا 3 فنجان چای سبز در روز باعث می شود تمام مزایای آنتی اکسیدان آن جذب شود.

کاهش درد


 

.

منبع : ooma.ir